Prezydent Wrocławia zaprosił Baumana. Decyzją sądu nie musi zeznawać

- Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz nie będzie zeznawał w sprawie - orzekł sąd podczas rozprawy kibiców oskarżonych o zakłócanie wykładu stalinisty Zygmunta Baumana.

Robert Krauz
- Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz nie będzie zeznawał w sprawie - orzekł sąd podczas rozprawy kibiców oskarżonych o zakłócanie wykładu stalinisty Zygmunta Baumana. W Sądzie Okręgowym we Wrocławiu zakończyła się druga rozprawa w sprawie zakłócenia wykładu, który odbył się 22 czerwca ubiegłego roku na Uniwersytecie Wrocławskim.

Zygmunt Bauman, b. funkcjonariusz stalinowskiej bezpieki został zaproszony przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Zgromadzeni kibice skandowali antykomunistyczne hasła „Precz z komuną”, „Raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę” oraz pytali prezydenta miasta „Dutkiewicz kogo zapraszasz?”.
 
Podczas procesu wysłuchano wyjaśnień trzech kibiców. Żaden nie przyznał się do winy. - Nigdy nie byłem członkiem Narodowego Odrodzenia Polski, na wykład majora przyszedłem z ciekawości. Chciałem usłyszeć co ma do powiedzenie były członek NKWD – formacji, która odpowiada za zamordowanie poprzez strzał w tył głowy mojego dziadka w Katyniu(…). Ciekawiło mnie jak będą się zachowywali reprezentanci władz miasta tak często powołujący się na swoją antykomunistyczną przeszłość. Treść części okrzyków, które padały z naszej strony kojarzy mi się z okresem stanu wojennego – mówił jeden z oskarżonych, działacz Solidarności Walczącej,  Piotr Malawski.
 
Malawski określił funkcjonariuszy uczestniczących w wyprowadzaniu protestujących z sali oraz legitymujących ich przed budynkiem Uniwersytetu jako „zomo”.  - Dlaczego nie dostali zarzutów członkowie organizacji lewackiej, która pierwsza wznosiła agresywne okrzyki? Moje motywacje mają charakter przekonań moralnych, społecznych i światopoglądowych – tłumaczył inny z oskarżonych. W jego przekonaniu protest nie był wybrykiem chuligańskim, a cywilizowaną manifestacją.
 
Sędzia uniemożliwiał obronie zadawanie niektórych pytań. Z tego powodu obrona złożyła zastrzeżenia co do postawy sędziego.
 
Kolejna rozprawa odbędzie się 7 kwietnia. Sędzia przyjął wniosek oskarżyciela o wycofanie udziału świadka Rafała Dudkiewicza w rozprawie. Prezydent Wrocławia - gospodarz wizyty majora Zygmunta Baumana we Wrocławiu - nie będzie składał zeznań w sprawie.

ZOBACZ RELACJE WIDEO

 Źródło: niezalezna.pl

 

Magda Piejko
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo