Na Krymie wrze. W Symferopolu działają uzbrojone, prorosyjskie oddziały. NASZA RELACJA

  

P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow oskarżył Rosję o agresję. Wezwał rosyjskiego prezydenta Władimira Putina do natychmiastowego zaprzestania prowokacji na Krymie. Według Turczynowa pod pretekstem ćwiczeń wojskowych Rosja rozpoczęła jawną agresję przeciwko Ukrainie. Przypomina to scenariusz abchaski - dodał p.o. prezydenta Ukrainy w wieczornym wystąpieniu telewizyjnym.

23:15
Prezydent USA Barack Obama ostrzegł Rosję, że będą konsekwencje ewentualnej interwencji wojskowej na Ukrainie. Jednocześnie zaznaczył, że jakiekolwiek naruszenie ukraińskiej suwerenności będzie bardzo destabilizujące.

23:12

Ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Samantha Power powiedziała, że USA są poważnie zaniepokojone informacjami o "rosyjskiej obecności wojskowej na Krymie", i wezwała Rosję do wycofania się z tego ukraińskiego półwyspu. Power zaapelowała też o natychmiastowe wysłanie na Ukrainę niezależnej międzynarodowej misji, której zadaniem będzie prowadzenie negocjacji w tej sprawie.

23:07
Status Krymu nie może być określany bez Turcji - oświadczył cytowany przez media w Ankarze deputowany tureckiej rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, Samil Tayyar. W sobotę Kijów z oficjalną wizytą odwiedza szef tureckiej dyplomacji Ahmet Davutoglu. "Krym jest istotny dla Ukrainy z powodu swej pozycji strategicznej, multietnicznego i wielowyznaniowego społeczeństwa. Trudno będzie utrzymać pokój w Eurazji, jeśli nie będzie go na Ukrainie. Podobnie trudne będzie utrzymanie pokoju w rejonie Morza Czarnego, jeśli nie będzie go na Krymie" - powiedział dziennikarzom Davutoglu.

22:51
Ambasador Ukrainy przy UE Kostiantyn Jelisiejew zwrócił się z prośbą do szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia ministrów spraw zagranicznych UE w celu podjęcia kroków dla powstrzymania agresji Rosji wobec Ukrainy. Stosowny list w tej sprawie skierowano do Catherine Ashton w Brukseli - jak informuje misja Ukrainy przy UE.

22:05
W Nowym Jorku rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcone napiętej sytuacji na Ukrainie. Według p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa Rosja skierowała swoich żołnierzy na Krym. Litwa, która w lutym przewodniczy RB ONZ, zwołała posiedzenie na wniosek Kijowa. Spotkanie odbywa się za zamkniętymi drzwiami.

21:46

Kilka tysięcy osób wzięło udział w marszu pamięci zabitych podczas protestów na Majdanie, niosąc znicze i kwiaty. Organizatorzy akcji, w tym Amnesty International, apelowali o pociągnięcie winnych do odpowiedzialności. Uczestnicy marszu zebrali się na placu Mychajłowskim i stamtąd ze zniczami przeszli na Majdan obok spalonego budynku związków zawodowych oraz na ulicę Instytucką, gdzie śmierć poniosło najwięcej osób. Wiele zniczy niesiono w kartonikach ze zdjęciami ofiar, ich nazwiskami i datą śmierci. Uczestnicy marszu mijali po drodze nadal stojące barykady oraz setki tysięcy kwiatów złożonych dla upamiętnienia ofiar.

21:20
P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow powiedział, że sytuacja na Krymie zostanie unormowana w najbliższym czasie. Tematu nie rozwinął. Zwrócił się do ukraińskich wojskowych, znajdujących się na Krymie, i podziękował im za godne wypełnianie obowiązków.

21:06
Ukraińska armia nie odpowiada na rosyjskie prowokacje na Krymie - oświadczył p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Jego zdaniem Moskwa próbuje sprowokować Kijów do rozpoczęcia "zbrojnego konfliktu". W telewizyjnym wystąpieniu Turczynow wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do przystąpienia do negocjacji i natychmiastowego wycofania wojsk rosyjskich z Krymu. 

20:50
P.o. prezydenta Ukrainy oskarżył Rosję o agresję.

20:16

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague uda się w niedzielę do Kijowa, aby spotkać się z nowymi władzami Ukrainy - poinformował brytyjski resort dyplomacji. Również dziś MSZ w Londynie zaapelowało do obywateli brytyjskich, by nie podróżowali na Krym; wezwano też przebywających tam Brytyjczyków, by opuścili ten region, a także, by unikali lotniska w Symferopolu na Krymie.

20:08
Na Krymie lądują nadlatujące od strony Rosji samoloty, a w kierunku stolicy Krymu Symferopola zmierza kolumna pojazdów opancerzonych - poinformowała gazeta internetowa "Ukraińska Prawda", powołując się na naocznych świadków. Według tego źródła co najmniej pięć samolotów transportowych Ił-76 wylądowało na lotnisku wojskowym w miejscowości Gwardiejskoje w centrum Krymu.


19:59
Lotnisko w Symferopolu zostało zamknięte:Tymczasem szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o sytuacji finansowej Ukrainy i wydarzeniach w tym kraju. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zatelefonował do ukraińskiego premiera. Biuro prasowe Van Rompuya nie podało szczegółów rozmowy z Putinem. Napisano tylko, że jej głównym tematem była Ukraina, a Van Rompuy i Putin "dyskutowali o sytuacji finansowej i sprawach bezpieczeństwa tego kraju".

19:58
Carl Bildt, szef szwedzkiej dyplomacji: "Sytuacja na Krymie jest niepokojąca. Rosja musi natychmiast wycofać kontrolowane przez siebie siły na uzgodnione tereny. Nie zalicza się do nich z pewnością Symferopol".

19:55
Litwa prosi o zwołanie specjalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z sytuacją na Ukrainie.

19:52
Przestrzeń powietrzna nad Krymem została zamknięta.

19:47
MSZ Ukrainy złożyło protest przeciwko naruszaniu przez Rosję ukraińskiej przestrzeni powietrznej. 

19:50
Brytyjskie MSZ zaapelowało do poddanych królowej Elżbiety, by opuścili oni Krym.

19:40

Przewodniczący parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu (ARK) Wołodymyr Konstantynow oświadczył, że parlament zakończył formowanie Rady Ministrów i że powstało też nowe prezydium Rady Najwyższej (parlamentu). Po zakończeniu sesji plenarnej krymskiego parlamentu w Symferopolu Konstantynow powiedział dziennikarzom, że omówiono sprawy ważne i aktualne dla ARK.

19:28
Prokurator generalny Ukrainy przygotowuje wniosek do władz Federacji Rosyjskiej o ekstradycję Wiktora Janukowycza.

19:08
Stany Zjednoczone ostrzegły Rosję przed zaognianiem sytuacji na Ukrainie - poinformował sekretarz stanu USA John Kerry. Biały Dom zaapelował do Kremla, by szanował integralność terytorialną Ukrainy. Podczas telefonicznej rozmowy z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem "podnieśliśmy kwestię lotnisk, wozów opancerzonych, personelu w różnych miejscach" na Ukrainie - powiedział Kerry.

18:54
BBC: port lotniczy Symferopol odmawia przyjmowania lotów z Kijowa.

Depesza z Warszawy: Ogłoszenie przez krymski parlament referendum w sprawie rozszerzenia pełnomocnictw autonomii półwyspu jest niezgodne z ukraińską konstytucją - ocenił ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Rafał Sadowski. Rada Najwyższa Autonomicznej Republiki Krymu z siedzibą w Symferopolu zadecydowała w czwartek, że 25 maja odbędzie się referendum w sprawie zwiększenia uprawnień autonomii.

18:53
Rosyjskie flagi zawisły na dwóch punktach granicznych między właściwą Ukrainą a Autonomiczną Republiką Krymu. Rosyjscy bojówkarze, z bronią palną w ręku, sprawdzają wjeżdżające samochody:18:52

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem wyraziła zaniepokojenie możliwością destabilizacji Ukrainy. Wcześniej gratulowała Arsenijowi Jaceniukowi wyboru na premiera Ukrainy i obiecała pomoc. O obu rozmowach telefonicznych poinformował rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

18:44
Uzbrojeni ludzie rozszerzyli blokadę lotniska wojskowego Belbek pod Sewastopolem; zajęli pas startowy, uniemożliwiając loty - pisze agencja Interfax, powołując się na źródło wojskowe. Według rozmówcy agencji na lotnisku w Belbek znajduje się obecnie ok. 400 ludzi, którzy okupują pas startowy, z powodu czego ustał ruch samolotów.

18:37
Rosyjscy żołnierze zablokowali siedzibę ukraińskiej marynarki wojennej w Sewastopolu.

18:11
Portal tvrain.ru podaje, że rosyjskie MSZ poinstruowało konsulat generalny w Symferopolu, by zaczął wydawać rosyjskie paszporty funkcjonariuszom Berkutu.

17:56

Nowym szefem sztabu generalnego i dowódcą sił zbrojnych Ukrainy został generał Mychajło Kucyn. Dekret w tej sprawie, podpisany przez p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa, został opublikowany na prezydenckiej stronie internetowej. Wcześniej poinformowano, że Turczynow odwołał z obu tych stanowisk admirała Jurija Iljina, który został mianowany szefem sztabu 19 lutego przez ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, na kilka dni przed odsunięciem go od władzy przez parlament.

17:47
Wiktor Janukowycz jako polityk jest skończony - stracił wiarygodność w oczach świata i nie ma szans na powrót do władzy w Kijowie; jest marionetką w rękach Moskwy, bo tylko ona może mu zagwarantować bezpieczeństwo - uważają eksperci, z którymi rozmawiała Polska Agencja Prasowa. "Janukowycz jest marionetką w rękach rosyjskich. Jest martwym politykiem. Niewiarygodnym na Zachodzie, we własnym kraju i niewiarygodnym dla Rosji" - powiedział PAP dyrektor fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej Jan Piekło.

17:44
WAŻNE NAGRANIE: 12 rosyjskich helikopterów bojowych MI-24 i MI-83 nad Sewastopolem:17:42
Władze Ukrainy poprosiły w liście do Rady Bezpieczeństwa ONZ o przeprowadzenie nadzwyczajnego posiedzenia tego gremium w celu przedyskutowania nasilającego się kryzysu na Ukrainie - poinformowali oenzetowscy dyplomaci.

17:40
Pod Symferopolem wylądowało kolejnych 5 wojskowych śmigłowców z Rosji. Bez żadnej zgody władz ukraińskich.

17:38
Wspierający Euromajdan oligarcha Petro Poroszenko udał się na Krym, aby ustabilizować sytuację i zapobiec rozlewowi krwi. Został tam oblany piwem i obrzucony wyzwiskami przez Rosjan.

17:14
Siedem rosyjskich wojskowych śmigłowców z Anapy (Rosja) wylądowało na Krymie.

Tymczasem eksperci Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych stwierdzili, że konferencja prasowa Wiktora Janukowycza pokazała, iż jest on teraz pionkiem Rosji, rozgrywanym przez nią i trzymanym w rezerwie.

17:12
Dziesięciu uzbrojonych ludzi przejęło budynek państwowego radia i telewizji na Krymie.

16:31
Co najmniej 20 ludzi w mundurach rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i z bronią automatyczną otoczyło posterunek ukraińskiej straży granicznej w pobliżu portu Sewastopol - informuje agencja Reutera. Reporter agencji w rejonie Bałakławy widział ukraińskich pograniczników w hełmach wewnątrz posterunku za metalową bramą i z tarczami osłaniającymi okna.

16:10

Przez cały dzień wojskowe pojazdy i samoloty zmierzają na Krym. Nie należą do armii ukraińskiej - pisze na twitterze Euromajdan PR.  16:04
Ukraina jest gotowa wznowić rozmowy o umowie stowarzyszeniowej z Unią Europejską – oświadczył minister spraw zagranicznych tego kraju Andrij Deszczyca. Opowiedział się też za pokojowym rozwiązaniem sytuacji na Krymie. „Rząd Ukrainy jest na dzień dzisiejszy gotowy do podpisania umowy. Jeśli strona europejska też jest gotowa do sygnowania tej umowy i to potwierdzi, to rozpoczniemy rozmowy i konsultacje dotyczące niezwłocznego podpisania” – powiedział Deszczyca dziennikarzom w Kijowie.

15:48
Nie ma powodów do paniki w sprawie gospodarki Ukrainy - oceniła szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde.

15:45
- Jestem osobą publiczną. Wszystko, co miałem, było zadeklarowane. I wszystko widniało na moich rachunkach - oświadczył Janukowycz, zapewniając, że nigdy nie miał żadnych środków ani majątku za granicą

15:26
Trwają zbiórki pieniędzy dla Ukrainy, gromadzone są leki; do Polski mają przyjechać kolejni Ukraińcy ranni w zamieszkach. Od soboty Centrum Informacyjne dla Obywateli Ukrainy w Warszawie ma udzielać porad jedynie telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Rzeczniczka Urzędu Do Spraw Cudzoziemców Ewa Piechota poinformowała, że od początku roku do 28 lutego obywatele Ukrainy złożyli 57 wniosków o status uchodźcy w Polsce. Do ubiegłotygodniowych zamieszek w Kijowie taki wniosków było złożonych 24.

15:21
- Opamiętajcie się i zaprzestańcie tych działań. Nigdy naród ukraiński nie zgodzi się z wami wspólnie żyć w takim kraju. Odejdźcie i nie doprowadzajcie do jeszcze większego bezprawia - zakończył swój występ Janukowycz. - Przepraszam, że nie starczyło mi siły, by utrzymać stabilność i że dopuściłem do tego bałaganu, który jest w kraju.

15:20
- Ten dom był stary i musiałem go wyremontować - tłumaczył Janukowycz przepych w swoim majątku. - Później dostałem możliwość kupna go. Zapłaciłem za niego 3 200 000 dolarów - dodał.

15:15
"Scenariusz przewrotu nie był pisany na Ukrainie" - twierdzi obalony prezydent. Janukowycz obarczył winą Zachód za to, co się stało. - Rosja powinna podjąć wszelkie środki, aby opanować chaos panujący w Ukrainie – dodał Janukowycz, choć zastrzegł, że jest przeciw rosyjskiej interwencji militarnej.

14:56
Nigdy nie dawałem rozkazu strzelania. Policja strzelała tylko w ramach samoobrony - kłamie Janukowycz.

14:53

Nie podpisywałem ustaw przyjętych przez parlament, więc są one nielegalne - argumentuje Janukowycz. Wcześniej dostał tylko jedno trudniejsze pytanie: "Zablokowano w Szwajcarii pana rachunki. Wszczęto sprawę o pranie brudnych pieniędzy. Może Pan to wytłumaczyć?" - zapytał jeden z dziennikarzy. "Za szybko Pan mówi" - odparł Janukowycz. i zamiast rzeczowej odpowiedzi na pytania zaczął opowiadać o chaosie w kraju i o cierpiących ludziach.

14:51

Janukowycz: nie mam osobiście nic przeciw Tymoszenko, ale przyniosła ona straty całej Ukrainie.

14:49
Lider partii UDAR Witalij Kliczko potwierdził chęć startowania w wyborach prezydenckich na Ukrainie 25 maja i oświadczył, że szefowa partii Batkiwszczyna Julia Tymoszenko powiedziała mu, iż również ma taki zamiar. „Jeszcze wiele miesięcy temu zapowiadałem z trybuny Rady Najwyższej, że będę startować. Nie oczekiwaliśmy, że ta kampania będzie przedterminowa, ale na dzisiaj moje plany się nie zmieniły i wezmę udział w kampanii prezydenckiej” - powiedział Kliczko dziennikarzom w Radzie Najwyższej w Kijowie.

14:48
Janukowycz o Berkucie: mężni ludzie, którzy stali i niewinnie cierpieli.

14:45

Dlaczego Ukraina jest tak zadłużona - pyta dziennikarka Janukowycza. - To oni są winni temu, ci, których teraz widzimy na Ukrainie. Nie bez winy są przedstawiciele Zachodu, ci którzy popierali majdan. Oni są odpowiedzialni za to wszystko. Decyzje podjęte w parlamencie były wymuszone przez Zachód, przez Stany Zjednoczone - tłumaczy Janukowycz.

14:40
Według Janukowycza Krym powinien pozostać częścią Ukrainy, zachowując autonomię.

14:35
Wrócę na Ukrainę, jak będzie bezpiecznie - powiedział Janukowycz.

14:34
Rosja uważa wydarzenia na Krymie za efekt wewnętrznych procesów politycznych na Ukrainie i nie ma zamiaru uczestniczyć w proponowanych przez Kijów dwustronnych konsultacjach ze stroną ukraińską w tej sprawie - oświadczył MSZ w Moskwie. To stanowisko rosyjskie ministerstwo przedstawiło w nocie wręczonej radcy ambasady Ukrainy w Moskwie.

14:30
Janukowycz nie przebiera w słowach. Wydarzenia na Majdanie nazwał "bandyckim przewrotem".

14.21
Nie uciekałem z Ukrainy - twierdzi Janukowycz. -  Musiał wyjechać. Strzelano do mnie.

14.20
Zapytany, czy jest mu za coś wstyd odpowiedział, że chciałby przeprosić naród ukraiński. Za... nieutrzymanie stabilności i chaos na Ukrainie. O zabitych przez Berkut nie wspomniał.

14.18
Po raz kolejny Janukowycz nazwał opozycję radykałami i terrorystami.

14.16
Nikt mnie nie obalił, ja musiałem wyjechać, bo było zagrożone moje życie i mojej rodziny - stwierdził Janukowycz, który domagał się przestrzegania porozumienia podpisanego m.in. z ministrem Radosławem Sikorskim.

14.10
W Rostowie nad Donem rozpoczęła się konferencja Wiktora Janukowycza.

14.02
Witalij Kliczko, lider partii Udar, zapowiedział swój udział w wyborach prezydenckich na Ukrainie.

13.54
Na ziemi, w powietrzu, a także na morzu. Armia rosyjska prowokuje...13.35
Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Parubij oskarżył Kreml o kierowanie zbrojnymi grupami na Krymie, gdzie napastnicy opanowali dwa lotniska: pod Sewastopolem i w Symferopolu. Parubij powiedział, że są to "oddzielne grupy dowodzone przez Kreml". Dodał, że udaremniono podobnego rodzaju działania w innych regionach Ukrainy.

13.07
Wojskowe helikoptery armii rosyjskiej pojawiły się nad Ukrainą - OBEJRZYJ FILM!12.45
Ukraina wystąpi do Rosji z wnioskiem o ekstradycję obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza, jeśli potwierdzi się informacja, że przebywa on w tym kraju - podała prokuratura w Kijowie.

12.42
Dziennikarze szykują się do konferencji Janukowycza w Expo Centre w Rostowie nad Donem.12.21
Szwajcarska prokuratura poinformowała, że wszczęła śledztwo przeciwko Wiktorowi Janukowyczowi i jego synowi Ołeksandrowi w związku z zarzutem prania pieniędzy. Śledztwo wszczęto w czwartek. Jak sprecyzowano, prokurator Yves Bertossa i policja przeszukali biuro firmy należącej do Ołeksandra Janukowycza w Genewie i przejeli dokumenty

11.45
Kilkunastu uzbrojonych rosyjskich wojskowych przy wejściu do budynku lotniska w Simferopolu.

@EuromaidanPR

11.33
Rząd Ukrainy nie zawaha się przed użyciem siły, jeżeli zależeć będzie od tego utrzymanie jedności terytorialnej państwa - powiedział na antenie radia BBC 4 minister gospodarki Pawło Szeremeta. Dodał, że władze wolą jednak uniknąć takiego scenariusza.

- Obecnie na forum rządu (Arsenija Jaceniuka) nie rozmawiamy o użyciu siły, jeśli jednak obrona jedności kraju będzie tego wymagać, to choć z pewnością wolelibyśmy jej nie użyć, nie zawahamy się przed tym – zaznaczył.

11.17
Sąd w Charkowie umorzył dziś postępowanie w sprawie oskarżenia byłej premier Julii Tymoszenko w związku z nadużyciami finansowymi w kierowanej przez nią w latach 90. korporacji Jednolite SystemyEnergetyczne Ukrainy (EESU).

10.53
Ukraina ma nadzieję na szybkie uzyskanie pomocy finansowej z zagranicy i jest zdecydowana w pełni dotrzymać warunków, zapewniających jej wsparcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego - oświadczył premier Arsenij Jaceniuk.

Misja MFW ma przybyć w przyszłym tygodniu do Kijowa na rozmowy z nowymi władzami Ukrainy, według których kraj potrzebuje co najmniej 35 mld dolarów na ratowanie swej wypłacalności.Jaceniuk powiedział dziennikarzom, iż przygotowuje się "wyraźne kroki" na rzecz zapewnienia Ukrainie pomocy finansowej. Wyraził jednocześnie nadzieję, że pomoc ta zostanie uruchomiona w "bliskiej przyszłości". Według premiera po ustabilizowaniu sytuacji rząd wezwie bank centralny do podjęcia akcji kredytowej na szeroką skalę

10.42
W związku z wydarzeniami na Ukrainie Duma Państwowa może uprościć nie tylko przepisy dotyczące wydawania paszportów Federacji Rosyjskiej, ale także przyjmowania do FR nowych podmiotów - pisze dzisiaj dziennik "Kommiersant".

Według rosyjskiej gazety projekt stosownej poprawki do Ustawy o trybie przyjmowania do Federacji Rosyjskiej nowych podmiotów przygotowała frakcja parlamentarna socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji.

10.33
Parlament Ukrainy zwrócił się do państw, które są sygnatariuszami Memorandum Budapesztańskiego z apelem o potwierdzenie ich zobowiązań wobec Ukrainy dotyczących gwarancji jej suwerenności.

Parlament zwrócił się do krajów-uczestników memorandum o "potwierdzenie ich zobowiązań" wobec Ukrainy i bezzwłoczne konsultacje z Ukrainą w celu złagodzenia napięć i "przywrócenia atmosfery wzajemnego zaufania".

Rada Najwyższa wskazała, że przyczyną apelu jest zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami na Krymie, w tym informacjami o możliwej ingerencji zewnętrznej, "co byłoby jawnym naruszeniem zobowiązań wynikających z memorandum".

Stany Zjednoczone, Federacja Rosyjska i W. Brytania zostały gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy po przystąpieniu tego kraju do traktatu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej w grudniu 1994 r. Zobowiązały się m.in. do respektowania jej suwerenności i granic.

10.23
Kolejne zdjęcie z drogi koło Sewastopola opublikowane na twitterze przez @EuromaidanPR9.57
Parlament Ukrainy zwrócił się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o zwołanie sesji, która byłaby poświęcona obecnym problemom Ukrainy - poinformowała agencja Interfax-Ukraina.

9.44
Służby prasowe rosyjskiej Floty Czarnomorskiej oświadczyły, że rosyjscy żołnierze nie biorą udziału w blokadzie lotniska wojskowego Belbek pod Sewastopolem.
"Żadne jednostki Floty Czarnomorskiej nie wyruszały w rejon Belbeku, a tym bardziej nie brały żadnego udziału w jego blokowaniu" - oświadczył przedstawiciel rosyjskiej floty.
Jak dodał, ze względu na "niestabilną sytuację" wokół miejsc dyslokacji jednostek floty i obiektów, gdzie mieszkają rosyjscy żołnierze, wzmocniono ochronę tych miejsc. Zadanie to pełnią jednostki antyterrorystyczne wchodzące w skład Floty Czarnomorskiej.

9.34
Informację o zajęciu przez rosyjskich żołnierzy wojskowego lotniska w Sewastopolu na Krymie potwierdził szef MSW Arsen Awakow.
"Lotnisko zostało opanowane przez siły rosyjskiej marynarki wojennej, które przebywają na jego terenie, siły ukraińskie pilnują portu na zewnątrz" - informuje Awakow na swoim profilu na Facebooku.
Z relacji Awakowa wynika, że podczas zajmowania lotniska nie doszło do starć.

Wcześniej, w nocy, grupa uzbrojonych ludzi w wojskowych mundurach bez dystynkcji opanowała lotnisko w Symferopolu. "Oceniam to, co się stało, jako zbrojną inwazję i okupację naruszającą wszystkie międzynarodowe porozumienia i normy" - napisał Awakow. Podkreślił, że również na międzynarodowym lotnisku w Symferopolu nie doszło do rozlewu krwi.
"Na razie nie można mówić o bezpośredniej konfrontacji" - uspokajał.

9.16
Na wniosek władz w Kijowie władze Austrii zamroziły 18 Ukraińcom fundusze ulokowane w austriackich bankach - poinformowało MSZ w Wiedniu. Nie ujawniono nazwisk osób, których aktywa zamrożono, ale są one podejrzane o łamanie praw człowieka i korupcję.

Władze Austrii tłumaczyły, że chcą "podjąć tymczasowy środek zabezpieczenia do czasu wejścia w życie działań UE".

20 lutego Unia Europejska postanowiła nałożyć sankcje wizowe i zamrozić aktywa osób winnych użycia siły i łamania praw człowieka na Ukrainie oraz objąć ten kraj zakazem dostaw sprzętu, który może zostać wykorzystany do represji. Według unijnych źródeł dyplomatycznych, UE kończy prace nad szczegółami sankcji; na liście osób objętych sankcjami znajdzie się kilka nazwisk, prawdopodobnie także odsunięty od władzy prezydent Wiktor Janukowycz.

W czwartek MSZ Szwajcarii zapowiedział, że w piątek nakaże bankom zamrożenie wszystkich kont należących do Janukowycza oraz osób z jego otoczenia.

8.50
Blokada drogi prowadzącej do lotniska w Sewastopolu na Krymie - zdjęcie na twitterze opublikowała Julia Smirnova, korespondentka "Die Welt".


@smirnova_welt

8.08
Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow ocenił wydarzenia na krymskich lotniskach jako "zbrojną interwencję i okupację".

7.43
Rosyjscy żołnierze zajęli wojskowe lotnisko w Sewastopolu, na Krymie - poinformowała agencja Interfax-Ukraina. Ze źródeł wojskowych, do których dotarła agencja, wynika że oddział ma za zadanie bronić portu lotniczego przed przyjazdem "bojowników".

Wojskowi opanowali lotnisko Belbek - dodaje agencja. W Sewastopolu stacjonuje rosyjska Flota Czarnomorska.

7.02
Według agencji, ludzie ci przyjechali na lotnisko w trzech ciężarówkach "Kamaz" bez numerów rejestracyjnych i innych znaków rozpoznawczych.

Napastnicy najpierw weszli do budynku terminala krajowych połączeń lotniczych, po czym opanowali resztę lotniska. Obecnie patrolują teren wokół portu lotniczego, który - jak powiedział przedstawiciel administracji -"funkcjonuje normalnie".

Przybysze odmawiają rozmów z dziennikarzami i nie ujawniają jakiej są narodowości. Według agencji AFP, na miejscu jest też ok. 12 osób cywilnych o nastawieniu prorosyjskim, które mówią, że przybyły tam aby pilnować porządku.
- Wszyscy jesteśmy ochotnikami i jesteśmy tu aby uniemożliwić lądowanie faszystów lub radykałów z zachodu Ukrainy - powiedział przedstawiciel tej grupy, który mówił, że jest byłym oficerem policji.

Inny z przybyłych, który przedstawił się jako Wadim i jest z zawodu inżynierem, powiedział, że "nie jest ekstremistą".
- Ale jeśli nacjonalistyczni bandyci przybędą to będziemy się z nimi bić. Znajdziemy broń, jeśli będzie trzeba - zapewnił.

Przed budynkiem lotniska zebrał się tłum z flagami rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, która stacjonuje w pobliskim Sewastopolu.

Jak informuje AFP, odprawa pasażerów pierwszych lotów przewidzianych na piątek - do Moskwy i Kijowa - przebiega bez przeszkód. Pasażerowie, którzy "nie wyglądają na specjalnie niespokojnych" rejestrują się przy stanowiskach odpraw i przechodzą kontrolę bezpieczeństwa. Jedna z osób, odlatująca do Moskwy, oceniła, że obecność na lotnisku żołnierzy i uzbrojonych osób "jest normalna".

W czwartek podobnie wyglądający i uzbrojeni ludzie opanowali budynki rządu i parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu. Na budynku parlamentu wywiesili flagę Federacji Rosyjskiej. Na Krymie, mającym status Republiki Autonomicznej, większość ludności to Rosjanie, którzy odnoszą się wrogo do nowych władz w Kijowie. Nowo mianowany premier Autonomicznej Republiki Krymu Siergiej (Serhij) Aksjonow, a także przewodniczący tamtejszego parlamentu Wołodymyr Konstantynow oświadczyli, że nadal uważają prezydenta Wiktora Janukowycza na prawowitego prezydenta Ukrainy. Aksjonow, lider partii Rosyjska Jedność, wyraził także nadzieję na pomoc finansową ze strony Rosji.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Dorota Kania UJAWNIA: Tęczowy terror w natarciu! „Idziemy po wasze dzieci”

zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W najnowszym wydaniu programu „Koniec systemu” Dorota Kania zwróciła uwagę że samorządy, które wprowadziły lub chcą wprowadzić Kartę Praw Rodzin oraz podejmują działania przeciwko nachalnej promocji LGBT znalazły się na celowniku „tęczowych terrorystów”. Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak nie ma najmniejszych wątpliwości, że w kontekście nasilenia agresywnych działań środowisk LGBT w ciągu ostatnich lat, możemy mówić już o „zdecydowanej inwazji”.

W Polsce trwa ofensywa „tęczowych terrorystów”, którzy wyszukują miasta, szkoły i gminy, gdzie mieszkańcy nie życzą sobie promocji LGBT. Atakowane są zwłaszcza te miejscowości, które wprowadziły lub zamierzają wprowadzić Kartę Praw Rodzin. Samorządowcy dostają pisma, w których straszy się ich odebraniem funduszy unijnych, co jest oczywiście wierutną bzdurą. Atak przypuściły także lewackie media, które wzywają do zrywania współpracy z gminami, które wprowadziły uchwałę, że są wolne od ideologii LGBT.
 
 

Za każdym razem, gdy mówię cokolwiek o zagrożeniach dla dzieci – a przecież nie występuję przeciwko osobom LGBT, mówię tylko o tym, jak szkodliwa jest ideologia gender i ideologia LGBT – odzywają się środowiska LGBT, które mnie atakują. Zupełnie bez sensu.
- wyjaśnia Barbara Nowak.
 
Dorota Kania zwróciła uwagę, że w ciągu ostatnich lat doszło do istnego „wysypu” agresywnych działań środowisk LGBT.

Oczywiście, to jest już zdecydowana inwazja. To wkraczanie bezpośrednio do szkół, sięganie po nasze dzieci, zupełnie bez żadnej otoczki. Jest to widoczne w bardzo wielu miejscach w całej Polsce. Najgłośniejsza była warszawska deklaracja i poparcie pana prezydenta Trzaskowskiego, a w praktyce jest to zapowiedź: „Idziemy po wasze dzieci”. Te cele są realizacją ideologii marksistowskiej w nowym wydaniu. To bardzo groźne, może nawet groźniejsze niż za czasów samego Marksa i jego następców. W tamtych czasach były przecież zupełnie inne możliwości działania, a dziś są zupełnie inne. Mamy internet, mamy szeroki dostęp do kultury. Ideologia gender zawładnęła już przecież naszą kulturą, stara się wejść w naukę. Mamy już nawet studia genderowe
- mówiła małopolska kurator oświaty w programie „Koniec systemu”.
 
 

Więcej na ten temat w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”:
[polecam:https://niezalezna.pl/312768-w-najnowszym-numerze-gp-pierwszy-wywiad-z-jaroslawem-kaczynskim-po-konwencji]

Poniżej publikujemy treść Samorządowej Karty Rodzin:

Rodzina jest fundamentem ładu społecznego i podstawową wspólnotą społeczną, która stanowi optymalne środowisko rozwoju człowieka. Jest niezbędnym oparciem dla wszystkich swoich członków, szczególnie najmłodszych i najstarszych. Żadna zbiorowość nie jest w stanie realizować dobra wspólnego bez udziału rodzin. To od ich dobrego funkcjonowania zależy nasza przyszłość. Samorząd terytorialny jest fundamentem państwa prawnego. Stanowczo sprzeciwiamy się podważaniu na poziomie samorządowym gwarantowanych konstytucyjnie praw rodzin, w tym praw rodziców i dzieci, oraz ustrojowej pozycji małżeństwa.
Opowiadamy się po stronie wartości poświadczonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej – tożsamości małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, rodziny, rodzicielstwa i macierzyństwa (art. 18), prawa do ochrony życia rodzinnego (art. 47), prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 48 ust. 1) oraz prawa dziecka do ochrony przed demoralizacją (art. 72 ust. 1).
Wzywamy wszystkie osoby, rodziny, zrzeszenia oraz samorządy, by przystąpiły do niniejszej Karty oraz przyłączyły się do obrony tych wartości, starając się zapewnić ich poszanowanie poprzez wydanie aktów prawnych i podjęcie działań wprowadzających zawarte w niej rozwiązania.
I. PRAWA RODZICÓW I DOBRO DZIECKA W SZKOLE ORAZ PRZEDSZKOLU
Konstytucyjna zasada pomocniczości „umacniająca uprawnienia obywateli i ich wspólnot” odniesiona do podstawowej wspólnoty obywateli i komórki społecznej, jaką jest rodzina, jest konkretyzowana w konstytucyjnym prawie rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Zadaniem instytucji oświaty jest wspomaganie wychowawczej roli rodziny w sposób, który nie koliduje z konstytucyjnymi prawami rodziców (art. 1 pkt 2 ustawy – Prawo oświatowe [1]). Rolą oświaty nie jest zastępowanie wychowania rodzinnego. Niestety, w praktyce nawet ustawowo gwarantowane prawa rodziców są bardzo często ignorowane w toku wychowania szkolnego i przedszkolnego.
Dlatego konieczne jest przyjęcie przez samorządy „Kodeksu dobrych praktyk”, zawierającego zbiór wzorcowych rozwiązań pokazujących, jak praca wychowawcza szkół może zostać zorganizowana w oparciu o zasadę ich pomocniczości wychowawczej wobec rodziny. Chociaż dokument taki nie będzie miał wiążącego charakteru, może w zasadniczy sposób wpłynąć na budowę kultury organizacyjnej szkół prowadzonych przez samorząd.
W szkołach samorządowych muszą być przestrzegane ustawowe prawa rodziców, w tym w szczególności wymóg respektowania kompetencji rady rodziców do uchwalenia programu profilaktyczno-wychowawczego oraz na podjęcie współpracy z organizacjami pozarządowymi i wymóg każdorazowego uzyskania zgody rodzica na udział dziecka w zajęciach nieobowiązkowych. Ponadto, właściwą praktyką jest umożliwienie rodzicom aktywnego włączenia się w te procesy, w tym w aspekcie merytorycznym.
Zapewnienie rodzicom możliwości weryfikacji zewnętrznych organizacji oraz materiałów używanych podczas prowadzonych przez nie zajęć nieobowiązkowych powinno następować na dwóch poziomach: zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo, poprzez radę rodziców. Dobrą praktyką jest udostępnienie informacji zawierającej nie tylko nazwę, ale też program zajęć oraz profil takiej organizacji każdemu rodzicowi z osobna, w sposób umożliwiający zapoznanie się z treścią tych dokumentów przed zapisaniem na zajęcia. Podobny mechanizm powinien zostać zastosowany wobec wszystkich innych form działalności dydaktyczno-wychowawczej szkoły lub placówki, które wykraczają poza podstawę programową lub dotyczą zagadnień objętych podstawą programową wychowania do życia w rodzinie, w tym realizowanych w ramach grantów ze środków publicznych. Dobrą praktyką jest także informowanie przez szkołę rodziców o przysługujących im uprawnieniach, nawet jeśli taki obowiązek nie wynika wprost z ustawy. Samorząd prowadzący szkołę powinien również publicznie udostępnić informacje o współpracy szkół z organizacjami pozarządowymi, podając je w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej gminy. Wskazać trzeba przynajmniej nazwy organizacji, na działalność których wydał zgodę dyrektor, oraz określić, jaki jest charakter ich aktywności. Dzięki takiemu rozwiązaniu rodzice będą dysponować wiedzą o funkcjonowaniu szkoły jeszcze przed podjęciem decyzji o powierzeniu jej zadań z zakresu wychowania dziecka.
II. PRAWA RODZIN W POLITYCE SPOŁECZNEJ GMINY
Instrumenty polityki społecznej prowadzonej przez gminę powinny być tworzone z uwzględnieniem kontekstu praw rodziny, jej autonomii i tożsamości.
Programy współpracy z organizacjami społecznymi powinny uwzględniać zasadę wzmacniania rodziny i małżeństwa oraz wykluczać finansowanie projektów, które godzą w te wartości. Konieczne jest w szczególności wyłączenie możliwości przeznaczania środków publicznych i mienia publicznego na projekty podważające konstytucyjną tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny lub autonomię rodziny. Także regulaminy samorządowych konkursów dla organizacji społecznych powinny zostać uzupełnione o standardy wzmacniające rodzinę i małżeństwo oraz wykluczające przeznaczanie środków na działania podważające konstytucyjne fundamenty prawa rodzinnego lub godzące w prawa obywateli. Samorządowe programy profilaktyczne, które mają na celu przeciwdziałanie przemocy i pomoc jej ofiarom, przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomanii oraz realizację celów polityki zdrowotnej, powinny uwzględniać zasadę poszanowania integralności rodziny, która może zostać uchylona tylko w sytuacjach wyjątkowych, jak zagrożenie życia lub zdrowia jej członków. Tylko w ten sposób uda się uniknąć patologicznych sytuacji, gdy dochodzi do nieproporcjonalnej ingerencji w życie rodzin, w tym nawet odbierania dzieci, która nie jest uzasadniona jakimikolwiek poważnymi przesłankami. Konieczne jest także wykluczenie prawnej dyskryminacji małżeństw i wychowywanych przez nie dzieci w polityce społecznej samorządu. Zbyt często dochodzi do sytuacji, gdy fakt pozostawania przez rodziców w związku małżeńskim negatywnie wpływa na sytuację dziecka. Dotyczy to w szczególności dostępu do usług i świadczeń oferowanych przez samorząd, których przyznanie jest uwarunkowane złożeniem oświadczenia o statusie samotnego rodzica. Już samo urealnienie tego rodzaju oświadczeń poprzez wprowadzenie znanego w polskim systemie prawnym wymogu, by samotny rodzic przedłożył orzeczenie zasądzające alimenty, może wyeliminować korzystanie z tego przywileju przez osoby nieuprawnione oraz zasadniczo ograniczyć skalę dyskryminacji małżeństw. Ważnym elementem polityki społecznej prowadzonej przez gminę powinno być także stworzenie rozwiązań umożliwiających rodzicom wybór pomiędzy różnymi formami opieki nad najmłodszymi dziećmi. Organy samorządu powinny wprowadzić mechanizmy, które ułatwią rodzicom najmłodszych dzieci wybór pomiędzy opieką domową, instytucjonalną opieką kolektywną i innymi formami opieki nad dzieckiem, pozwalając na realizację zróżnicowanych potrzeb, jakie mają różne grupy rodziców i dzieci. Rozwiązania takie stanowiłyby także udogodnienie dla rodziców, których dzieci nie mogą̨ korzystać z opieki kolektywnej. Rzeczywiste działanie organów samorządu terytorialnego jest uzależnione nie tylko od obowiązujących norm prawnych, ale także od przygotowania i wiedzy urzędników. Dlatego ważne jest przeszkolenie nauczycieli oraz urzędników, w tym pracowników ośrodków pomocy społecznej, w zakresie autonomii i prawnej tożsamości rodziny, praw rodziców oraz dobra dziecka. Uczestnikom szkoleń powinna zostać przekazana rzetelna i wolna od ideologii wiedza o obowiązującym prawie oraz o skutecznych metodach przeciwdziałania zjawiskom niepożądanym, w tym przemocy, uzależnieniom i innym dysfunkcjom, które mogą występować w gospodarstwach domowych i w przestrzeni publicznej. Chociaż badania empiryczne jednoznacznie potwierdzają, że silne więzi rodzinne skutecznie chronią przed przemocą, na wielu prowadzonych dotychczas szkoleniach ta podstawowa wiedza była podważana.
III. PROMOCJA DOBRYCH PRAKTYK DOTYCZĄCYCH PRAW RODZIN W BIZNESIE
Dobre praktyki dotyczące praw rodziny powinny być promowane także w sektorze prywatnym. Samorząd powinien poprzeć programy certyfikacji przedsiębiorców, którzy przyjęli rozwiązania sprzyjające rodzinie. Może to nastąpić zarówno poprzez program certyfikujący rozwiązania adresowane do konsumentów, w tym zniżki dedykowane rodzinom czy udogodnienia dla rodzin z dziećmi, jak i program obejmujący dobre praktyki dotyczące sytuacji pracowników będących rodzicami.
IV. MONITOROWANIE I EGZEKWOWANIE PRAW RODZINY
Dla realizacji praw rodziny kluczowe jest stworzenie skutecznych mechanizmów pozwalających na ich egzekwowanie. Aby prawidłowo realizować na poziomie samorządowym prawa rodziny, konieczne jest powołanie Rzecznika Praw Rodziny oraz stworzenie samorządowego systemu zgłaszania naruszeń praw rodziny. Rzecznik powinien monitorować przestrzeganie praw rodziny przez instytucje samorządowe, w tym szkoły, oraz interweniować w sytuacjach, gdy dochodzi do ich naruszenia. Rzecznik może prowadzić infolinię lub skrzynkę kontaktową umożliwiającą przesyłanie zgłoszeń.
V. TWORZENIE PRAWA PRZYJAZNEGO RODZINIE
Znaczenie praw rodziny nie ogranicza się do rozwiązań, które są ujęte w niniejszej Karcie. Na sytuację rodziny wpływają bezpośrednio także akty prawne, których głównym przedmiotem regulacji jest inna problematyka.  
Dlatego przygotowanie każdego aktu prawa miejscowego powinno poprzedzać określenie, czy wpłynie on na sytuację rodzin oraz na zakres ich praw, w tym praw rodziców i praw dzieci – zgodnie z zasadą family mainstreaming. Jeśli ma to miejsce, każdorazowo należy dokonać wszechstronnej oceny skutków regulacji w tym zakresie. Niedopuszczalne jest w szczególności ograniczenie przez akt prawa miejscowego konstytucyjnych i ustawowych praw rodzin i ich członków.
(Samorządowa Karta Praw Rodzin, Ordo Iuris)
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts