Złamane procedury. Darmowy podręcznik wbrew konstytucji

  

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje serię podręczników dla pierwszoklasistów. Są one przygotowywane z pominięciem procedur zwykle stosowanych przy wprowadzaniu nowych podręczników – twierdzi Małgorzata Lusar z Fundacji „Rzecznik Praw Rodziców”. Petycję przeciwko treściom niosącym ideologię gender, które mają się znaleźć w podręczniku, podpisało już prawie 2,5 tys. rodziców - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Premier Donald Tusk na wczorajszej konferencji potwierdził, że projekt ustawy dotyczącej darmowych podręczników został przyjęty przez Radę Ministrów. „Nasz elementarz” – pierwszy z rządowych, bezpłatnie rozprowadzanych podręczników trafi we wrześniu do pierwszoklasistów. – Do 2017 r. podręczniki z tej serii mają trafić do wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum – deklarowała na wczorajszej konferencji Joanna Kluzik-Rostkowska, szefowa MEN‑u.

– Tryb pracy nad tymi podręcznikami od początku budzi niepokój. Ministerstwo przygotowuje je z pominięciem procedur, bez konsultacji społecznych czy recenzji. We wrześniu czeka nas więc kompletna niespodzianka. Co więcej, słuchając wypowiedzi Ewy Lorek, autorki podręcznika dla klas I, można mieć obawy, że na przygotowanie elementarza będzie miał wpływ czynnik ideologiczny – twierdzi Małgorzata Lusar z Fundacji „Rzecznik Praw Rodziców”.

Podobne odczucia mają autorzy petycji „Nie dla genderowej deprawacji w darmowym podręczniku…”, którą podpisało już prawie 2,5 tysiąca rodziców. Petycja powstała po tym, jak w jednym z wywiadów Ewa Lorek zapewniała, że podręczniki jej autorstwa będą „konsultowane pod względem równościowym”. Lorek zapewniała też, że przy formułowaniu poleceń autorzy podręcznika będą unikali określania płci przyszłych czytelników.

Autorzy petycji powołują się na konstytucję, według której „rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 18 Konstytucji RP) oraz m.in. preambuły do ustawy o oświacie, według której oświata ma »respektować chrześcijański system wartości«”.

Tzw. równościowe założenia w edukacji skompromitowały się w wypadku wprowadzania projektu „równościowych przedszkoli” – tak pedagodzy z PAN‑u ocenili ten program na zlecenie Fundacji „Rzecznik Praw Rodziców”. – Zamiast uczyć szacunku dla odmiennej płci, program ten kreuje sztuczną wizję człowieka. Jest szkodliwy dla kształtowania się tożsamości płciowej dzieci. Jeśli darmowy podręcznik miałby powielać te błędy, to byłaby katastrofa – twierdzi, powołując się na naukowców z PAN‑u, Małgorzata Lusar.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Szalony rajd pijanego kierowcy w centrum Katowic. Uszkodził po drodze osiem samochodów

/ policja.pl

  

Osiem zaparkowanych przy drodze samochodów uszkodził obywatel Ukrainy, jadący autem przez centrum Katowic. Mężczyzna był pijany, miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie – podała policja.

Rzeczniczka katowickiej policji mł. asp. Agnieszka Żyłka powiedziała PAP, że do kolizji doszło w sobotę po południu na ul. Słowackiego.

- Jadący audi kierowca uszkodził osiem zaparkowanych przy drodze samochodów. O całej sytuacji świadkowie powiadomili będący w pobliżu patrol Oddziału Prewencji

 – powiedziała policjantka.

Po zatrzymaniu kierowcy okazało się, że to 52-letni obywatel Ukrainy, mieszkający na Śląsku. Miał w organizmie 2 promile alkoholu. Nikt nie został ranny. Policjanci na miejscu oceniają straty.

Ukraińcowi, poza zatrzymaniem prawa jazdy i wysoką grzywną, grozi kara do dwóch lat więzienia. Ponieważ był pijany, będzie też musiał zapłacić za naprawę uszkodzonych aut, ponieważ ubezpieczyciel nie pokryje tych kosztów – zaznaczają policjanci.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts