Nie ma wolnej Polski bez Ukrainy

320 metrów pod ziemią, w zabytkowych salach Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu, przez dziewięć godzin kilkudziesięciu panelistów brało udział w dyskusji, której wspólnym mianownikiem było

IPN
320 metrów pod ziemią, w zabytkowych salach Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu, przez dziewięć godzin kilkudziesięciu panelistów brało udział w dyskusji, której wspólnym mianownikiem było hasło „Polska, Majdan, Ukraina – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”. – Rozliczenie z przeszłością jest niezbędne dla wspólnej przyszłości, ale majdan sprawił, że teraz jest idealny moment, aby o tym rozmawiać – mówi „Gazecie Polskiej Codziennie” dr Łukasz Kamiński, prezes IPN.

Kilkudziesięciu panelistów: naukowców, historyków, polityków, aktywistów i dziennikarzy, zarówno z Polski, jak i z Ukrainy, spotkało się w Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu na Międzynarodowej Konferencji dotyczącej sytuacji na Ukrainie i stosunków między naszymi krajami. Tematami były zarówno współpraca międzynarodowa, o której priorytetach mówili politycy (PO i PiS oraz ukraińskich: UDAR, Batkiwszczyny oraz Swobody), ale także kwestia trudnej wspólnej historii, która wciąż wraca w rozmowach o przyszłości. – Niewątpliwie jednym z wymiernych skutków majdanu jest nowa perspektywa dialogu historycznego między naszymi krajami. Przeszłość wymaga rozliczenia, ale wierzę, że w tych okolicznościach uda się nam spokojnie i rzetelnie zmierzyć z tym trudnym tematem mówi „Codziennej” prezes IPN.

O wspólnej przeszłości w cieniu rosyjskiego Wielkiego Brata, a także o ludobójstwie na Wołyniu dyskutowało kilku znamienitych historyków, m.in. dr Oleksander Zajcew z Uniwersytetu we Lwowie i dr hab. Henryk Głębocki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. O teraźniejszości i prawdzie majdanu mówili natomiast m.in.: wiceprzewodniczący Samoobrony majdanu Andrij Gabrow, polski konsul w Kijowie Rafał Wolski, wokalista i działacz społeczny Paweł Kukiz, publicysta „Codziennej” Dawid Wildstein, dziennikarze polscy i ukraińscy oraz sotnicy kijowskich sotni. – To było historyczne spotkanie. Wszyscy mamy w pamięci grudzień 1981 r. w kopalniach „Wujek”, „Piast”, „Ziemowit”. Dlatego zdecydowaliśmy się na dyskusję w takim właśnie miejscu. Bo majdan to nie tylko sprawa Ukrainy. To kontynuacja ducha Solidarności powiedział dr Andrzej Dragoń, szef katowickiego oddziału IPN. – To był 9-godzinny istny maraton historyczno-polityczny o trudnych i ważnych sprawach. Uważam, że niezmiernie udany i konstruktywny. Tylu znamienitych gości, głosów w jednym miejscu, gorąca dyskusja do samego końca i wiele pomysłów na przyszłość. Sądzę, że to ważna cegiełka w budowaniu wspólnych relacji polsko-ukraińskich – mówił po zakończeniu imprezy jej pomysłodawca i, oprócz Katowickiego Oddziału IPN, współorganizator spotkania Przemysław Miśkiewicz, prezes Stowarzyszenia Pokolenie.

Stenogramy z tej dyskusji będą mogli Państwo znaleźć w przyszłym tygodniu na stronie Stowarzyszenia Pokolenie.

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

Katarzyna Pawlak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo