Złamane procedury. Darmowy podręcznik wbrew konstytucji

  

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje serię podręczników dla pierwszoklasistów. Są one przygotowywane z pominięciem procedur zwykle stosowanych przy wprowadzaniu nowych podręczników – twierdzi Małgorzata Lusar z Fundacji „Rzecznik Praw Rodziców”. Petycję przeciwko treściom niosącym ideologię gender, które mają się znaleźć w podręczniku, podpisało już prawie 2,5 tys. rodziców - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Premier Donald Tusk na wczorajszej konferencji potwierdził, że projekt ustawy dotyczącej darmowych podręczników został przyjęty przez Radę Ministrów. „Nasz elementarz” – pierwszy z rządowych, bezpłatnie rozprowadzanych podręczników trafi we wrześniu do pierwszoklasistów. – Do 2017 r. podręczniki z tej serii mają trafić do wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum – deklarowała na wczorajszej konferencji Joanna Kluzik-Rostkowska, szefowa MEN‑u.

– Tryb pracy nad tymi podręcznikami od początku budzi niepokój. Ministerstwo przygotowuje je z pominięciem procedur, bez konsultacji społecznych czy recenzji. We wrześniu czeka nas więc kompletna niespodzianka. Co więcej, słuchając wypowiedzi Ewy Lorek, autorki podręcznika dla klas I, można mieć obawy, że na przygotowanie elementarza będzie miał wpływ czynnik ideologiczny – twierdzi Małgorzata Lusar z Fundacji „Rzecznik Praw Rodziców”.

Podobne odczucia mają autorzy petycji „Nie dla genderowej deprawacji w darmowym podręczniku…”, którą podpisało już prawie 2,5 tysiąca rodziców. Petycja powstała po tym, jak w jednym z wywiadów Ewa Lorek zapewniała, że podręczniki jej autorstwa będą „konsultowane pod względem równościowym”. Lorek zapewniała też, że przy formułowaniu poleceń autorzy podręcznika będą unikali określania płci przyszłych czytelników.

Autorzy petycji powołują się na konstytucję, według której „rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 18 Konstytucji RP) oraz m.in. preambuły do ustawy o oświacie, według której oświata ma »respektować chrześcijański system wartości«”.

Tzw. równościowe założenia w edukacji skompromitowały się w wypadku wprowadzania projektu „równościowych przedszkoli” – tak pedagodzy z PAN‑u ocenili ten program na zlecenie Fundacji „Rzecznik Praw Rodziców”. – Zamiast uczyć szacunku dla odmiennej płci, program ten kreuje sztuczną wizję człowieka. Jest szkodliwy dla kształtowania się tożsamości płciowej dzieci. Jeśli darmowy podręcznik miałby powielać te błędy, to byłaby katastrofa – twierdzi, powołując się na naukowców z PAN‑u, Małgorzata Lusar.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Abp Głódź apeluje: "Jeśli się bijemy w piersi, to najpierw trzeba uderzyć własne, a nie cudze"

Abp Sławoj Leszek Głódź / Fotomag/Gazeta Polska

  

Nienawiść się nasyca. Tworzy pewne podłoże dla wszelkiego rodzaju upośledzeń i chorób. I to zjawisko jest bardzo niebezpieczne – mówił metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w „Gościu Wiadomości". Podkreślił, że zabójstwo Pawła Adamowicza to „wydarzenie bez precedensu w ostatnich dziesięcioleciach”.

Metropolita zaznaczył, że czas przed pogrzebem prezydenta Gdańska jest „wezwaniem dla wszystkich do miłości, pokoju, zgody, rachunku sumienia, a nade wszystko, do uderzenia się we własne piersi”. [polecam:https://niezalezna.pl/254646-sejm-uczcil-pamiec-pawla-adamowicza-minuta-ciszy-schetyna-zegnamy-kolege-i-przyjaciela]

Ciszej nad tą trumną. Mamy dość wojen, zarówno tych zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Trzeba nam solidarności, spokoju, miłości. Trzeba zacząć od prostych słów, o których mówił papież Franciszek: dziękuję, proszę, przepraszam

– mówił abp Głódź.

Zwrócił również uwagę, że „prezydent Adamowicz ostatnie przesłanie skierował pod znakiem: dzielmy się dobrem, szukajmy dobra”. 

I z tym gestem wzniesionej ręki ze światłem do nieba, zakończył życie. Ale to jego przesłanie pozostaje dzisiaj jego testamentem dla nas wszystkich

– powiedział arcybiskup. 

Abp Głódź przypomniał, że rodzina zamordowanego prezydenta prosi, aby nie eskalować napięcia.

Wierzymy, że dobro jednak zwycięży to zło. Nie możemy bazować na negacji, bo negacja zawsze rodzi negację. Ona nie jest twórcza. I jeśli się bijemy w piersi, najpierw trzeba uderzyć własne, a nie cudze

– mówił. 

Nienawiść się nasyca. Tworzy pewne podłoże dla wszelkiego rodzaju upośledzeń i chorób. I to zjawisko jest bardzo niebezpieczne

– zauważył hierarcha.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl