TVN o finansowaniu byłego szefa MSZ przez Niemców. Ile manipulacji można zmieścić w 3,5 minutowym materiale?

  

- Awantura o niemieckie pieniądze w samym środku kampanii wyborczej. Chodzi o tysiące marek z niemieckiej fundacji, za kształtowanie stosunków polsko-niemieckich. Polityczne ciosy poniżej pasa trafiają w profesora Bartoszewskiego - tak otwiera materiał "Faktów" TVN Anita Werner.
Co stacja nazywa "ciosem poniżej pasa"? Poinformowanie czytelników przez "Gazetę Polską Codziennie", że Władysław Bartoszewski, będąc szefem MSZ był finansowany przez Niemców.


Dziennikarka zapowiadając materiał red. Macieja Knapika, mówi o "graniu na niemieckiej nucie i igraniu z politycznym ogniem", przez co "rykoszetem obrywa także profesor z listy PiS", czyli Zdzisław Krasnodębski. Co miałoby zaszkodzić kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości według red. Werner i Knapika? Fakt, że w niedzielę miał spotkanie wyborcze... z Polakami w Berlinie.

- Profesor Krasnodębski uśmiecha się do Warszawiaków z plakatów wyborczych, ale dzisiaj spotkanie z wyborcami miał w Berlinie -
mówi red. Maciej Knapik. Pojawia się nawet ujęcia ze spotkania w klubie "Gazety Polskiej" w Berlinie.Następnie pojawiają się złośliwe komentarze Wojciecha Olejniczaka z SLD oraz komentarz autora materiału. - Za sprawą profesora, wykładowcy niemieckich uczelni i kandydata nr 1 w Warszawie, antyniemiecka retoryka wróciła do Prawa i Sprawiedliwości rykoszetem - kontynuuje red. Knapik i za chwilę sam "rykoszet" serwuje, czyli podkłada mikrofon doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego, Tomaszowi Nałęczowi.

Nałęcz tak komentuje obecność prof. Krasnodębskiego w klubie "GP" w Berlinie: Ja mam w Warszawie, mieście zburzonym przez Niemców, które spłynęło krwią polską przelaną przez Niemców jeszcze gdybym był obrzydliwy, powiedziałbym na niemieckiego profesora? To byłyby już Himalaje obłudy - rzuca dziennikarzowi doradca Komorowskiego.

Później red. Knapik, by pokazać antyniemieckość PiS-u, przywołuje wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego z początku kwietnia: "Ja bym sobie nie życzył wojsk niemieckich na polskim terytorium, bo to musi przynajmniej siedem pokoleń minąć, zanim to będzie dopuszczalne". Pomija przy tym fakt, że tydzień później Donald Tusk przyznał rację prezesowi PiS, odcinając się od pomysłu wzywania niemieckich wojsk do Polski. - Absolutnie rozumiem, że wyobrażenie sobie, że są niemieckie wojska w Polsce, które mają wspólnie z innymi strzec też naszego bezpieczeństwa jest, przekracza granice wyobraźni naszego pokolenia - stwierdził 13 kwietnia szef rządu

Po tak intensywnym wprowadzeniu, w końcu pojawia się informacja "Gazety Polskiej Codziennie" o tym, że Władysław Bartoszewski, jako minister spraw zagranicznych w rządzie Jerzego Buzka dostał od niemieckiej fundacji związanej z rządem 132 tysiące marek. Oczywiście informacja została podana ze złamaniem podstawowego standardu dziennikarskiego: powołania się na źródło.Red. Knapik pokazuje archiwalne zdjęcia obecnego ministra w kancelarii Donalda Tuska, a następnie sobotni komentarz Jarosława Kaczyńskiego, a dokładnie jego krótki fragment: "To są rzeczy po prostu niesłychane". Po tym natychmiast redaktor TVN staje w obronie Bartoszewskiego. - Więzień Auschwitz stał się prawie niemieckim agentem - komentuje red. Knapik.

W 3,5 minutowym nagraniu zmieściła się również wczorajsza wypowiedź prezesa PiS, do którego do Gdańska, red. Knapik wysłał reporterkę. Najwidoczniej jednak misja zakończyła się niepowodzeniem. - Pani chce mnie najwyraźniej sprowokować, ma pani jakieś zamówienie, więc: nie uda się to pani - uciął próby TVN, Jarosław Kaczyński. Jak widać po obejrzeniu materiału, akurat red. Maciejowi Knapikowi zamówienie się udało.

Do materiału na swoim profilu na Twitterze odniósł się oskarżony o obecność na spotkaniu klubu "Gazety Polskiej" w Berlinie, kandydat PiS w eurowyborach. - Dzielna ekipa TVN dotarła wczoraj nawet do Berlina, by uzyskać moją wypowiedź o finansach W. Bartoszewskiego. Nie poszło jej najlepiej. Co nie przeszkodziło w realizacji paszkwilanckiego zamierzenia - skomentował materiał prof. Zdzisław Krasnodębski.

Co ciekawe, mimo tego co pisze prof. Krasnodębski, ta "dzielna ekipa" w materiale nie zacytowała ani słowa udzielonego przez niego komentarza.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Dorota Kania UJAWNIA: Na czym polega polityczna gra emerytowanych generałów?

zdjęcie ilustracyjne / Fot. por. Robert Suchy/CO MON

  

Na początku kwietnia Żandarmeria Wojskowa zatrzymała gen. Lecha M. – byłego dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych. M. usłyszał zarzut m.in. przywłaszczenia mienia znacznej wartości w związku z organizacją pokazów lotniczych Air Show w Radomiu. Niektórzy emerytowani generałowie postanowili „wziąć w obronę” Lecha M. O grach emerytowanych generałów Dorota Kania rozmawiała z byłym szefem SKW, Piotrem Bączkiem.

Były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego przybliżył mechanizm działania środowiska emerytowanych generałów.  

Gen. Różański na swoim Twitterze pół roku temu napisał, że utworzenie bazy amerykańskiej w Polsce stwarza potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa. (...) Było kilka spotkań czy konferencji organizowanych przez to środowisko. To środowisko stanowi zaplecze dla obecnej opozycji. Zaplecze w zakresie systemu bezpieczeństwa, obronności.
- mówił były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Bączek w programie „Koniec systemu” w Telewizji Republika.
 
W dalszej części programu Piotr Bączek zwrócił uwagę na kilka dziwnych „zbiegów okoliczności”.
 
Mieliśmy tego przykład na samym początku kadencji obecnego Sejmu, w Centrum Eksperckim Kontrwywiadu NATO. W tychże pomieszczeniach znaleziono interpelacje poselskie, które były m. in. w tym samym czasie wygłoszone przez posłów opozycji, posłów Platformy Obywatelskiej. (…) Poseł Brejza jest znany z tworzenia takich pytań, w różnym zakresie. Zapewne i w tej sprawie czuł się kompetentny.
- mówił były szef SKW.

W mundurach Bundeswehry

W „Raporcie z weryfikacji WSI” znalazł się opis operacji „Z”, którą rozpoczęto po sygnałach świadczących o założeniu rezydentury obcego wywiadu w Polsce. Chodziło o ustalenie charakteru nieformalnych kontaktów dowództwa jednej z jednostek wojskowych z A.B. – urodzonym w Polsce obywatelem RFN, który w przeszłości był najprawdopodobniej współpracownikiem Stasi. Był on często zapraszany na imprezy z udziałem oficerów. Jak czytamy w Raporcie, „na imprezie zorganizowanej przez płk. M.G. i mjr. M.R. [chodzi o gen. Mirosława Różańskiego] na terenie tzw. willi generalskich A.B. wraz ze swoją żoną F.Z. podczas – jak zanotowano w aktach – »zwykłej libacji alkoholowej« paradowali w mundurach Bundeswehry w obecności całkowicie pijanych oficerów Wojska Polskiego”.

Generał ze „złotego funduszu”

Na początku lat 80. gen Wojciech Jaruzelski powołał tzw. złoty fundusz, czyli Fundusz Przyspieszonego Rozwoju. Trafili do niego młodzi ludzie, wyselekcjonowani na początku lat 80. z kadry oficerskiej jako ci, którzy będą w przyszłości dowodzili polską armią. Wojsko miało czuwać nad ich rozwojem i przygotowaniem do roli dowódców. Ta grupa miała przywileje finansowe, zapewnioną możliwość szkoleń i drogę awansu. W wojskowych służbach specjalnych PRL nazywano ich „kadrą perspektywiczną”. Do tej kadry trafił właśnie Mirosław Różański. Został on powołany do wojska we wrześniu 1982 roku. Rozpoczął naukę w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu i wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w której był do czasu jej rozwiązania, czyli do 1990 roku.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl