Z OSTATNIEJ CHWILI

Puchar Świata w skokach narciarskich w Ruce: po pierwszej serii Żyła czwarty, Kubacki szósty. Prowadzi Lanišek • • • Premier Morawiecki w Kijowie: W tej wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik - albo Ukraina wygra albo przegra cała Europa • • • Premierzy Polski, Ukrainy i Litwy podpisali w sobotę w Kijowie wspólną deklarację, w ramach Trójkąta Lubelskiego • • • Premier Morawiecki w Kijowie: wzywamy cały wolny świat, by wspierał Ukrainę • • •

NASZ NEWS. Władysław Frasyniuk wybuczany na debacie o Okrągłym Stole

- Tzw. kompromis przy „Okrągłym stole” pozwolił uwłaszczyć się części komunistów na majątku państwowym, pozwolił na zmarnowanie potencjału Solidarności – mówi niezalezna.pl Kornel Morawiecki.

Marcin Pegaz/Gazeta Polska
- Tzw. kompromis przy „Okrągłym stole” pozwolił uwłaszczyć się części komunistów na majątku państwowym, pozwolił na zmarnowanie potencjału Solidarności – mówi niezalezna.pl Kornel Morawiecki. Wczoraj we Wrocławiu odbyła się debata o tamtych wydarzeniach z udziałem Morawieckiego, Władysława Frasyniuka i Stanisława Cioska. Frasyniuk został wybuczany przez publiczność.

Zgromadzeni w auli Jana Pawła II na Placu Grunwaldzkim z oburzeniem przyjęli wypowiedź byłego lidera Solidarności Władysława Frasyniuka. W czasie jego wystąpienia studenci krzyczeli „Kłamstwo!” i buczeli. Wyprowadzony z równowagi, były lider Solidarności krzyczał w stronę ludzi: „O co macie do mnie pretensje ?” „Co, boli?”.

- Obudźcie się, my mamy poczucie dumy. Jakby nie było "Solidarności", żaden Jan Paweł II, żaden Gorbaczow nic by nie zrobił. Spieprzyliśmy? Co cztery lata przy urnach dokonujemy wyborów. Tusk nie kupił sobie mandatu, nie kupił też Kaczyński, to my im je daliśmy – powiedział Frasyniuk.

W dyskusji brał udział także lider Solidarności Walczącej, Kornel Morawiecki, który nie podziela optymistycznej wersji historii Władysława Frasyniuka. W czasie debaty odniósł się do słów Władysława Frasyniuka. - Twoim, Władek, zadaniem była obrona ludzi "S", a nie zakładanie biznesu - mówił Morawiecki. Morawiecki ze względu na swoje plany musiał opuścić salę w połowie debaty. W rozmowie z niezalezna.pl odniósł się do tamtych słów. - Udział w obradach okrągłego stołu pozwolił Frasyniukowi ewoluować ze stanowiska kierowcy do roli wielkiego biznesmena [od 1994 r. Frasyniuk jest udziałowcem spółki FF „Fracht” - przyp. aut.] - powiedział nam.

Morawiecki, analizując konsekwencje okrągłostołowego kompromisu, nawiązał także do ostatnich wyborów. - Pokazały one, że Polacy jednoznacznie odrzucają układ polityczny powstały w Magdalence, że bojkotują polityków większości opcji stwierdził.

- Obrady okrągłego stołu to zmarnowana szansa. Zamiast oddania władzy narodowi, oddaliśmy ją komunistom. Oddaliśmy im służby, wojsko. Ten tzw. kompromis pozwolił uwłaszczyć się części komunistów na majątku państwowym, pozwolił na zmarnowanie potencjału Solidarności – podsumował spotkanie Morawiecki, zwracając uwagę na słowa obecnego na debacie i biorącego udział w obradach Okrągłego Stołu Stanisława Cioska, który podczas niej stwierdził, że decyzja o kontrakcie 65/35, czyli podziale miejsc w Sejmie, została podjęta w przekonaniu o słabości partii. – Fakt, że partia chyliła się ku upadkowi, jeszcze bardziej kompromituje tamten kompromis - stwierdził Morawiecki.

W debacie wzięli udział także Ludwik Turko, wykładowca akademicki, w 1980 r. szef Solidarności na UWr, oraz przedstawiciele wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Debatę „Okrągły Stół” zorganizował Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Rolniczy. 

 

 Źródło: niezalezna.pl

Magdalena Piejko
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo