Szczerski: Solidarna Polska staje się proputinowska

  

Legitymizowanie przez posła Solidarnej Polski Andrzeja Romanka promoskiewskich referendów w Mołdawii i na Krymie powinno stać się przedmiotem zainteresowania polskiego kontrwywiadu – mówi w rozmowie z „Codzienną” prof. Krzysztof Szczerski, były wiceminister spraw zagranicznych, obecnie poseł PiS‑u.

Poseł Solidarnej Polski, wiceszef klubu tej partii Andrzej Romanek razem z posłem SLD Adamem Kępińskim dwa tygodnie temu byli jedynymi polskimi politykami obecnymi na Krymie, w czasie gdy odbywało się tam referendum dotyczące odłączenia się półwyspu od Ukrainy. Jak ujawnił portal Niezależna.pl, to niejedyny taki wyjazd Romanka. W lutym tego roku legitymizował referendum za przyłączeniem mołdawskiej Gagauzji [region autonomiczny] do Unii Celnej z Rosją. Wcześniej w październiku 2013 r. był w czasie wyborów prezydenckich w Azerbejdżanie. Wbrew stanowisku obserwatorów OBWE, którzy zwracali uwagę na nieprawidłowości, delegacja, której członkiem był Romanek, uznała legalność wyborów.

– Współpraca z Rosją na szczeblu międzypaństwowym, a także kooperacja między mniejszościami polską i rosyjską w krajach postsowieckich – to priorytety, które we własnym interesie powinny być realizowane przez Warszawę i Moskwę – mówił poseł Romanek na spotkaniu z mniejszością polską w Gagauzji.

Kilka dni temu poseł SLD Adam Kępiński, który był na Krymie w tym samym czasie co Romanek, zrezygnował z kandydowania do Parlamentu Europejskiego. Z kolei szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk pytany o obecność kolegi z partii na Krymie, nie widzi powodu do wyciągnięcia konsekwencji wobec Romanka. – Pojechał tam zorganizować konferencję prasową, grożono mu śmiercią – powiedział reporterowi Niezależna.pl

– Poseł Romanek legitymizował swoimi wyjazdami działania Władimira Putina. Jeśli Solidarna Polska broni swojego posła i nie wyciąga konsekwencji za takie – nie pierwsze w ostatnim czasie – wyjazdy, to sama staje się partią proputinowską. Nawet bardziej niż SLD, bo ich poseł miał tylko jeden taki wyskok – mówi „Codziennej” poseł PiS‑u Krzysztof Szczerski. Jego zdaniem działania Andrzeja Romanka powinny stać się przedmiotem zainteresowania odpowiednich służb zajmujących się ochroną kontrwywiadowczą polskiego państwa.

Zdjęcie z wyjazdu na referendum w Mołdawii, umieszczone na profilu Franka Creyelmana, jednego z przedstawicieli "międzynarodowych obserwatorów" obecnych na Krymie. Pierwszy z lewej siedzi Pavel Chernev - kolejny "obserwator" promoskiewskiego plebiscytu na Ukrainie. Pierwszy z prawej: poseł Romanek:


Fotografia z tego samego wyjazdu na profilu Cherneva. Mateusz Piskorski drugi od prawej, poseł Romanek czwarty:


Zdjęcie z referendum na Krymie, znalezione na stronie www.eode.org - promoskiewskiej organizacji "Eurazjatyckie Obserwatorium Demokracji i Wyborów". Trzeci od prawej Pavel Chernev. Obok niego Frank Creyelman:
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

"Europa Karpat" oficjalnie otwarta

  

W Krasiczynie koło Przemyśla (woj. podkarpackie) oficjalnie otwarto 22. edycję konferencji "Europa Karpat". W spotkaniu w Krasiczynie biorą udział przedstawiciele parlamentów, administracji rządowej oraz samorządowej, naukowcy, eksperci i analitycy z państw Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier), Rumunii oraz Ukrainy. Gośćmi wydarzenia mają być także dyplomaci z Austrii, Czarnogóry i Włoch.

Gospodarzem "Europy Karpat" jest marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Konferencja będzie okazją do rozmowy o wspólnych bohaterach wolności łączących kraje regionu. Zaplanowano także dyskusję w ramach panelu "Ścieżkami mędrców - o przyszłości Europy Środkowej". Podczas konferencji zostanie również zaprezentowany Program Transgraniczny Polska-Białoruś-Ukraina. W spotkaniu w Krasiczynie biorą udział przedstawiciele parlamentów, administracji rządowej oraz samorządowej, naukowcy, eksperci i analitycy z państw Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier), Rumunii oraz Ukrainy. Gośćmi wydarzenia mają być także dyplomaci z Austrii, Czarnogóry i Włoch.

To już 22. edycja "Europy Karpat". Przedsięwzięcie ma służyć współpracy krajów tego regionu Europy.

Konferencję rozpoczęto od uczczenia minutą ciszy pamięci śp. premiera Jana Olszewskiego, który dziś spoczął na Powązkach Wojskowych.

Następnie głos zabrała wojewoda woj. podkarpackiego, Ewa Leniart, która przypomniała m.in. historię konferencji "Europa Karpat".

Idea spotkań sięga 2007 roku, kiedy to z inicjatywy ówczesnego posła Marka Kuchcińskiego odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarzystów państw karpackich. "Europa Karpat" stała się pierwszym forum wymiany myśli, inicjatyw, ale też polem do zacieśnienia współpracy między nami, sąsiadami

 - mówiła.

Wicemarszałek woj. podkarpackiego Piotr Pilch podkreślił, że "wszystkie projekty realizowane w obrębie Karpat są dla nas żywotnie istotne".

To przyszłość naszego województwa, nie tylko komunikacyjna. Rozmawiamy na tej konferencji oraz wielu innych na temat wspólnej współpracy

- dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl