USA zawiesiły współpracę wojskową z Rosją. Sankcje doprowadzą do izolacji Kremla – RELACJA NA ŻYWO

USA zawiesiły współpracę wojskową z Rosją z powodu interwencji militarnej tego kraju na Krymie. Odwołane zostają m.in. wspólne ćwiczenia, spotkania bilateralne, wizyty portowe i konferencje.

stagod/SXC
USA zawiesiły współpracę wojskową z Rosją z powodu interwencji militarnej tego kraju na Krymie. Odwołane zostają m.in. wspólne ćwiczenia, spotkania bilateralne, wizyty portowe i konferencje. Tymczasem prezydent Barack Obama spotkał się w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego ze swoimi doradcami ds. bezpieczeństwa narodowego, by omówić działania, jakie USA i ich sojusznicy mogą podjąć w dalszej izolacji Rosji - poinformował Biały Dom.

21:51
Obejrzyj nagranie z protestu w Doniecku


21:37
Dwa tysiące osób wyszło dziś na ulice Doniecka (wschód Ukrainy) aby protestować przeciwko inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainie.

fot.: Twitter


fot.: Twitter

20:45
W dzienniczku ukraińskiego ucznia. Zdjęcie Janukowycza przekreślone. Dopisano – „zdrajca Ukrainy”.


20:42
Rosja powiadomiła we wtorek wieczorem o pomyślnym wystrzeleniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej "Topol"; pocisk ten może przenosić głowice jądrowe. O próbiRosja powiadomiła we wtorek wieczorem o pomyślnym wystrzeleniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej "Topol"; pocisk ten może przenosić głowice jądrowe. O próbie poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.e poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

19:19
Załodze okrętu „Sławutycz” marynarki wojennej Ukrainy udało się we wtorek na Krymie uniknąć zajęcia przez uzbrojonych ludzi - poinformowała służba prasowa Ministerstwa Obrony Ukrainy.

- Uzbrojeni ludzie na holowniku podpłynęli do burty okrętu, ale załoga stawiła im siłowy opór. Podjęto próbę przerzucenia (na pokład) grupy abordażowej, zatrzymania okrętu, broni i marynarzy - podała służba prasowa.

Ministerstwo podkreśliło, że okręty Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej nadal blokują okręty marynarki wojennej Ukrainy na Krymie.
 
19:17
- Stany Zjednoczone potwierdzają swoją wierność suwerenności oraz integralności terytorialnej Ukrainy zgodnie z prawem międzynarodowym. Potępiamy akt agresji ze strony Federacji Rosyjskiej - oświadczył na konferencji prasowej w Kijowie sekretarz stanu USA John Kerry.
 
Jego zdaniem Rosja w istocie wtargnęła na terytorium Ukrainy. Podkreślił, że „do tej pory brak dowodów tych przyczyn (interwencji), o których mówi Rosja”. - Nie widziałem tu na ulicach ani jednej osoby, która czułaby się zagrożona, jeśli nie liczyć rosyjskiej inwazji - oświadczył, odnosząc się do twierdzeń Rosji, że chce bronić rosyjskojęzyczną ludność na Ukrainie.

19:05
Prezydent USA Barack Obama powiedział dziś, że argumenty, którymi posługuje się prezydent Rosji Władimir Putin, uzasadniając swe posunięcia wobec Ukrainy, „nie są w stanie nikogo zwieść”. Kreml tłumaczy agresję konicznością obrony rosyjskiej mniejszości.
 
Obama nazwał interwencję Rosji na Krymie „pogwałceniem prawa międzynarodowego”. - Wygląda na to, że prezydent Putin ma zespół prawników, który przygotowuje mu jakieś inne interpretacje prawa - dodał prezydent.
 
Powiedział też dziennikarzom, że deklaracje Putina dotyczące woli ochrony osób narodowości rosyjskiej mieszkających na Ukrainie „nikogo nie przekonują”. Obama dodał, że militarna akcja Rosji na Ukrainie skończy się izolacją Moskwy na arenie międzynarodowej.
 
18:10
Stany Zjednoczone są gotowe udzielić Ukrainie kredytu wysokości 1 mld dol. - oświadczył sekretarz stanu USA John Kerry we wtorek w Kijowie.

17:51
Litwa zabroniła wjazdu 18 ukraińskim politykom i urzędnikom, którzy są odpowiedzialni za użycie przemocy w Kijowie. Wśród nich znalazł się były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

17:26
Rosyjscy żołnierze wdarli się na terytorium ukraińskiego pułku rakietowego pod Eupatorią na Krymie – powiedział członek dowództwa tej jednostki agencji Interfax-Ukraina.

- Aby nie wpuścić na terytorium naszej jednostki uzbrojonych sił specjalnych, zablokowaliśmy dojazdy, ale około 150 rosyjskich żołnierzy przedarło się przez obronę i wdarło na terytorium naszej jednostki – oświadczył.

Jak dodał, żołnierze rosyjscy zażądali kluczy od zbrojowni, żeby zabrać broń, ale ukraińscy żołnierze odmówili. - Teraz około 20 żołnierzy służb specjalnych kontroluje wejścia do zbrojowni. Wszyscy pozostali wyjechali, nie ulegliśmy prowokacji - powiedział.

16:50
Rosyjska "Novaya Gazeta" opublikowała zdjęcia z portu w Sewastopolu na Krymie. Widać na nich zablokowane okręty ukraińskie przez rosyjskie jednostki.16:24
Rosyjskie okręty wojenne zablokowały z obu stron cieśninę Kerczeńską łączącą Morze Czarne z Morzem Azowskim - poinformowała ukraińska straż przybrzeża.

16:13
Premier Donald Tusk ocenił, że solidarne zachowanie wobec Rosji przynosi efekty. "Będziemy dalej działać dokładnie w ten sposób: Polska będzie współorganizowała, inicjowała działania wspólnoty międzynarodowej w tym UE i NATO, które ograniczą, wyeliminują zagrożenie agresją lub inwazją na Ukrainę" - zapowiedział premier na konferencji prasowej.

16:02
Turcja poderwała osiem myśliwców F-16, gdy rosyjski samolot patrolowy przeleciał wzdłuż tureckiego wybrzeża Morza Czarnego - podało we wtorek tureckie wojsko. Do incydentu doszło w okresie napięć między Zachodem i Rosją, wywołanych sytuacją na Ukrainie. (CZYTAJ WIĘCEJ)

15:49
Białoruś gotowa jest udzielić azylu politycznego zwolennikom obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, w przypadku nieuzasadnionego ich prześladowania w kraju za przekonania polityczne – powiedział minister spraw zagranicznych Białorusi Władimir Makiej w rozmowie z litewską agencją BNS.

15:30
W związku z wydarzeniami na Ukrainie szwedzkie siły zbrojne poinformowały dziś o wzmocnieniu kontroli przestrzeni powietrznej wokół Gotlandii. (CZYTAJ WIĘCEJ)

15:18
Prokuratura Generalna Ukrainy zwróciła się do sądu z wnioskiem o unieważnienie decyzji parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu o wyborze premiera oraz o rozpisaniu referendum ws. rozszerzenia pełnomocnictw autonomii półwyspu. „W Okręgowym Sądzie Administracyjnym Kijowa złożono wiosek o unieważnienie szeregu bezprawnych decyzji podjętych przez Radę Najwyższą Autonomicznej Republiki Krymu” – napisano w oświadczeniu Prokuratury Generalnej.

15:12
Sekretarz stanu USA John Kerry przybył do Kijowa. Strona amerykańska przedstawiła pakiet pomocy dla Ukrainy. Cytowani w mediach przedstawiciele administracji USA poinformowali anonimowo o planach pomocy finansowej - wynoszącej miliard dolarów w gwarancjach kredytowych - która złagodziłaby skutki oczekiwanych obniżek państwowych subwencji na energię na Ukrainie.

15:04
Tak według Putina wyglądają oddziały samoobrony a nie regularne rosyjskie wojsko na Krymie.14:45
W odpowiedzi na rosyjską inwazje na Ukrainę, Stany Zjednoczone wysłały morską grupę uderzeniową w pobliże Morza Czarnego - donosi ukraińskie "Fakti". Telewizja informuje o siedemnastu okrętach oraz trzech okrętach podwodnych. Amerykański lotniskowiec USS George H.W. Bush rzucił kotwicę na wysokości portu w Pireusie w południowo-wschodniej Grecji - poinformowała wcześniej grecka telewizja.

Wśród okrętów, które miały wpłynąć na Morze Czarne jest ukraińska fregata Hetman Sahaydachniy. Marynarze na pokładzie utworzyli symbol UA.14:34
W środę, odbędzie się specjalne posiedzenie Sejmu ws. sytuacji na Ukrainie - poinformowała marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Taka decyzja zapadła na wtorkowym posiedzeniu Prezydium Sejmu. Jak przekazała Kopacz, w środę podczas specjalnego posiedzenia będą tylko dwa punkty: informacja prezesa Rady Ministrów o aktualnej sytuacji na Ukrainie i wystąpienie przedstawicieli klubów, a także przyjęcie uchwały.

13:50
Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry przyleciał do Kijowa, aby zademonstrować poparcie USA dla Ukrainy.

Tymczasem w Brukseli, na wniosek Polski, zbiera się Rada Północnoatlatycka (NAC). Ambasadorowie państw NATO spotkają w trybie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego. Artykuł ten stanowi, że strony traktatu „będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron”.

13:00
- Na ukraiński system telekomunikacyjny przypuszczono atak z kontrolowanego przez Rosję Krymu, aby zakłócić działanie telefonów komórkowych ukraińskich deputowanych - podał we wtorek szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wałentyn Naływajczenko.

- Mogę potwierdzić, że drugi dzień z rzędu trwa atak (...) na telefony komórkowe deputowanych ukraińskiego parlamentu. Przed wejściem do siedziby (firmy telekomunikacyjnej) Ukrtelecom na Krymie z pogwałceniem prawa i wszystkich umów handlowych zainstalowano sprzęt, który blokuje mój telefon i telefony innych deputowanych, niezależnie od reprezentowanej przez nich opcji politycznej. Obecnie służby bezpieczeństwa starają się przywrócić przynajmniej bezpieczeństwo komunikacji - powiedział Naływajczenko podczas briefingu.

12:36
Władimir Putin oświadczył, że Rosja nie uzna wyników wyborów prezydenckich na Ukrainie, jeśli "zostaną one przeprowadzone w obecnej atmosferze terroru".

12:21
- Zbrojne grupy, które przejęły władzę na Krymie, to lokalne siły samoobrony, nie żołnierze rosyjscy - przekonywał na konferencji prasowej prezydent Rosji Władimir Putin.

- Rosja nie rozpatruje wariantu przyłączenia Krymu. Tylko sami obywatele w warunkach bezpieczeństwa i swobodnego wyrażania swojej woli mogą decydować o swojej przyszłości. Nie będziemy wojować z narodem ukraińskim. Jeśli podejmiemy taką decyzję, to tylko w obronie obywateli ukraińskich - mówił Putin.

12:05
- Wszelkie groźby wobec Rosji są "bezproduktywne i szkodliwe" -
powiedział we wtorek na konferencji prasowej prezydent Rosji Władimir Putin. Dodał, że ci, którzy proponują sankcje, powinni rozważyć fakt, iż straty będą obopólne. Putin sugerował również, że aktywistów na Majdanie szkolili "instruktorzy" z Polski oraz Litwy.

11:58

Amerykański lotniskowiec USS George H.W. Bush rzucił kotwicę na wysokości portu w Pireusie w południowo-wschodniej Grecji - poinformowała we grecka telewizja. Dalszy kurs okrętu nie jest znany.

Wojskowi eksperci oceniają, że kierując swój lotniskowiec w pobliże greckiego portu, władze amerykańskie chcą zaznaczyć swoją obecność w regionie. Nie wiadomo, czy i jaki kurs obierze 300-metrowy okręt z 3500-osobową załogą i myśliwcami na pokładzie. Według źródeł w greckim ministerstwie obrony lotniskowiec pozostanie pod Pireusem przez kilka dni.

Zdjęcie USS George H.W. Bush przy Gibraltarze11:50
- Nie ma obecnie potrzeby użycia siły wojskowej na Krymie, jednak Rosja ma taką opcję - oświadczył na konferencji prasowej Władimir Putin.

11:42
Ukraińscy żołnierze przejęli kontrolę nad większą częścią lotniska „Belbek” w Sewastopolu. Zrobili to bez jednego strzału. Pod kontrolą Rosjan pozostaje jednak pas startowy. Rosjanie strzelali w powietrze. (CZYTAJ WIĘCEJ)11:40
- Gazprom podjął decyzję o cofnięciu z dniem 1 kwietnia zniżki na gaz przyznanej Ukrainie w grudniu 2013 roku - poinformował prezes rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller podczas spotkania z premierem Rosji Dmirijem Miedwiediewem.
Miller przekazał, że Kijów uregulował tylko niespełna 50 proc. swojego długo za surowiec odebrany w 2013 roku.

11:36
- To jest niekonstytucyjny przewrót i zbrojne przejęcie władzy. Z tym nikt nie próbuje polemizować - mówił Putin do dziennikarzy.

11:33
Z ponad dwugodzinnym opóźnieniem rozpoczęła się konferencja prasowa Putina.

11:30
Władimir Putin nadal nie wyszedł do zebranych na Kremlu dziennikarzy. Przedstawiciele mediów są wyraźnie zirytowani i w relacjach informują, że nikt nie informuje ich o przebiegu sytuacji. Nie wiadomo czy Putin w ogóle wyjdzie do przedstawicieli mediów, czy jednak jego przemówienie zostanie odtworzone.

10:35
Już ponad godzinę opóźnia się konferencja prasowa Władimira Putina.

10:06
- Tylko Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy może prosić o wprowadzenie obcych wojsk na terytorium kraju. Leży to w kompetencjach wyłącznie parlamentu i żadna prowokacja nie może odbywać się na podstawie oświadczenia jakiegoś obywatela, nawet byłego prezydenta – oświadczył przewodniczący ukraińskiego parlamentu, p.o. prezydenta Ołeksandr Turczynow nawiązując do wypowiedzi przedstawicieli Rosji.

W poniedziałek ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin oświadczył podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, że z prośbą o interwencję zbrojną na Ukrainie zwrócił się w liście do prezydenta Rosji Władimira Putina Wiktor Janukowycz.

9:52
- Polska nie jest zagrożona rosyjską inwazją - ocenia minister obrony Tomasz Siemoniak, pytany o to w związku z sytuacją na Ukrainie. Jak podkreśla szef MON "polska armia nie jest w stanie podwyższonej gotowości" - CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

9:50
Saakaszwili: Taktyka Rosji przypomina scenariusz gruziński. Kreml dozbraja konspiratorów
- W przypadku konfliktu na Ukrainie zarówno taktyka Rosji, jak i jej tłumaczenia są podobne jak w 2008 roku w Gruzji. Również obserwując reakcję Zachodu można mieć wrażenie deja vu – zwraca uwagę były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili - CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

9:43
- Jeśli USA zastosują sankcje wobec Rosji za jej działania na Ukrainie, Moskwa może zrezygnować z dolara jako waluty, w której trzyma rezerwy i odmówić spłacania zadłużenia w amerykańskich bankach - powiedział doradca prezydenta Rosji Siergiej Głazjew.

Według Głazjewa, gdyby władze w Waszyngtonie zdecydowały się zamrozić aktywa rosyjskich firm i osób prywatnych, Moskwa zaleciłaby wszystkim posiadaczom amerykańskich obligacji skarbowych w Rosji, by je sprzedali. Rosyjskie rezerwy walutowe wynoszą 453 mld dolarów.

9:35
Były kanclerz Niemiec jest oburzony krytyką Putina i stanowiskiem krajów popierających Ukrainę. Schröder krytykuje UE i broni Putina - CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

9:24
- Rada Najwyższa Ukrainy jest gotowa prowadzić dialog z władzami Krymu, jeśli zostaną wycofane wojska rosyjskie – oświadczył we wtorek deputowany Batkiwszczyny, były szef ukraińskiej dyplomacji Petro Poroszenko.
Jak zaznaczył, parlament jest gotowy znacznie poszerzyć kompetencje krymskiej autonomii, ale przy zachowaniu suwerenności Ukrainy. Parlament jest też gotów w bardzo krótkim czasie przyjąć ustawę o statusie Sewastopola i ustawę o lokalnych referendach.

Poroszenko zaapelował do ukraińskich polityków, by pojechali na Krym wesprzeć ukraińskich żołnierzy oraz ludność cywilną półwyspu.

8:25
Na godzinę 9:30 czasu polskiego zapowiedziana została konferencja prasowa Władimira Putina.

7:45
Władimir Putin rozkazał we wtorek wojskom, które uczestniczyły w zarządzonej przez niego w zeszłą środę kontroli gotowości bojowej sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, by wróciły do miejsc stałej dyslokacji. Informację potwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

7:35
Rosja jest gotowa do negocjacji ws. Ukrainy, ale pod warunkiem realizacji porozumienia z 21 lutego - podała agencja Ria-Nowosti. Chodzi o 6-punktowy dokument podpisany przez ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, przedstawicieli UE - ministrów spraw zagranicznych: Polski Radosława Sikorskiego, Niemiec  Frank-Waltera Steinmeiera, Francji Laurenta Fabiusa oraz liderów ukraińskiej opozycji - CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT4:45
Prezydent Barack Obama spotkał się w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego ze swoimi doradcami ds. bezpieczeństwa narodowego, by omówić działania, jakie USA i ich sojusznicy mogą podjąć w dalszej izolacji Rosji - poinformował Biały Dom.
W naradzie, podczas której rozpatrywano różne warianty działań wobec Rosji w odpowiedzi na interwencję wojskową tego kraju na Krymie, brali także udział sekretarz stanu John Kerry i minister obrony Chuck Hagel oraz przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA, generał Martin Dempsey.

2:40
Rzecznik Pentagonu nie potwierdził informacji medialnych o ruchach amerykańskich okrętów wojennych w kierunku Morza Czarnego.

- Flota USA prowadzi regularne operacje i ćwiczenia, tak jak zostały one wcześniej zaplanowane - podkreślił Kirby.

00:20
- To Wiktor Janukowycz zwrócił się w liście do prezydenta Rosji Władimira Putina z prośbą o interwencję zbrojną na Ukrainie - oświadczył w poniedziałek podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin.
Czurkin powiedział, że Janukowycz, już po odsunięciu go od władzy, poprosił Władimira Putina i rosyjskie siły zbrojne o "przywrócenie prawa i porządku" na Ukrainie.
W liście do prezydenta Rosji Janukowycz poinformował, że jego kraj stanął na krawędzi wojny domowej i że dochodzi na Ukrainie do "aktów otwartej przemocy" inspirowanych przez Zachód.

- Tak pana słuchając, można dojść do przekonania, że rosyjska armia jest przedłużonym ramieniem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka. Ale prawda jest taka, że to pański kraj naruszył prawo i suwerenność niezależnego państwa - i to bez jakiegokolwiek powodu, gdyż nie ma żadnych informacji, by gdziekolwiek były łamane prawa mniejszości rosyjskiej - powiedziała, zwracając się do Czurkina, ambasador USA przy ONZ Samantha Power.
 

 

Źródło: PAP,niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo