Operacja antyterrorystyczna na Ukrainie przeciw najemnikom Moskwy. NA ŻYWO

Parlament Ukrainy zaostrzył kary za separatyzm i próby naruszenia integralności terytorialnej.

Twitter
Parlament Ukrainy zaostrzył kary za separatyzm i próby naruszenia integralności terytorialnej. W antyterrorystycznej operacji w Charkowie na wschodzie Ukrainy zatrzymano ok. 70 ludzi. W Ługańsku separatyści zaminowali siedzibę SBU i wzięli ok. 60 zakładników.

20:59
Pravda.com.ua: rosyjscy agenci na wschodniej Ukrainie dostali rozkaz rozpoczęcia rozlewu krwi w ciągu najbliższej doby. Ma to być pretekst do wkroczenia tam armii Federacji Rosyjskiej.

21:42

Komisja Europejska planuje ogłosić w środę decyzję o utworzeniu grupy eksperckiej w celu wsparcia Ukrainy, która będzie pracować pod przewodnictwem komisarza Unii Europejskiej ds. rozszerzenia Sztefana Fuele. Jak powiedział w Brukseli europejski dyplomata, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina, grupa będzie koordynować wysiłki na rzecz wsparcia Ukrainy, korzystając z doświadczenia krajów członkowskich Unii Europejskiej, a także wspierać pracę m.in. międzynarodowych instytucji finansowych.

20:57
Rząd Rosji obniżył prognozę wzrostu gospodarczego w tym roku do 0,5-1,1 proc. z wcześniejszych 2,5 proc., dodając, że w przypadku ostrych sankcji wzrost będzie jeszcze słabszy. Wiceminister gospodarki Andriej Klepacz nie wyklucza spadku popytu w Europie na gaz i ropę w związku z napięciem wokół Ukrainy.

20:14
Minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan wziął udział w Brukseli w spotkaniu poświęconym bezpieczeństwu dostaw gazu do Unii Europejskiej. Ukraina uczestniczyła w spotkaniu jako kraj tranzytowy dla dostaw rosyjskiego gazu do Unii. Spotkanie odbyło się w czasie, gdy rosną ceny za gaz dyktowane Ukrainie przez rosyjski Gazprom oraz powiększa się zadłużenie Ukrainy wobec tego koncernu. W związku z tym podnoszą się obawy o dostawy gazu nie tylko dla Ukrainy, ale także dla Unii Europejskiej.

19:36
Prorosyjscy "miejscowi" na wschodniej Ukrainie najwyraźniej nie wiedzą, jak pisze się słowo "Donbas". Oto napis "DOMBAS jest niepodległy":19:10
Z kolei w Charkowie prorosyjscy separatyści napadli na autokar wiozący kadetów. Obrzucili go kamieniami, wybijając szyby.

19:09
Czterech niezidentyfikowanych mężczyzn zaatakowało w Ługańsku ochronę nadawcy radiotelewizyjnego IRTA. Trzy osoby zostały ranne.

18:29
John Kerry zagroził Rosji ciężkimi sankcjami.

18:28

Ukraiński parlament uchwalił prawo zezwalające na lustrację sędziów.

18:04
Tak wyglądają półki sklepowe w Symferopolu po przejęciu władzy przez Rosjan. Dla wielu Polaków to znajomy widok...17:51
Informację o wzięciu 60 zakładników w Ługańsku przez Rosjan potwierdza oficjalnie ukraińska SBU.

17:40

A Rosjanie swoje... "NATO nie jest w stanie odejść od sposobu myślenia z czasów zimnej wojny" - oświadczyło rosyjskie MSZ, komentując w tej sposób decyzję Sojuszu Północnoatlantyckiego o ograniczeniu dyplomatom z Rosji prawa wstępu do siedziby NATO w Brukseli. "Sojusz Północnoatlantycki najwyraźniej nie ma poważniejszych problemów niż dostęp rosyjskich przedstawicieli do NATO-wskiego biura" - oznajmiło MSZ Rosji.

17:31
Tymczasem w Chersoniu ogromna manifestacja proukraińska:17:27
Rosyjscy agenci w Ługańsku przejęli i zaminowali siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. W środku trzymają ok. 60 zakładników - podaje portal zn.ua.
16:57
Podejmowane przez Rosję bezprawne wysiłki, by zdestabilizować Ukrainę przy pomocy opłacanych agentów, są nie do przyjęcia - powiedział szef dyplomacji USA John Kerry. Zagroził Rosji dalszymi sankcjami, jeśli będzie ona kontynuować prowokacje. "To, co widzimy od 48 godzin: rosyjskich prowokatorów i agentów działających na wschodzie Ukrainy, mówi nam, że zostali tam wysłani, by stworzyć chaos. To jest nie do przyjęcia. Ze strony Rosji widzimy bezprawne wysiłki, by zdestabilizować suwerenny kraj i stworzyć kryzys przy pomocy opłacanych agentów" - powiedział Kerry w Senacie.

16:26
Z kolei w Ługańsku prorosyjscy separatyści z entuzjazmem ogłosili nadejście posiłków z Krymu. 

16:25

Po tym, jak Ukraińcy uporali się z rosyjską agenturą w Charkowie, prorosyjscy aktywiści wzmocnili barykady w Doniecku.

15:22
Premier Łotwy Laimdota Straujuma przyjedzie w środę do Warszawy, aby rozmawiać z szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem o sytuacji na Ukrainie oraz o koncepcji utworzenia w Europie unii energetycznej. Po południu odbędzie się także polsko-łotewskie forum gospodarcze. Jak podkreśliła rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska głównym i oczywistym tematem rozmów obu premierów będzie sytuacja na Ukrainie; szczególnie kwestia bezpieczeństwa w regionie.

15:13
Straż Graniczna Ukrainy ocenia, że cały czas możliwa jest rosyjska inwazja. - W ostatnim czasie straż zatrzymała około 200 obywateli Rosji, próbujących nielegalnie przekroczyć granicę z Ukrainą - poinformowała Straż.

15:00
Wobec wzrostu napięcia na wschodniej Ukrainie kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała Rosję do powstrzymania prorosyjskich siły w tym regionie. Stanowisko szefowej niemieckiego rządu przekazał dziennikarzom jej rzecznik Steffen Seibert. "Obserwujemy z rosnącym niepokojem wydarzenia w tej (wschodniej) części Ukrainy" - powiedział Seibert po posiedzeniu rządu w Berlinie. Jak podkreślił, wszystkie siły ponoszące odpowiedzialność za sytuację powinny "przyczynić się do deeskalacji".

14:10
Bezczelny jak Ławrow. - Rosja jest gotowa do wielostronnych rozmów w sprawie Ukrainy, proponowanych przez USA, ale stoi na stanowisku, że powinni w nich wziąć udział reprezentanci wschodnich i południowych regionów ukraińskich - powiedział  szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

13:52
Prorosyjscy separatyści, którzy zajmują budynki państwowe na wschodzie Ukrainy mają je opuścić i złożyć broń, gdyż w przeciwnym razie zostaną potraktowani jak terroryści – ostrzegł szef administracji prezydenckiej w Kijowie Serhij Paszynski.

Urzędnik poinformował, że aktywiści ruchów prorosyjskich okupują obecnie administrację obwodową w Doniecku oraz siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w Ługańsku. Wejścia do tych dwóch budynków zablokowane są przez oddziały MSW.

13:34
Gabinet gubernatora Doniecka Serhij Taruty został zdemolowany przez prorosyjskich separatystów.12:40
Wejście do budynku administracji obwodowej w Charkowie. Grupa, która stoi przed budynkiem jest uzbrojona po zęby. 12.15
We wszelkich międzynarodowych rozmowach na temat Ukrainy powinny być reprezentowane wschód i południe tego kraju - oznajmił we wtorek w Moskwie szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Zapewnił, że Rosja jest gotowa do rozmów z udziałem UE, USA i strony ukraińskiej.

11:45
Trwa zbiórka pieniędzy na ukraińską armię. 88 milionów hrywien, 26 tysięcy dolarów i 29 tysięcy euro. Tyle wpłacili Ukraińcy w akcjach poparcia dla swojej armii - informuję portal kresy24.pl. Prawie 23 miliony hrywien trafiło na konto Ministerstwa Obrony Narodowej w akcji telefonicznej, reszta to przelewy na rachunek bankowy resortu.

11:22
Zatrzymani separatyści w Charkowie.10.41
Parlament Ukrainy zaostrzył odpowiedzialność karną za przejawy separatyzmu oraz dążenia do naruszenia integralności terytorialnej państwa. Projekt ustawy w tej sprawie poparło 231 posłów w 450-osobowej Radzie Najwyższej Ukrainy. Autor ustawy Serhij Sobolew z partii Batkiwszczyna wskazał przed głosowaniem, że zaostrzenie kar za separatyzm związane jest z ostatnimi wydarzeniami na wschodzie kraju, gdzie prorosyjscy separatyści zajmują siedziby instytucji państwowych i dążą do oderwania tego regionu od Ukrainy.

10.24
Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział, że wydarzenia na wschodzie Ukrainy wywołują wielkie zaniepokojenie; zaapelował do Rosji, by wycofała żołnierzy z ukraińskiej granicy.

"Wydarzenia na wschodniej Ukrainie to wielki problem, namawiam Rosję do odstąpienia" - oświadczył Rasmussen na konferencji natowskiej w Paryżu. Podkreślił, że wszelkie dalsze ruchy będą oznaczać poważną eskalację.

Rosja - jak powiedział sekretarz generalny NATO - musi wycofać "dziesiątki tysięcy żołnierzy", skoncentrowanych na ukraińskich granicach. Według danych NATO na granicy z Ukrainą Rosja rozmieściła ok. 40 tys. żołnierzy.

8.50
Według MSZ FR do "południowo-wschodnich rejonów Ukrainy, w tym do Doniecka, ściągane są pododdziały wojsk wewnętrznych i Gwardii Narodowej Ukrainy z udziałem bojówkarzy nielegalnej formacji zbrojnej Prawy Sektor".

MSZ Rosji twierdzi, że "postawiono przed nimi zadanie stłumienia przy użyciu siły protestów mieszkańców południowego wschodu kraju przeciwko polityce obecnych władz w Kijowie".

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że "szczególne zaniepokojenie budzi to, że do operacji tej włączono około 150 amerykańskich specjalistów z prywatnej organizacji wojskowej Greystone, przebranych w mundury funkcjonariuszy pododdziału Sokoł".

MSZ FR ostrzegło, że "organizatorzy i uczestnicy tej prowokacji biorą na siebie ogromną odpowiedzialność za stworzenie zagrożenia dla praw, wolności i życia pokojowo nastawionych obywateli Ukrainy, a także dla stabilności państwa ukraińskiego".

"Wzywamy do natychmiastowego przerwania wszelkich przygotowań militarnych, grożących rozpętaniem wojny domowej" - oznajmiło MSZ Rosji.

8.01
Rosyjskie MSZ wezwało władze Ukrainy do natychmiastowego przerwania wszelkich przygotowań militarnych na południowym wschodzie kraju, które mogłyby doprowadzić do wybuchu wojny domowej.

7:15
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy informuje, że już około 70 osób zatrzymano w Charkowie, na wschodzie Ukrainy, w ramach operacji antyterrorystycznej wymierzonej w separatystów prorosyjskich, którzy zaatakowali siedzibę miejscowej administracji obwodowej.

Akcję, która rozpoczęła się około godz. 6.30 czasu lokalnego (godz. 5.30 w Polsce), przeprowadziły siły Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy. Szef tego resortu Arsen Awakow podkreślił, że prorosyjskich aktywistów wyparto z budynku administracji i aresztowano „bez użycia broni”.

0:46
Przedstawiciel pełniącego obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa poinformował, że ukraińskie siły specjalne odbiły z rąk prorosyjskich separatystów siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy(SBU) w Doniecku.

Do starć ukraińskich sił bezpieczeństwa z separatystami doszło w innych miastach: w Charkowie, gdzie m.in. podpalono siedzibę władz obwodowych, oraz w mieście Mikołajów, ważnym ośrodku portowym i przemysłowym w południowej części Ukrainy.

W niedzielę prorosyjscy separatyści zajęli siedziby władz obwodowych w Doniecku i Charkowie, jednak ta ostatnia została w poniedziałek odbita przez milicję. W Doniecku i Ługańsku opanowano także siedziby Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Milicja ukraińska zablokowała drogi dojazdowe do Ługańska; siły milicyjne postawiono w stan gotowości bojowej.

W Doniecku prorosyjscy separatyści ogłosili powstanie Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i przyłączenie jej do Rosji. Deklarację uchwaliło około 50 ludzi, określających się jako „rada ludowa” obwodu donieckiego. Z masztu nad siedzibą władz obwodu zdjęto flagę Ukrainy i zamiast niej powieszono czarno-niebiesko-czerwoną flagę DRL. Jak ogłoszono, 11 maja odbędzie się referendum niepodległościowe; separatyści ostrzegli władze Ukrainy przed próbami zablokowania tej inicjatywy.

22:40
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zagroził szefowi MSZ Ukrainy Andrijowi Deszczycy w rozmowie telefonicznej, że Kijowowi nie wolno użyć siły wobec prorosyjskich demonstrantów na Ukrainie południowo-wschodniej.

 

Źródło: PAP,niezalezna.pl

pł,gb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo