"Zakłady wędliniarskie są zagrożone" Kaczyński pisze do Tuska

  

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do premiera Donalda Tuska żąda "podjęcia pilnych działań w sprawie dramatycznej sytuacji polskich zakładów wędliniarskich". Według PiS, w związku z nowymi przepisami dot. wędzenia wędlin zakłady są zagrożone likwidacją.

Od września będą obowiązywały bardziej restrykcyjne unijne przepisy dotyczące zawartości substancji smolistych m.in. w wędlinach wędzonych.

Kaczyński w liście przekazanym w piątek przez polityków PiS na konferencji prasowej podkreślił, że polskie zakłady - w związku z wejście w życie rozporządzenia unijnego, wprowadzającego zakaz wędzenia wędlin na dotychczas stosowanych metodach - "stoją w obliczu zagrożenia likwidacją ich produkcji".

"Sytuacja ta może dotyczyć ok.1500 małych i średnich firm wędliniarskich na terenie całej Polski, w tym ok. 500 firm sprzedających swoje wyroby na rynku unijnym. W grę wchodzi zagrożenie likwidacją kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy oraz wielkie problemy rolników, będących dostawcami żywca do tych zakładów" - napisał prezes PiS.

Według Kaczyńskiego ta sytuacja to wynik zaniedbań rządu od 2008 r., gdy toczyły się konsultacje, związane z nowym rozporządzeniem, a rząd kierowany przez Tuska - jak stwierdził prezes PiS - nie dostrzegł zagrożenia dla polskiej branży wędliniarskiej.

"Istnieje podejrzenie, że na tę sytuację mógł mieć wpływ lobbing wielkich koncernów mięsnych, stosujących przemysłowe metody wędzenia wędlin i zainteresowanych wyeliminowaniem konkurencji małych zakładów, stosujących metody tradycyjne" - czytamy w liście prezesa PiS.

Kaczyński wezwał Tuska do "niezwłocznego podjęcia inicjatywy rządu wobec Komisji Europejskiej i wypracowania - wspólnie z KE - takiego rozwiązania tej sprawy, która pozwoli na zachowanie tradycyjnych metod produkcji polskiej wędliny, zachowanie małych i średnich zakładów wędliniarskich i dziesiątek tysięcy miejsc pracy".

"Odnoszę wrażenie, że to w pańskim rządzie istnieje dotychczas jakiś niezrozumiały upór i brak dobrej woli do podjęcia działań ratujących polską produkcję wędliniarską" - oświadczył Kaczyński.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak ocenił na konferencji, że rząd PO-PSL jest w sprawie polskich wędlin "szczególnie pasywny". "To zupełna beztroska, brak poczucia obowiązku, jaki spoczywa na rządzących" - podkreślił. Jak dodał, w UE można osiągnąć dobre rezultaty - ale władza narodowa musi wykazać zainteresowanie i skutecznie działać.

Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Wyrobów Wędzonych Tradycyjnie Fryderyk Kapinos podkreślił, że przedstawiciele jego środowiska "pukają do wielu drzwi", ale - jak mówił - na razie bezskutecznie. "(...) bardzo prosimy o załatwienie tego problemu" - apelował Kapinos.

Szef resortu rolnictwa Stanisław Kalemba tłumaczył w ub. tygodniu, że nie chce, by jakikolwiek zakład produkujący wędliny wędzone w Polsce został zamknięty z powodu przekroczenia nowych unijnych norm. Nie wykluczył, że po zbadaniu zawartości substancji smolistych w polskich wędlinach wędzonych zacznie rozmowy z KE ws. okresu przejściowego dla niektórych produktów regionalnych.

Obecnie dopuszczalny poziom benzopirenu w 1 kg wędliny może wynosić 5 mikrogramów, od września będą to 2 mikrogramy. Unijne rozporządzenie dotyczy też innych produktów żywnościowych: ryb, małż czy przetworzonej żywności na bazie zbóż.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP


Wczytuję komentarze...

Kandydatka opozycji na senatora rozpoczęła kampanię

/ The Chancellery of the Senate of the Republic of Poland [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

  

- Jedyną wspólną kandydatką opozycji w okręgu nr 24 jestem ja – podkreśliła Małgorzata Niewiadomska-Cudak z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, która zainaugurowała swoją kampanię w Łodzi. Z tego samego okręgu - jako kandydat niezależny - startuje też Krzysztof Kwiatkowski.

Motto "zgoda buduje, niezgoda rujnuje" jest bardzo istotne w kontekście tego, że partie opozycyjne – Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe i Sojusz Lewicy Demokratycznej w ramach paktu senackiego uzgodniły, że będzie jeden wspólny kandydat przeciwko kandydatowi PiS. Jedyną wspólną kandydatką opozycji w okręgu nr 24 jestem ja

– zaznaczyła Niewiadomska-Cudak na konferencji prasowej, związanej z inauguracja jej kampanii wyborczej.

Działaczka SLD nawiązała do faktu, że w okręgu nr 24 obejmującym wschodnią część Łodzi oraz powiaty: łódzki wschodni i brzeziński obok niej o mandat senatora walczyć będą: niezależny kandydat Krzysztof Kwiatkowski oraz Marek Markiewicz (KW PiS). Już wcześniej kandydatka opozycji wydała oświadczenie, w którym przypomniała, że cała opozycja zaakceptowała jej kandydaturę w tym okręgu i że postępowanie byłego prezesa NIK może doprowadzić do zwycięstwa kandydata PiS.

Kandydatka opozycji podkreśliła, że niezależnie od oficjalnego początku kampanii, już od dawna spotyka się z wyborcami. Dlatego też wie, czego oczekiwaliby oni od swojego reprezentanta w Senacie.

"Mamy katastrofę demograficzną; średnia długość życia w województwie łódzkim jest najniższa w kraju. Chciałabym zbudować w parlamencie grupę, która walczyłaby o zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia. Zamiast 4,5 proc. PKB byłoby to 7 proc."

– wyjaśniła.

Niewiadomska-Cudak chciałaby również zwiększać centralne wsparcie dla samorządów w takich dziedzinach jak budowanie domów opieki, wspieranie polityki senioralnej i pomoc dla rodzin opiekujących się osobami niedołężnymi.

Zapowiedziała, że w parlamencie ma zamiar "przeciwdziałać dalszej dewastacji prawa, walczyć o wolne sądy, prawa i wolnych obywateli".

Niewiadomska-Cudak zaznaczyła, że jest jedyna kobietą startującą do Senatu w Łódzkiem i jedyną w okręgu 24 osobą emocjonalnie związaną z miejscem, w którym kandyduje.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl