Rolnicy wyjdą na ulice

Zamiast natychmiastowych działań interwencyjnych na rynku wieprzowiny mamy dymisję ministra rolnictwa Stanisława Kalemby. Rolnicy są wściekli, bo jego rezygnacja nie rozwiązuje problemu.

Boston9; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl
Zamiast natychmiastowych działań interwencyjnych na rynku wieprzowiny mamy dymisję ministra rolnictwa Stanisława Kalemby. Rolnicy są wściekli, bo jego rezygnacja nie rozwiązuje problemu. Żądają spotkania z premierem lub ministrem gospodarki. Zapowiadają na przyszły tydzień protesty w Warszawie, w kilku miejscach już wyszli na ulice - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Z powodu wykrycia u dwóch dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń w Polsce rozpętała się wojna wieprzowa, której efektami są dymisja ministra Kalemby i gigantyczne straty rolników wynikające z braku możliwości sprzedaży tuczników. Premier Donald Tusk słowami swojej rzecznik Małgorzaty Kidawy-Błońskiej stwierdza, że szef resortu rolnictwa nie poradził sobie z problemem zdjęcia nadwyżki wieprzowiny z rynku. Natomiast Kalemba zarzucił Tuskowi brak decyzji ws. uruchomienia interwencyjnego skupu tuczników ze strefy buforowej, objętej zakazem eksportu mięsa za granicę, oraz niewywiązywanie się z ustaleń, jakie zapadły na posiedzeniu Rady Ministrów 25 lutego, czyli zwalczania skutków wystąpienia w Polsce afrykańskiego pomoru świń.

Po wykryciu wirusa u dzików znalezionych przy granicy z Białorusią służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową, obejmującą kilka powiatów w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Choć były to raptem dwa dziki, a dotąd nie wykryto żadnych innych przypadków zachorowań i nie było ani jednej chorej świni w chlewniach, minister Kalemba zbyt zapobiegliwie utworzył obszar buforowy obejmujący kilka województw, jak zwracają uwagę Zbigniew Kuźmiuk z PiS oraz Marek Sawicki z PSL, były minister rolnictwa. To spowodowało eskalację problemu - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Dorota Skrobisz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo