​Zrobią porządek z rajami podatkowymi?

Projektem przepisów, które mają przeciwdziałać wyprowadzaniu zysków firm do rajów podatkowych - zajmie się rząd podczas jutrzejszego posiedzenia. Projekt zmian w CIT i PIT przewiduje m.in.

misterhyun/sxc.hu
Projektem przepisów, które mają przeciwdziałać wyprowadzaniu zysków firm do rajów podatkowych - zajmie się rząd podczas jutrzejszego posiedzenia. Projekt zmian w CIT i PIT przewiduje m.in. opodatkowanie zysków zagranicznych spółek kontrolowanych (tzw. CFC).
 
- Projekt zawiera zmiany mające na celu zwalczanie szkodliwej konkurencji ze strony części państw, przede wszystkim tzw. rajów podatkowych oraz przeciwdziałanie odraczania lub unikania opodatkowania przy wykorzystaniu mechanizmu przesuwania dochodów do spółek zależnych zlokalizowanych w krajach o preferencyjnych systemach podatkowych - wskazał resort finansów w uzasadnieniu do projektu.
 
Dodano, że cel ten ma być realizowany dzięki rozwiązaniom przewidującym opodatkowanie dochodów z kontrolowanych spółek zagranicznych. Resort podkreślił, że podobne rozwiązania funkcjonują już m.in. w: Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii, czy USA.
 
W projekcie, nad którym pracować będzie rząd, znalazły się też nowe przepisy dotyczące dywidend. Wyłączają one możliwość zastosowania zwolnienia z podatku CIT dywidend czy wypłat z zysku, jeżeli nie podlegały one opodatkowaniu w państwie, w którym działa spółka wypłacająca dywidendę (tzw. państwie źródła).

Lista krajów i terytoriów pozostających poza kontrolą polskich organów podatkowych:

Andora
Anguilla
Antigua i Barbuda
Aruba/Sint-Maarten/Curacao
Bahamy
Bahrajn
Barbados
Belize
Bermudy
Brytyjskie Wyspy Dziewicze
Wyspy Cooka
Dominika
Gibraltar
Grenada
Sark
Hongkong
Kajmany
Liberia
Liechtenstein
Makau
Malediwy
Wyspy Marshalla
Mauritius
Monako
Montserrat
Nauru
Niue
Panama
Samoa
Seszele
Saint Kitts i Nevis
Saint Lucia
Saint Vincent i Grenadyny
Tonga
Turks i Caicos
Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych
Vanuatu

 

Źródło: PAP

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo