Upadają bastiony Platformy Obywatelskiej. Zobacz jak PiS przejmuje strategiczne regiony

  

Platforma Obywatelska jest w defensywie. Pokazuje to powiatowa mapa Polski z porównaniem wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku i 2014 roku. PiS przejmuje tereny gdzie dotychczas zwyciężała Platforma.

W wyborach do PE pięć lat temu wygrała PO. Zwyciężyła w większości powiatów. Partia Donalda Tuska miała nawet swoje enklawy na Mazowszu, Podlasiu i Podkarpaciu gdzie tradycyjnie wygrywa PiS. W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego sytuacja się odwróciła. Partia Jarosława Kaczyńskiego odebrała Platformie "enklawy" na wschodzie oraz przejmuje bastiony PO. Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyła w niektórych powiatach na Śląsku i Wielkopolsce.

PO zwyciężyła w wyborach do PE w swoich tradycyjnych terenach w okręgu obejmującym woj. lubuskie i zachodniopomorskie. Straciła jednak w porównaniu z 2009 rokiem. Drugie miejsce zajął PiS, który zdobył więcej głosów niż w poprzednich eurowyborach. Z protokołu Okręgowej Komisji Wyborczej w Gorzowie Wlkp. wynika, że wybory do PE wygrała PO z wynikiem 37,48 proc., podczas gdy PiS uzyskał 25,60 proc., a SLD-UP – 14,88 proc.

O blisko połowę spadło w Lubelskiem poparcie dla PO w porównaniu z wyborami do PE w 2009 r. Wzrosło dla zwycięskiego PiS, a także dla PSL. Dwaj przyszli europosłowie z PiS i PSL kandydowali z drugich miejsc i zdeklasowali jedynki. Mandatu nie uzyskał Michał Kamiński z listy PO.

Najlepiej pokazuje to wyborcza mapa Polski wyborów do PE 2014


(foto: Robert Wielgórski (Barry Kent); CC BY 2.5)

PiS zdecydowanie wygrało wybory do PE w okręgu mazowieckim zdobywając 41,78 proc. głosów, czyli ponad dwa razy więcej niż PO, którą poparło 19,23 proc. wyborców. W porównaniu z 2009 r. PiS poprawiło wynik o 8,5 proc., a PO odnotowała spadek o 10,14 proc.

W okręgu warszawskim zdecydowanie wygrała PO z poparciem 40,52 proc.; PiS uzyskało 28, 58 proc. głosów. Oznacza to, że poparcie dla PO zmniejszyło się w porównaniu z 2009 r. o 12 pkt proc., a dla PiS wzrosło o 5 pkt.

W Łódzkiem zwycięstwo PiS - ponad 7 pkt proc. przewagi nad PO. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła 37,92 proc. głosów. Zostawiła w pokonanym polu swojego najgroźniejszego rywala - Platformę Obywatelską, na którą zagłosowało 31,90 proc. wyborców.

Wyborcza mapa Polski wyborów do PE 2009


(foto: Robert Wielgórski (Barry Kent); CC BY 2.5)
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Awaria w Jaworznie. Co z wodą?

Urząd Miejski w Jaworznie / Beemwej - Praca własna; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

  

W poniedziałek rano ma rozpocząć się naprawa rozszczelnionego zbiornika w przepompowni ścieków w Jaworznie (Śląskie). Do awarii doszło w sobotę, w jej wyniku część ścieków trafia do rzeki Przemszy. Spółka wodociągowa zapewnia, że awaria nie zagraża mieszkańcom.

"Ścieki są przewożone beczkowozami do oczyszczalni i wieczorem zostanie uruchomione ich ozonowanie, którego celem jest usuwanie zanieczyszczeń biologicznych. Jutro rano rozpocznie się spawanie i wzmocnienie zbiornika"

– powiedział PAP dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. Jak dodał, do awarii doszło w sobotę po południu w przepompowni przy ul. Batorego.

"Na skutek awarii część ścieków trafiła do przelewu burzowego i do rzeki Przemszy. Już teraz wypompowujemy te ścieki z pompowni do beczkowozów i przewozimy bezpośrednio do oczyszczalni, gdzie będą oczyszczane. Jeżeli jakaś niewielka część będzie trafiała dalej do przelewu burzowego i do Przemszy, będzie ozonowana” – powiedział rzecznik spółki Wodociągi Jaworzno Sławomir Grucel.

Do ozonowania ścieków będzie używana aparatura, którą spółka z Jaworzna użyczyła kolegom z Warszawy podczas awarii oczyszczalni Czajka. Prace nad naprawą zbiornika mają ruszyć w poniedziałek rano. W usuwaniu samej awarii ma pomóc firma zewnętrzna, z doświadczeniem i specjalistycznym sprzętem spawalniczym.

„Jutro też będziemy wiedzieli, ile te prace naprawcze potrwają. Do chwili całkowitego uruchomienia pompowni będziemy ozonować i wywozić ścieki, aby tylko niewielki ich procent trafiał do przelewu burzowego” – zaznaczył rzecznik.

Grucel zapewnił, że awaria w żaden sposób nie zagraża mieszkańcom, nie ma też wpływu na jakość produkowanej przez jego firmę wody.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl