Zasłużeni działacze mają dość lekceważenia - oddają Zdrojewskiemu ministerialne odznaczenia

Byli więźniowie polityczni oddali ministrowi Bogdanowi Zdrojewskiemu odznaczenia Zasłużony Działacz Kultury.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
Byli więźniowie polityczni oddali ministrowi Bogdanowi Zdrojewskiemu odznaczenia Zasłużony Działacz Kultury. To protest przeciwko odmowie ministerstwa wsparcia finansowego dla idei upamiętnienia wizyty papieża Jana Pawła II na Westerplatte.

Z informacji gdańskiej „Solidarności” wynika, że 7 marca Stowarzyszenie „Godność” zwróciło się do ministra Bogdana Zdrojewskiego z wnioskiem o dofinansowanie budowy tablicy upamiętniającej spotkanie papieża Jana Pawła II z młodzieżą na Westerplatte 12 czerwca 1987 roku. Koszt budowy tablicy oszacowano na 170 tys. zł, pierwsze datki na ten cel przekazali członkowie Stowarzyszenia, którzy zdecydowali się przeznaczyć część odszkodowań za bezprawne więzienie w czasie stanu wojennego. Aby zdążyć na czas ze zgromadzeniem potrzebnych funduszy członkowie Stowarzyszenia „Godności” szukali wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak się okazuje bezskutecznie.

Bogdan Zdrojewski wprawdzie wprost nie odmówił zasłużonym działaczom opozycji antykomunistycznej, lecz przekazał sprawę do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Stamtąd nadeszła do Stowarzyszenia „Godność” odpowiedź negatywna. Przedstawiciele ROPWiM co prawda wyrazili „zaciekawienie” inicjatywą, jednak obok życzeń sukcesów, w odpowiedzi stwierdzono wprost, że „nie ma możliwości formalno-prawnych, które pozwalałyby wesprzeć finansowo inwestycję”.

Oburzeni taką decyzją Czesław Nowak oraz Andrzej Michałowski, wyróżnienieni w 2001 r przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką Zasłużony Działacz Kultury, zdecydowali, że w ramach protestu oddadzą swoje odznaczenia Bogdanowi Zdrojewskiemu.

- Odpowiedź jaką otrzymaliśmy od pana Adama Siwka-Naczelnika Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa świadczy o zlekceważeniu nas i idei, którą zaprezentowaliśmy we wniosku. My zwracaliśmy się do Pana a nie do ROPWiM. My, znamy – tak jak i pan, zakres kompetencji tego Urzędu. Posłużenie się nim aby nam odpowiedziano negatywnie nie przystoi Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego – napisali w liście do Bogdana Zdrojewskiego Czesław Nowak i Andrzej Michałowski zwracając odznaczenia.

(fot solidarnosc.gda.pl)

Stowarzyszenie „Godność”, zrzesza na Wybrzeżu byłych działaczy NSZZ „Solidarność” i więźniów politycznych z lat 1980-89. Jego członkowie od kilkunastu lat starają się upamiętniać ludzi i wydarzenia z minionych lat, które miały wpływ na odzyskanie niepodległości. To właśnie Stowarzyszenie „Godność” inicjowało m.in. budowę pomnika-głazu w Sopocie upamiętniającego Zbigniewa Herberta, pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego i pomnika Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Reagana. W tym roku stowarzyszenie zamierza zbudować tablicę upamiętniającą spotkanie Ojca Św. z młodzieżą na Westerplatte w dniu 12 czerwca 1987 r.

 


Źródło: niezalezna.pl,solidarnosc.gda.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo