Jeździsz na rowerze? Uważaj!

Jazda na rowerze po mieście jest coraz niebezpieczniejsza. Przybywa wypadków z udziałem cyklistów. I to nie z ich winy – alarmuje "Metro".  

twitter.com/Martyna9291
Jazda na rowerze po mieście jest coraz niebezpieczniejsza. Przybywa wypadków z udziałem cyklistów. I to nie z ich winy – alarmuje "Metro".
 
Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że choć na drogach wypadków jest coraz mniej (w zeszłym roku niecałe 36 tys., a jeszcze w 2011 r. – ponad 40 tys.), to jedyną grupą, której ten trend nie dotyczy, są rowerzyści.
 
W zeszłym roku doszło do 4723 wypadków z ich udziałem (ponad 70 więcej niż dwa lata wcześniej), w których 317 zginęło, a 4573 zostało rannych. Do 85 proc. wypadków dochodzi w terenie zabudowanym. I aż w 64 proc. winni są inni użytkownicy dróg.
 
Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ani policja nie planują żadnej większej akcji uświadamiającej kierowcom prawa rowerzystów. - Zdanie egzaminu na prawo jazdy nie zwalnia kierowcy z obowiązku ciągłej lektury zmian przepisów – mówi Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego KGP.
 
Nie pozostawia jednak suchej nitki na cyklistach. - Nie chcę ich obrażać, ale jeżeli chcą być szanowani przez innych użytkowników dróg, sami powinni bardziej szanować zasady – podkreśla Marek Konkolewski. 

 

Źródło: PAP,niezalezna.pl,Metro

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo