NASZ NEWS: Represje po manifestacji we Wrocławiu. Tajniacy wyłapywali ludzi z tłumu

Piotr Lisiewicz

Szef działu „Kraj” w tygodniku „Gazeta Polska”. Na jej łamach publikuje m.in. całostronicowe felietony o charakterze satyry politycznej.

Kontakt z autorem

  

Tajniacy usiłowali zatrzymać po manifestacji „Wszystkich nas nie zamkniecie” Annę Kołakowską, najmłodszego więźnia stanu wojennego. Powodem był trzymany przez nią transparent z cytatem z wiersza Mariana Hemara „Dla najemnych judaszów bolszewickiej bestii nie będzie przebaczenia, nie będzie amnestii” i podobiznami Zygmunta Baumana i sędziego Pawła Chodkowskiego.

Uczestnicy środowego  marszu przyszli wyrazić swój sprzeciw przeciwko skandalicznemu wyrokowi, który zapadał 19 maja przed Sądem Rejonowym we Wrocławiu. Sędzia Paweł Chodkowski skazał pięciu kibiców na 30 dniowy areszt,  jednego na 20 dni aresztu oraz wysokie kary pieniężne. Czterech z oskarżonych uniewinniono. 
Kibice zostali skazani za protest, który odbył się rok temu na Uniwersytecie Wrocławskim podczas wykładu  byłego mjr. KBW Zygmunta Baumana ( obecnie socjologa), którego zaprosił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Protestujących z sali usunęła policja.

W srodę podczas marszu do akcji wkoroczyli policjanci ubrani po cywilnemu.

- Tajniacy otoczyli mnie, kiedy oddaliłam się na chwilę od manifestacji. Na szczęście udało mi się dodzwonić do kolegów i gdy na miejsce przybiegło około 30 osób, tajniacy wymiękli – opowiada Anna Kołakowska portalowi niezalezna.pl.

Policjanci nie potrafili jej powiedzieć, jaki paragraf miała złamać. W końcu stwierdzili, że mieli zawiadomienie, iż idzie ulicą poza legalnym zgromadzeniem i wznosi okrzyki.

Na miejsce przyjechały cztery radiowozy. Policjanci spisali także Bożenę Zielińską, która wraz z  Kołakowską trzymała transparent.

– Usłyszałam, że bezprawnie rozpowszechniam wizerunek sędziego Chodkowskiego. Ponadto policjant poinformował mnie, że normalni ludzie siedzą o tej porze w pubach albo robią interesy – relacjonuje Zielińska.

W czasie manifestacji przemawiał salezjanin ks. Jarosław Wąsowicz SDB.

– Gdy zszedłem z podestu, usłyszałem od policjantów, że sieję nienawiść – mówi nam ks. Jarosław, organizator pielgrzymek kibiców na Jasną Górę.

Anna Kołakowska jako 17-latka była w stanie wojennym najmłodszym więźniem politycznym w PRL. 22 IV 1982 wyrokiem Sądu Marynarki Wojennej w Gdyni skazana za działalność opozycyjną na 3 lata więzienia i 1 rok pozbawienia praw publicznych i osadzona w Zakładzie Karnym w Bydgoszczy-Fordonie. Przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczona została Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów podstawówek

/ klimkin

  

Radni w czwartek zgodzili się na wprowadzenie na stałe bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów szkół podstawowych mieszkających w Koszalinie. Obecnie korzystają oni wraz z uczniami wygaszanych gimnazjów z darmowych przejazdów w ramach pilotażowego programu.

W czwartek 22 radnych miejskich obecnych na sali obrad zdecydowało o przyjęciu uchwały zmieniającej tę w sprawie ustalenia opłat za przejazdy środkami komunikacji miejskiej w Koszalinie oraz określenia osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów.

Zgodnie z przyjętymi zapisami, uczniowie szkół podstawowych mieszkający w Koszalinie zyskują na stałe uprawnienia do bezpłatnego przejazdu wszystkimi liniami komunikacji miejskiej przez siedem dni w tygodniu. To oznacza, że uchwała nadaje uczniom podstawówek bezterminowe uprawnienia wprowadzone 3 września 2018 r. programem pilotażowym. Do końca września uprawnieniami objęci są również uczniowie wygaszanych gimnazjów.

Magistrat szacuje, że rocznie darmowe przejazdy uczniów kosztować będą miasto ponad 1,9 mln zł. Ich wprowadzenie, w projekcie uchwały uzasadniano ok. 8 proc. wzrostem liczby pasażerów wśród uczniów po wprowadzeniu programu pilotażowego. Podkreślano, że wprowadzenie bezpłatnych przejazdów na stałe „przyczyni się do dalszego wzrostu liczby pasażerów” i „promocji komunikacji miejskiej w aspektach edukacyjnych, ekologicznych, społecznych czy rodzinnych”.

Zapisy uchwały dotyczą także wprowadzenia na stałe bezpłatnych przejazdów we wszystkich liniach MZK podczas Dnia bez Samochodu obchodzonego 22 września. Prognozowany koszt utraty przychodów z tego tytułu to ok. 21 tys. zł.

Bezpłatna komunikacja obejmie również dawców przeszczepów zamieszkujących w Koszalinie i posiadających tytuł „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”.

W zmienionej uchwale usunięto informację określającą liczbę litrów krwi dla honorowych dawców posiadających tytuł „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia”, którym przysługuje bezpłatny transport komunikacją miejską. Wprowadzono natomiast ulgowe przejazdy dla osób z Koszalina i powiatu, które świadczyły pracę po 1956 r. na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 r.

Uchwała wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl