Światło dla Putina

  

Wiele wskazuje na to, że od najważniejszego gracza europejskiego, jakim są Niemcy, Rosja dostała coś na kształt „zielonego światła” w sprawie Ukrainy. Od samego początku konfliktu politycy niemieccy wykluczyli wszelkie ostrzejsze środki reakcji. Niemcy dążyły też, aby sankcje uchwalone przez Unię Europejską wobec Rosji były jak najłagodniejsze.

To się udało. Co prawda sankcje objęły ośmiu polityków z Krymu, dziesięciu deputowanych do Dumy oraz trzech rosyjskich wojskowych. Nie są to jednak istotni gracze rosyjskiej sceny politycznej. Sankcje nie dotknęły samego Władimira Putina ani osób z jego rządu. Widzimy też powolne urabianie niemieckiej opinii publicznej tak, by zaakceptowała fakt, że Krym będzie już rosyjski. Ta sytuacja wydaje się rodzajem zwycięstwa Moskwy nad Ukrainą. Putin może robić swoje bez stanowczej reakcji Unii Europejskiej. Warto jednak mieć świadomość, że jednocześnie Putin uruchomił inny proces, który może okazać się decydujący dla rozwoju Ukrainy. Czyli skonsolidował ją przeciwko sobie i wzbudził jej antyrosyjskość. W dalszej perspektywie czasowej może to zadecydować o tym, że na stałe wyjdzie ona z rosyjskiej strefy wpływów.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts