To miasto chce pełnej dekomunizacji

  

W związku z licznymi skargami, Rada Miasta Sejny zdecydowała o wystosowaniu apelu do wszystkich mieszkańców miasta w związku z planami zmiany nazw ulic, którym patronują jeszcze komuniści.

Skargi w sprawie komunistycznych patronów ulic w Sejnach składali zarówno mieszkańcy miasta, jak i turyści. Rada Miasta postanowiła działać. Wystosowano więc odezwę do mieszkańców:
 

- W mieście Sejny do chwili obecnej obowiązują nazwy ulic noszące nazwiska działaczy komunistycznych, którzy w historii Polski zapisali niechlubną kartę działalności na rzecz zniewolenia narodu i kraju pod butem bolszewickim i sowieckim. Po licznych uwagach mieszkańców Sejn, turystów oraz innych osób zainteresowanych tym tematem, Rada Miasta Sejny postanowiła rozpocząć prace na rzecz zmiany nazw następujących ulic:
Juliana Marchlewskiego, Marcelego Nowotki, Gen. Karola Świerczewskiego i 22 Lipca. Wobec powyższego prosimy mieszkańców miasta, stowarzyszenia i inne organizacje o zgłaszanie swoich opinii i propozycji do Urzędu Miasta Sejny (sekretariat) do dnia 30 czerwca 2014 r.
- czytamy w komunikacie opublikowanym na łamach serwisu internetowego urzędu miasta.

W związku z kosztami, które wiążą się ze zmianą nazw ulic, władze miasta zapewniają, że mieszkańcy nie będą musieli ponosić opłat za wymianę dowodów osobistych i wprowadzenie koniecznych zmian w aktach notarialnych. Ponadto starostwo zapowiada ulgi w kosztach dotyczących wymiany prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego.

 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,um.sejny.pl,pch24.pl


Wczytuję komentarze...

75. rocznica zwycięskiej dla wojsk alianckich bitwy o Ardeny. Prezydent Duda dotarł do Luksemburga

/ pixabay.com/@Arcaion

  

Prezydent Andrzej Duda dotarł do Luksemburga w niedzielę wieczorem. W poniedziałek w Belgii i Luksemburgu weźmie udział w uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę zwycięskiej dla wojsk alianckich bitwy o Ardeny.

Zgodnie z programem wizyty w poniedziałek w godzinach przedpołudniowych prezydent Duda będzie uczestniczył w ceremonii w Memoriale Mardasson, niedaleko belgijskiego miasta Bastogne, a następnie, wraz z innymi przywódcami, weźmie udział w spotkaniu z weteranami walk w Ardenach. Druga część obchodów odbędzie się na Amerykańskim Cmentarzu Wojskowym w Luksemburgu.

Obecność prezydenta na uroczystościach w Belgii i Luksemburgu jest wyrazem znaczenia, jakie prezydent Duda przywiązuje do polityki historycznej i pamięci o bohaterskich czynach polskich żołnierzy na wszystkich frontach II wojny światowej. W tym roku pan prezydent brał udział w upamiętnieniu okrągłych rocznic bitew o Monte Cassino i na polach Flandrii. Oczywiście w tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o wrześniowych uroczystościach związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, w których wzięło udział wielu przywódców, w tym prezydent Niemiec i wiceprezydent USA

- poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

W uroczystościach rocznicowych w Belgii i Luksemburgu wezmą udział m.in. król Belgów Filip I, wielki książę Luksemburga Henryk, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, a także minister obrony USA Mark Esper i delegacja Kongresu USA na czele z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Bitwa w Ardenach, stoczona na przełomie lat 1944 i 1945 r., była ostatnią dużą ofensywą wojsk niemieckich na froncie zachodnim w czasie II wojny światowej. Zakończyła się klęską wojsk niemieckich.

Ambasador RP w Królestwie Belgii Artur Orzechowski zwracał uwagę w rozmowie z PAP, że 1 stycznia 1945 roku, pod koniec operacji w Ardenach, siły niemieckie podniosły z ziemi ostatnie samoloty, by przeważyć na swoją korzyść losy bitwy.

Trzy polskie dywizjony, które stacjonowały obok Gandawy, stoczyły zwycięską bitwę z samolotami Luftwaffe, zestrzeliwując około 20 maszyn wroga. Była to największa bitwa powietrzna polskiego lotnictwa na Zachodzie w 1945 roku

- powiedział.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl