Rząd chce odebrać firmom 1,5 mld zł

Konfederacja Lewiatan, organizacja przedsiębiorców, ostrzega rząd, że ten może nie zdążyć z wydaniem odpowiedniego rozporządzenia i energetyka nie otrzyma w terminie darmowych uprawnień do emi

Kolanin; creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.pl
Konfederacja Lewiatan, organizacja przedsiębiorców, ostrzega rząd, że ten może nie zdążyć z wydaniem odpowiedniego rozporządzenia i energetyka nie otrzyma w terminie darmowych uprawnień do emisji CO2. Ta opieszałość rządu będzie kosztowała firmy co najmniej 1,5 mld zł - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Zamiast skorzystać z bezpłatnych tzw. uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, aby rozliczyć za ubiegły rok zatruwanie środowiska dwutlenkiem węgla, przedsiębiorstwa będą musiały kupić je na rynku. Wartość bezpłatnych praw do emisji gazów cieplarnianych w 2013 r. do instalacji innych niż wytwarzające energię elektryczną wynosi 1,54 mld zł. Taki też koszt będzie musiał ponieść przemysł, aby zakontraktować potrzebną liczbę uprawnień. Polska jest jednym z ostatnich krajów, który nie przyznał jeszcze darmowych uprawnień dla instalacji przemysłowych - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

Przedsiębiorcy muszą rozliczyć się w Krajowym Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami za rok 2013 do końca kwietnia br. Tymczasem stosowne rozporządzenie zostało przyjęte dopiero przez Komitet Europejski Rady Ministrów. Jak czytamy w "Gazecie Polskiej Codziennie" - projektem ma się zająć jeszcze Komitet Stały, a następnie Rada Ministrów.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Dorota Skrobisz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo