Wyrasta pokolenie bez tożsamości, obojętne na zło

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje z Oświęcimia o szybkie znalezienie pieniędzy i stworzenie programu intensywnej edukacji polskich uczniów w miejscach związanych z tragicznymi wydarzeniami X

auschwitz.org
Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje z Oświęcimia o szybkie znalezienie pieniędzy i stworzenie programu intensywnej edukacji polskich uczniów w miejscach związanych z tragicznymi wydarzeniami XX w. – pisze "Dziennik Polski".

A liczba uczniów odwiedzających ważne miejsca pamięci – takie jak Auschwitz czy Majdanek - dramatycznie zmalała. - W tym roku przyjechało do nas więcej młodych Brytyjczyków niż Polaków. To katastrofa! – podkreśla dr Piotr Cywiński, dyrektor muzeum Auschwitz. Jak mówi, przestają oni rozumieć najnowszą historię, a więc i to, co dzieje się teraz. Niebawem nie będą nawet umieli reagować na hasła typu "polskie obozy koncentracyjne" – ostrzega.

Jak zauważa szef IPN w Krakowie dr Marek Lasota, w ten sposób wychowujemy pokolenia wyzute nie tylko z tożsamości, ale i wrażliwości, obojętne na zło. - A obojętność to tak naprawdę branie strony silniejszego, gwałcącego prawa człowieka; musimy więc młodym przekazywać pamięć nie z uwagi na przeszłość, a w trosce o dziś i jutro – zaznacza prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, z którego inicjatywy rozpoczyna się dziś Oświęcimskie Forum Praw Człowieka.

Patronująca Forum RPO prof. Irena Lipowicz apeluje zaś do rządu i samorządów o pieniądze i stworzenie – wzorem innych państw – specjalnego programu wyjazdów edukacyjnych dla uczniów do muzeum Auschwitz i 53 innych miejsc pamięci. Chodzi nie tylko o wizyty, ale też stałą edukację oraz regularne debaty w takich miejscach.

 


Źródło: PAP,niezalezna.pl

JW
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo