Putin to bandyta z kijem baseballowym, który będzie zastraszał swoje ofiary tak długo, aż ktoś da mu porządnie w ryj – gdyby kilka tygodni temu jakiś publicysta związany z obozem niepodległościowym wypowiedział podobne słowa, prorządowe media zatrzęsłyby się z oburzenia. Ostatnio wypowiedział je… Tomasz Lis.

Jak doszło do cudownej przemiany niektórych wielbicieli Moskwy w obrzydliwych rusofobów? Skoro dziś, jak Lis, twierdzą, że Putin terroryzował wszystkich od dawna, to dlaczego wspierali najbardziej służalczych wobec Moskwy polskich polityków? – na to pytanie będą próbowali odpowiedzieć dziś Katarzyna Gójska-Hejke i Piotr Lisiewicz w programie „Kulisy manipulacji” w Telewizji Republika.

W programie pokazane zostaną szokujące filmy z polsko-rosyjskiej wymiany młodzieży, realizowanej przez utrzymywane z pieniędzy podatników Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Zindoktrynowani gimnazjaliści opowiadają, że Polaków i Rosjan „łączy ta sama krew” i ich „serca biją tak samo”.

Autorzy przypomną materiały filmowe pokazujące, jak jeszcze niedawno doradca prezydenta Komorowskiego Roman Kuźniar twierdził, że Jarosław Kaczyński pójdzie za swe rusofobiczne wybryki do piekła, a amerykańska tarcza w Polsce to fatalny pomysł, który obniża nasze bezpieczeństwo. Zaś Adam Michnik mówił, że kto podejrzewa Putina o zorganizowanie zamachu w Smoleńsku, z tym nie można rozmawiać podobnie jak z osobami… negującymi Holocaust.

Jak to się stało, że Putin, o którym cały świat mówi dziś jako o kagiebowskim bandycie, był traktowany w sprawie Smoleńska jako gwarant uczciwego śledztwa? A co powie dziś katolicki publicysta „Gazety Wyborczej” Jan Turnau, który zachwycał się faktem, że Dmitrij Miedwiediew w wieku 23 lat… nawrócił się chrześcijaństwo? Turnau pisał, iż obecność tegoż brata chrześcijanina w Polsce odczytuje w mistyczny sposób. Zaś „wszystkie ofiary rosyjskie i polskie w naszej wspólnej historii były potrzebne, żebyśmy się wreszcie pojednali”.

Gośćmi Katarzyny Gójskiej-Hejke i Piotra Lisiewicza będą eksperci – dr Jerzy Targalski z Uniwersytetu Warszawskiego i publicysta Iwo Bender.

Premiera programu dziś o 19.00, powtórka o 22.30., a także jutro o 15.00.