Będzie wojna o emerytury

Sprawy wydłużenia wieku emerytalnego nie odpuścimy – tak skomentował wyrok Trybunału Konstytucyjnego przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Sprawy wydłużenia wieku emerytalnego nie odpuścimy – tak skomentował wyrok Trybunału Konstytucyjnego przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Sędziowie uznali, że podwyższenie wieku, w którym przechodzi się na emeryturę, jest konstytucyjne. Prof. Józefa Hrynkiewicz z PiS mówi wprost: To wyrok na zamówienie.

- Większości sędziów Trybunału Konstytucyjnego zabrakło odwagi w naprawieniu głupich decyzji politycznych, które każą Polakom pracować aż do śmierci – komentuje orzeczenie Piotr Duda. – Nigdy z tym się nie pogodzimy. Tylko sześciu sędziów z piętnastu zgłosiło zdanie odrębne. Mimo wyroku ustawa wydłużająca wiek emerytalny narusza konstytucję – uważa prof. Hrynkiewicz. – Rząd w sposób absolutnie brutalny wprowadził tę ustawę. Skoro już to zrobił, to Trybunał ją zatwierdził – skomentowała profesor.

Solidarność wykorzystała w Polsce wszelkie dostępne środki przeciwko wprowadzeniu w życie ustawy. Złożyła wniosek o przeprowadzenie referendum. Zorganizowała protesty. Złożyła skargę do Trybunału Konstytucyjnego. – Dzisiaj pozostaje nam już tylko skarga do Międzynarodowej Organizacji Pracy i działania na rzecz odsunięcia od władzy tych polityków, którzy wprowadzili wydłużenie wieku emerytalnego – stwierdził Piotr Duda.

Prawo i Sprawiedliwość, które wraz ze związkowcami złożyło wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy ustawa jest zgodna z konstytucją, obiecuje: „Jeśli przejmiemy władzę, obniżymy wiek emerytalny”. W Polsce jest duże bezrobocie, więc wydłużenie wieku emerytalnego powoduje, że rynek pracy kurczy się jeszcze bardziej. 

Szef OPZZ Jan Guz zarzucił sędziom, że wydając decyzję, wzięli pod uwagę jedynie budżet państwa, nie licząc się z potrzebami obywateli. Uważa też, że rząd zabrał się do naprawy systemu „od tyłu”, czyli od podniesienia wieku emerytalnego, co nie spowoduje zwiększenia liczby zatrudnionych. 

Więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie".

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Dorota Skrobisz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo