Skrzypce, zaświadczenie ze ZBOWiD-u, zdjęcia. Licytacja pamiątek po dziadku... Donalda Tuska

Niecodzienna aukcja odbędzie się 24 maja w warszawskim Muzeum Narodowym. Antykwariat Lamus będzie starał się wylicytować jak najlepszą cenę za wiele bardzo wartościowych przedmiotów.

lamus.pl
Niecodzienna aukcja odbędzie się 24 maja w warszawskim Muzeum Narodowym. Antykwariat Lamus będzie starał się wylicytować jak najlepszą cenę za wiele bardzo wartościowych przedmiotów. Wśród nich jest kilka "perełek". Do takich na pewno należą pamiątki po słynnym niegdyś w kampanii wyborczej Józefie Tusku - dziadku obecnego premiera.

Cena wywoławcza za zbiór 17 pamiątek nie jest wygórowana - wynosi zaledwie 4 tys. zł.  Co można nabyć? Fotografie, własnoręcznie wykonane przez Józefa Tuska skrzypce, legitymacje potwierdzające pobyt w obozach koncentracyjnych, czy niemiecką kartę zaopatrzeniową wydawaną Polakom przez niemieckie władze Sopotu. W 1942 roku Józef Tusk został wcielony do Wehrmachtu, z którego trzy lata później zdezerterował (lub został wzięty do niewoli angielskiej) i wrócił do Polski. O czym świadczy wydana w Szczecinie jesienią 1945 roku karta Państwowego Urzędu Repatriacyjnego.

Skąd wiadomo, że wystawione na aukcję przedmioty należały do dziadka Donalda Tuska. Tak twierdzą organizatorzy aukcji, który w przygotowanym katalogu napisali:

"Tusk Józef (1907-1987), gdańszczanin, marynarz, urzędnik kolejowy i lutnik, ojciec Donalda Tuska sen. (1930-1972) oraz dziadek obecnego premiera Rzeczpospolitej Polskiej".


Fot. screen z katalogu antykwariatu Lamus

Dziennik pl. informuje, że pracownicy antykwariatu nie podają, kto jest właścicielem przedmiotów. Nie ukrywają jednak, że mają nadzieję, że te trafią do instytucji zajmującej się historią Gdańska.

Nic nie wiadomo, czy w aukcji udział weźmie Donald Tusk.

 

Źródło: niezalezna.pl,dziennik.pl,lamus.pl

JW
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo