Kłótnia o węgiel w Brukseli

Wielkim zaskoczeniem dla mediów i obserwatorów było utajnienie w Brukseli rozmów Okrągłego Stołu Węglowego, poprzedzającego dwudniowy szczyt UE poświęcony m.in.

Monisiolek; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl
Wielkim zaskoczeniem dla mediów i obserwatorów było utajnienie w Brukseli rozmów Okrągłego Stołu Węglowego, poprzedzającego dwudniowy szczyt UE poświęcony m.in. polityce klimatyczno-energetycznej. Po prostu obawiano się mocnych słów pod adresem pomysłodawców ograniczania emisji CO2 i zmniejszania wydobycia węgla - pisze "Gazeta  Polska Codziennie".

To sprawa bez precedensu - czytamy w "Gazecie Polskiej Codziennie". To pierwsze w historii utajnienie organizowanego już po raz 23. Okrągłego Stołu Węglowego. O wyproszenie z sali obrad dziennikarzy poprosił Dominique Ristori, dyrektor Komisji Europejskiej ds. energii i wielki zwolennik ograniczania emisji CO2. Eksperci przypuszczają, że mógł się obawiać, iż uczestnicy obrad będą domagali się odpowiedzi, dlaczego Unia Europejska angażuje ogromne pieniądze w nierealne projekty ograniczania emisji dwutlenku węgla, choć reszta świata ignoruje ten problem.

Podczas obrad Okrągłego Stołu Węglowego pod adresem pomysłodawców ograniczania emisji dwutlenku węgla „na siłę” prawdopodobnie padły bolesne słowa ze strony przedstawicieli przemysłu i energetyki konwencjonalnej. Obrońcy węgla uważają, że ograniczanie emisji CO2 przez gospodarki oparte na węglu prowadzi jedynie do niewydolności ekonomicznej krajów uzależnionych – jak Polska – od tego surowca. Eksperci mają nadzieję, że taka „męska rozmowa” bez udziału kamer przyczyni się do zmiany stanowiska Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Bogdan Janicki, ekspert Rady Dyrektorów CEEP, organizacji reprezentującej 22 firmy sektora energetyki węglowej z centralnej Europy, stwierdza na łamach górniczego portalu Nettg.pl, że utajnienie rozmów to oznaka najwyższego priorytetu, jaki Bruksela przyznała tegorocznemu Okrągłemu Stołowi Węglowemu. To właśnie CEEP oraz stowarzyszenie EURACOAL wzywają Komisję Europejską do współpracy z przemysłem węglowym nad „Planem Działania dla Węgla”.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Dorota Skrobisz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo