Zamordowani przez Niemców za ukrywanie Żydów. Od niedzieli wystawa o rodzinie Ulmów

Wystawę o małopolskiej rodzinie Ulmów z Markowej, zamordowanej przez Niemców za pomoc Żydom, będzie można od niedzieli oglądać w łódzkiej bazylice archikatedralnej. W tym roku przypada 70.

fnu.org.pl
Wystawę o małopolskiej rodzinie Ulmów z Markowej, zamordowanej przez Niemców za pomoc Żydom, będzie można od niedzieli oglądać w łódzkiej bazylice archikatedralnej. W tym roku przypada 70. rocznica śmierci Ulmów. Ekspozycja dostępna będzie do Wielkanocy.

24 marca 1944 roku we wsi Markowa na Podkarpaciu niemieccy żandarmi zamordowali za ukrywanie Żydów Józefa Ulmę, jego będącą w ostatnim miesiącu ciąży żonę Wiktorię oraz szóstkę ich dzieci. Zamordowali także ośmioro ukrywanych przez nich Żydów.

"Rodzina Ulmów jest obecnie synonimem wszystkich Polaków, którzy zginęli podczas II wojny światowej za pomoc Żydom. Ulmowie zostali uhonorowani medalami "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata". W 2003 roku rozpoczął się ich proces beatyfikacyjny. Trwa budowa Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.

Instytut Pamięci Narodowej przygotował okolicznościową wystawę poświęconą bohaterskiej polskiej rodzinie, która została sprowadzona do Łodzi z inicjatywy Parafii Archikatedralnej i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

W niedzielę 16 marca br., w 70. rocznicę męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów, Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki, na zakończenie mszy świętej odprawianej w Bazylice Archikatedralnej o godz. 19.00 dokona otwarcia wystawy.

Wystawa dostępna będzie dla odwiedzających katedrę do Wielkanocy 2014 r."


- tak brzmi oświadczenie księdza prałata Zbigniewa Tracza - kanclerza Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

Ulmowie zostali zamordowani 24 marca 1944 r. w Markowej. Niemcy zabili wówczas ośmioro Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię; kobieta zaczęła rodzić w trakcie mordu. Zabili też szóstkę dzieci Ulmów: Stanisławę (wówczas najstarszą, miała 8 lat), Barbarę, Władysława, Franciszka, Antoniego i Marię.

Józef Ulma urodził się w 1900 r. Był znanym w okolicy sadownikiem, hodował pszczoły i jedwabniki. Był także społecznikiem, bibliotekarzem, działaczem katolickim i ludowym w Związku Młodzieży Wiejskiej "Wici". Jego wielką pasją było fotografowanie. O 12 lat młodsza żona Wiktoria zajmowała się domem i dziećmi.

W liczącej ok. 4,5 tys. mieszkańców Markowej Ulmowie nie byli jedyną rodziną, która ukrywała Żydów. Co najmniej 20 innych Żydów przeżyło okupację w pięciu chłopskich domach. Przed II wojną światową w Markowej mieszkało ok. 120 Żydów.

Wystawa "Samarytanie z Markowej", która po raz pierwszy została zaprezentowana 24 marca 2010 r. w Warszawie, jest wspólnym dziełem Instytutu Pamięci Narodowej, Centralnej Biblioteki Rolniczej (CBR), Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Narodowego Centrum Kultury. Projekt graficzny opracował Dominik Wasilewski z CBR. Ekspozycja pokazywana był w wielu miastach naszego kraju i poza jego granicami.

 


Źródło: PAP,niezalezna.pl,archidiecezja.lodz.pl

sp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo