Tusk boi się protestów górników

  

Górnicy na Śląsku szykują się do protestów ulicznych, które zaplanowano na 19 maja w Warszawie. Premier Donald Tusk w obawie przed niepokojami społecznymi, tuż przed wyborami do europarlamentu, wysyła wicepremier Elżbietę Bieńkowską na pomoc wicepremierowi Januszowi Piechocińskiemu, który nie radzi sobie z sytuacją w górnictwie. O sprawie pisze "Gazeta Polska Codziennie".

W wyniku wieloletnich zaniedbań zarządów spółek węglowych polskie górnictwo węgla kamiennego stanęło na skraju przepaści. Górnicy obawiają się, że bez natychmiastowych działań rządu kilkadziesiąt tysięcy osób straci pracę. Brak reakcji premiera na związkowy wniosek o spotkanie w sprawie dramatycznej sytuacji sektora skłonił związki zawodowe do przygotowania protestów ulicznych. Najpierw 29 kwietnia odbędzie się protest przed budynkiem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. To wynik decyzji Zarządu Kompanii Węglowej o przestoju ekonomicznym, czyli tygodniowym wstrzymaniu wydobycia, co przełoży się na obniżkę pensji o kilkadziesiąt procent. Górnicy obawiają się także o dalsze przestoje, które mogą spowodować, że do pracy w niektórych kopalniach nie będzie można powrócić. A to będzie oznaczało ich likwidację. Manifestanci przejdą więc w stronę siedziby zarządu Kompanii, a pochód zakończą przed zarządem Katowickiego Holdingu Węglowego. – Mamy nadzieję, że obudzimy rządzących i nie trzeba będzie jechać 19 maja do Warszawy – mówi Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”. Jeśli rząd znów wykaże się nieodpowiedzialnością i nie będzie chciał rozmawiać, to górnicy przyjadą do stolicy 19 maja. Górnicy będą protestowali przeciwko temu, co zafundowali ludziom rząd i prezesi spółek węglowych. – Walczymy o środki do życia – argumentuje Jarosław Grzesik. Najtrudniejsza sytuacja jest w Kompanii Węglowej, w której już były zagrożone wypłaty pensji. Jak mówią górnicy, jak „walnie” Kompania, to „walnie” pół regionu. Stawka więc jest wysoka. Sytuację na razie uratowały pieniądze z realizowanej transakcji sprzedaży najrentowniejszej kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej, zresztą będącej także w nie najlepszej sytuacji finansowej.

Więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie".
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Koalicja Obywatelska organizuje spotkanie senatorów. Partia chce... sprawdzić ich wierność

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Koalicja Obywatelska organizuje spotkanie z nowo wybranymi senatorami ze swojego komitetu. Jak się okazuje, spotkanie będzie poświęcone nie tylko integracji, ale również... sprawdzeniu wierności senatorów.

W rozmowach mają uczestniczyć też dotychczasowi, odchodzący senatorowie PO.

"Spotkanie ma charakter integracyjny i organizacyjny tak, aby się nawzajem poznać, zobaczyć kto będzie w nowym składzie, podziękować również - myślę - wszystkim tym senatorom, którzy kończą swoją pracę w tej kadencji Senatu"

- zapowiedział senator Sławomir Rybicki.

Jak dodał, spotkanie ma być także okazją do zapoznania przyszłych senatorów z tym, jak funkcjonuje izba wyższa parlamentu.

"Myślę, że to jest też taki dobry moment, żeby we własnym gronie porozmawiać o tym, czym jest Senat, również od kuchni, nie tylko mówić o regulaminie"

- podkreślił Rybicki.

[polecam:https://niezalezna.pl/293326-wystarczylo-kilka-dni-i-sa-pierwsze-spiecia-lewica-skarzy-sie-na-po-rozmawiamy-przez-media]

Obecny szef senackiego klubu PO Bogdan Klich dodał, że na spotkaniu pojawi się też temat ewentualnej współpracy nowych senatorów z PiS.

"Ważne jest to, żeby wszyscy mieli przekonanie, a właściwie, żeby mieli wdrukowane w pamięć, że ktokolwiek dałby się skusić jakimkolwiek namowom PiS-owskim, to miałby piętno tego, który zdradził demokrację, szacunek dla konstytucji, przestrzeganie praw obywatelskich i wszystko to, o co walczyliśmy, żeby było przestrzegane przez cztery ostatnie lata"

- powiedział lider klubu senatorów PO.

[polecam:https://niezalezna.pl/293206-psl-juz-sie-stawia-platformie-sawicki-zapowiada-ze-nie-popra-kandydatury-borusewicza]

Pytany, czy ma obawy co do lojalności senatorów-elektów Koalicji Obywatelskiej, Klich... postraszył senatorów.

"Co do tego nie mam wątpliwości, dlatego że każdy sobie zdaje z tego sprawę, że podręczniki historii pisałyby o nim, wymieniając go albo ją z imienia i nazwiska jako tego, czy tą, która polską demokrację i polską praworządność zdradziła"

- dodał Klich.

W Senacie dzięki tzw. paktowi senackiemu opozycji udało się zdobyć większość - 51 mandatów. "Pakt senacki" to porozumienie, które zawarły latem: Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), "Lewica" (SLD, Lewica Razem, Wiosna) i PSL - Koalicja Polska (m.in. PSL i Kukiz'15).

[polecam:https://niezalezna.pl/293324-tak-rewelacyjnego-wyniku-pis-jeszcze-nie-mialo-brudzinski-podsumowal-wybory-parlamentarne]

W ramach "Paktu" w zdecydowanej większości okręgów opozycja wystawiła przeciwko PiS tylko jednego kandydata na senatora. Nie wiadomo jednak, czy po wyborach wszystkie ugrupowania przystąpią do "anty-PiSowskiej koalicji".

Władysław Teofil Bartoszewski z PSL zapowiedział już, że "jeśli Schetyna zakłada, że będzie dyktował warunki w Senacie, to jest w błędzie", a dziś krytycznie o współpracy z PO wypowiadali się przedstawiciele Lewicy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl