PO i PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobyły równą liczbę mandatów - każda z partii wprowadzi do europarlamentu po 19 posłów - wynika z sondażu Ipsos dla TVN 24 i TVP. Z sondażu wynika też, że Sojusz Lewicy Demokratycznej otrzyma pięć mandatów, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - cztery mandaty, Polskie Stronnictwo Ludowe - również cztery.
 
23:34
Najwyższa frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego była w woj. mazowieckim; PO najwięcej głosów zdobyła w woj. pomorskim, opolskim i śląskim, a PiS - w woj. podkarpackim, lubelskim, podlaskim - wynika z niedzielnego sondażu wyborczego Ipsos dla TVN24 i TVP. 
W woj. mazowieckim frekwencja wyniosła 26,3 proc. Powyżej średniej krajowej uplasowały się także województwa: małopolskie - 25,5 proc.; pomorskie - 24,8 proc; śląskie - 23,3 proc.; lubelskie - 22,9 proc.; dolnośląskie - 22,8 proc.; podkarpackie - 22,7 proc.

23:00
W wyborach do Parlamentu Europejskiego zagłosowało więcej mężczyzn niż kobiet; frekwencja wyniosła odpowiednio 23,9 i 21,7 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVN 24 i TVP. Najwyższa frekwencja była w dużych miastach, najniższa na wsiach. Jeśli chodzi o wiek, to najwyższa frekwencja była w grupie 60+ (31,8 proc.), a najmniejsza w grupie wiekowej 18-25 (17 proc.). W przypadku grupy wiekowej 26-39 frekwencja wyniosła 18 proc., a 40-59 - 22,5 proc.

22:45
Z każdymi kolejnymi wyborami poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego rośnie, a Platforma Obywatelska notuje coraz gorsze wyniki. Jeśli ta tendencja się utrzyma, w kolejnych wyborach wygra PiS. (CZYTAJ WIĘCEJ)

22:30
Pierwsze cząstkowe wyniki eurowyborów w Polsce z 30 proc. obwodowych komisji mogą zostać podane około północy – zapowiedział w niedzielę wieczorem przewodniczący PKW Stefan Jaworski.

22:27
Wśród wyborców Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego było 74,2 proc. mężczyzn i 25,8 proc. kobiet - wynika z sondażu wyborczego Ipsos dla TVN24 i TVP. Blisko trzy czwarrte głosujących na komitet Korwin-Mikkego to wyborcy w wieku 18-39 lat. Na ugrupowanie to głosowali przede wszystkim ludzie przed czterdziestką. 43 proc. głosujących na komitet wyborczy Korwin-Mikkego było w grupie wiekowej 18-25 lat, a 31,1 proc. - w grupie 26-39 lat.

22:20
W siedzibie SLD przemieszane nastroje. Obok entuzjazmu w przemówieniu lidera SLD Leszka Millera, było wspomnienie Wojciecha Jaruzelskiego. - Ofiara stalinowskich represji, uczestnik walk wyzwoleńczych, architekt Okrągłego stołu, bez którego Polska nie byłaby dzisiaj w UE - taki hołd zmarłemu  guru postkomunistów złożył szef SLD. Zapowiedział złożenie w poniedziałek u marszałek Sejmu Ewy Kopacz wniosku o ogłoszenie żałoby narodowej po śmierci twórcy stanu wojennego. Sam wynik wyborczy lider lewicy przedstawiał z satysfakcją. - To dowód, że mamy niekwestionowaną pozycję na polskiej lewicy - mówił szef partii w przemówieniu po ogłoszeniu pierwszych wyborów.

22:14
Grzegorz Schetyna nieobecny na wieczorze wyborczym Platformy Obywatelskiej. Tadeusz Zwiefka, pytany przez „Codzienną” o to jak ocenia kampanię i bierność obozu Schetyny, stwierdził, że kampania wyborcza ma to do siebie, że jedni się w nią włączają, inni nie. – Ci, którzy mają bliskich sobie kandydatów wspierają ich i są bardziej aktywni. Ci, którzy ich nie mają, włączają się mniej – powiedział i zaznaczył, że takich przypadków jest więcej. – To nie tylko jeden Schetyna, akurat w tej kampanii widoczny mniej. Jestem pewien, że w kolejnych będzie widoczny – dodał. 

21:28
Do Parlamentu Europejskiego nie dostali się m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Paweł Zalewski i Henryka Krzywonos (PO), Weronika Marczuk i Wojciech Olejniczak (SLD) - wynika z sondażu wyborczego Ipsos dla TVN24 i TVP. (CZYTAJ WIĘCEJ KTO DOSTAŁ SIĘ A KTO NIE DO PE)

21:12
Po podaniu wstępnych wyników wyborów Jarosław Kaczyński powiedział: sondażowy wynik wyborów do PE możemy uznać za dobrą podstaw do dalszej ofensywy, naszym celem jest dobra zmiana w Polsce. (CZYTAJ WIĘCEJ)

21:00
Według wstępnych sondażowych wyników wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Platforma Obywatelska z 32,8 proc. Na drugim miejscu jest Prawo i Sprawiedliwość z 31,8 proc. głosów. (CZYTAJ WIĘCEJ)

20:54
Wieczorem w niedzielę politycy PiS oraz dziennikarze zebrali się w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie, gdzie oczekują na sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. W siedzibie PiS zebrało się bardzo wielu dziennikarzy.

20:45
Dziennikarze oczekują sondażowych wyników wyborów w sztabach wyborczych partii. Platforma Obywatelska urządziła wieczór wyborczy w Domu Dochodowym...19.20
Według informacji Państwowej Komisji Wyborczej frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego na godz. 17.30 wyniosła 16,91 proc. Pięć lat temu na godzinę 18.00 frekwencja w wyborach wyniosła 18,24 proc.

Karty do głosowania wydano 5 mln 134 tys. 552 wyborcom - powiedział dziennikarzom w niedzielę zastępca przewodniczącego PKW Andrzej Kisielewicz.

Pod względem okręgów wyborczych największą frekwencję odnotowano w Warszawie I - 23,11 proc., najniższą okręgu obejmującym woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie - 14,30 proc.

17.40
PKW podała zbiorcze informacje według okręgów wyborczych na godzinę 12.00:Zbiorcze informacje wybranych miast na godzinę 12.00:14.30
Do tej pory doszło do trzech incydentów podczas niedzielnego głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego - poinformowało PKW. Najpoważniejszy miał miejsce w komisji obwodowej w Koninie, gdzie jej przewodniczący był pijany. Miał ponad 3 promile alkoholu. (CZYTAJ WIĘCEJ)

14.00
Pod względem okręgów wyborczych największą frekwencję odnotowano w Warszawie I - 9,76 proc. i w Rzeszowie - 8,72 proc.
 
Najniższa była frekwencja w okręgu wrocławskim - 6,22 proc.
 
Grafika obrazująca frekwencję w poszczególnych okręgach:


twitter.com/TomaszSkory

Niedzielne głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego potrwa do godz. 21. Polacy wybierają 51 eurodeputowanych. O jeden mandat ubiega się średnio 25 kandydatów.