Będzie wojna o emerytury

  

Sprawy wydłużenia wieku emerytalnego nie odpuścimy – tak skomentował wyrok Trybunału Konstytucyjnego przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Sędziowie uznali, że podwyższenie wieku, w którym przechodzi się na emeryturę, jest konstytucyjne. Prof. Józefa Hrynkiewicz z PiS mówi wprost: To wyrok na zamówienie.

- Większości sędziów Trybunału Konstytucyjnego zabrakło odwagi w naprawieniu głupich decyzji politycznych, które każą Polakom pracować aż do śmierci – komentuje orzeczenie Piotr Duda. – Nigdy z tym się nie pogodzimy. Tylko sześciu sędziów z piętnastu zgłosiło zdanie odrębne. Mimo wyroku ustawa wydłużająca wiek emerytalny narusza konstytucję – uważa prof. Hrynkiewicz. – Rząd w sposób absolutnie brutalny wprowadził tę ustawę. Skoro już to zrobił, to Trybunał ją zatwierdził – skomentowała profesor.

Solidarność wykorzystała w Polsce wszelkie dostępne środki przeciwko wprowadzeniu w życie ustawy. Złożyła wniosek o przeprowadzenie referendum. Zorganizowała protesty. Złożyła skargę do Trybunału Konstytucyjnego. – Dzisiaj pozostaje nam już tylko skarga do Międzynarodowej Organizacji Pracy i działania na rzecz odsunięcia od władzy tych polityków, którzy wprowadzili wydłużenie wieku emerytalnego – stwierdził Piotr Duda.

Prawo i Sprawiedliwość, które wraz ze związkowcami złożyło wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy ustawa jest zgodna z konstytucją, obiecuje: „Jeśli przejmiemy władzę, obniżymy wiek emerytalny”. W Polsce jest duże bezrobocie, więc wydłużenie wieku emerytalnego powoduje, że rynek pracy kurczy się jeszcze bardziej. 

Szef OPZZ Jan Guz zarzucił sędziom, że wydając decyzję, wzięli pod uwagę jedynie budżet państwa, nie licząc się z potrzebami obywateli. Uważa też, że rząd zabrał się do naprawy systemu „od tyłu”, czyli od podniesienia wieku emerytalnego, co nie spowoduje zwiększenia liczby zatrudnionych. 

Więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie".
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Marszałek nie wyklucza "transferów" w Senacie. "Zdarzało się, że do PiS przechodzili senatorowie z PO"

/ fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Marszałek Senatu, Stanisław Karczewski, nie wyklucza możliwych fluktuacji wewnątrz Senatu. - Zdarzało się w poprzednio, że do PiS przechodzili senatorowie z Platformy Obywatelskiej, więc być może teraz będą chcieli przejść - powiedział dziś w RMF Karczewski. - Jeżeli ktoś będzie miał taką wolę, będziemy prowadzili takie rozmowy - dodał.

- Zdarzało się w poprzedniej kadencji, w poprzednich kadencjach, że przechodzili do nas senatorowie z Platformy Obywatelskiej, więc być może teraz będą chcieli przejść

 - podkreślił Karczewski pytany w radiu RMF FM o wyniki wyborów do Senatu. "Zawsze toczą się jakieś rozmowy" - dodał.

- eśli ktoś będzie miał taką wolę, to będziemy prowadzili takie rozmowy. (...) Jeśli będziemy mieli takie zgłoszenia, rozmowy, na pewno będziemy je prowadzić

 - zapowiedział marszałek.

[polecam:https://niezalezna.pl/292866-senat-nie-zatrzyma-nas-w-realizacji-programu-sasin-o-przyszlych-pracach-w-wyzszej-izbie]

Karczewski pytany o posiedzenie Senatu obecnej kadencji, które zgodnie z planem odbędzie się w najbliższy czwartek i piątek powiedział, że kadencja parlamentu kończy się za miesiąc. - To ustaliliśmy wcześniej, obrady powinny się odbyć. Odbędą się - te Sejmu i Senatu - dodał. Pytany, czy na posiedzeniu nie pojawią się nowe punkty, odpowiedział, że nie.

Dodał, że jeżeli we wtorek i środę zbiera się Sejm i przyjmie ustawy to "powinniśmy się do nich odnieść". Stanisław Karczewski podkreślił, że to "zgodne z przepisami, zgodne z prawem, zgodne z regulaminem".

W niedzielnych wyborach kandydaci popierani przez opozycję zdobyli większość (51) mandatów w Senacie. Prawo i Sprawiedliwość będzie miało w nadchodzącej kadencji parlamentarnej 48 senatorów, w Senacie zasiądzie też ponownie Lidia Staroń, która startowała z własnego komitetu, ale z poparciem PiS.

Kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli łącznie 43 mandaty w Senacie, kandydaci PSL - trzy mandaty, a kandydaci SLD - dwa. Trzy mandaty przypadły kandydatom niezależnym, kojarzonym jednak z opozycją.

[polecam:https://niezalezna.pl/292840-remis-ze-wskazaniem-w-senacie-pis-proponuje-wspolprace-jestesmy-na-to-zawsze-otwarci]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl