Kordon policjantów chroni pomnik żołnierzy sowieckich. Przed odesłaniem Putinowi

- Kiedy młodzieżówka PiS rozpoczęła opakowywanie pomnika żołnierzy sowieckich w Parku Skaryszewskim, a policja darła i wyrywała im folię z rąk, to do protestu przyłączyli się obserwujący całe

Filip Błażejowski
- Kiedy młodzieżówka PiS rozpoczęła opakowywanie pomnika żołnierzy sowieckich w Parku Skaryszewskim, a policja darła i wyrywała im folię z rąk, to do protestu przyłączyli się obserwujący całe zdarzenie dziennikarze - relacjonuje portalowi nielalezna.pl Magdalena Piejko z „Gazety Polskiej Codziennie”.

- Dziennikarze  przyciskali folię do pomnika, aby policja nie mogła jej usnąć. Jest 10 umundurowanych policjantów, jednak nadinspektor Małolepszy z praskiej policji, dowodzący akcją nie chce podać powodu interwencji podczas happeningu - mówi Piejko - To jest kompromitacja policji.
 

(foto: Filip Błażejowski/Gazeta Polska)

Protestujący, nie mogąc stanąć przy samym pomniku, rozwinęli folię w odległości ok. 2 m od obelisku i umieścili na folii napis: "Władymir Putin. Opłąta pobrana". To przypominało symboliczną paczkę z zapakowanymi w środku również policjantami. Nadinsp. Małolepszy powiedział, że zatrzymani pod pomnikiem będą tłumaczyć się w sądzie.

Jeden z organizatorów Maciej Bieńkowski zaapelował do ministra bartłomieja Sienkiewicza, aby nie używał polskiej policji do ochrony sowieckich pomników, ale polskich obywateli.

Po symbolicznym odesłaniu pomnika do Putina happening się zakończył.

Data happeningu nie jest przypadkowa. 9 maja ZSRR, a teraz Rosja, celebrują zwycięstwo nad III Rzeszą. Dla Polski nie jest to jednak data wyzwolenia, lecz początku nowej okupacji, tym razem sowieckiej. Pomnik w Parku Skaryszewskim poświęcono pamięci żołnierzy radzieckich poległych w dniach 10-15 września 1944 w walkach przy Rondzie Waszyngtona. Wybudowano go w miejscu grobu żołnierzy. Podczas przebudowy ronda w 1968 roku, ciała zostały przeniesione na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich przy Al. Żwirki i Wigury, a pomnik przesunięto w głąb głównej alei przecinającej Park Skaryszewski. Na pierwotnym miejscu pomnika stoi obecnie popiersie I. J. Paderewskiego – patrona Parku.  Na pomniku znajduje się napis: Wieczna chwała Bohaterom Armii Czerwonej Poległym w walkach o wyzwolenie stolicy Polski Warszawy.

Zobacz wideo

 Źródło: niezalezna.pl

 

MP,JW
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo