Hołd dla Wyklętych. Już w najbliższą sobotę obchody Dnia Pamięci

- To wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzn

ipn.gov.pl
- To wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny – powiedział prezydent Lech Kaczyński, proponując, aby 1 marca był Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody Dnia Pamięci odbędą się w najbliższą sobotę w całym kraju.

W ramach obchodów zaplanowano uroczystości w miejscach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych połączone z apelami pamięci i składaniem kwiatów. Będą towarzyszyły im msze św., wystawy, promocje publikacji, wykłady, pokazy filmów, gry miejskie czy inscenizacje historyczne. W stolicy, jak co roku, ma odbyć się uroczystość składania kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza organizowana przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Tego dnia zaplanowano także składanie kwiatów i zapalanie zniczy w miejscach represji komunistycznych, m.in. pod tablicą pamiątkową na murze aresztów śledczych przy ul. Rakowieckiej i na Pradze.

W tym roku po raz drugi Biuro Edukacji Publicznej IPN wraz z Warszawską Masą Krytyczną organizują przejazd dla rowerzystów szlakiem Żołnierzy Wyklętych. W sobotę, 1 marca, o godz. 11 z placu Zamkowego w Warszawie rowerowa Masa Krytyczna wyruszy w 19-kilometrową trasę obejmującą miejsca związane z tragiczną historią bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. przez parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Data 1 marca upamiętnia rocznicę stracenia z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 1 marca 1951 r. szefowie Zarządu Głównego ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec ponieśli śmierć w stołecznym więzieniu na Rakowieckiej.

„Gazeta Polska Codziennie” i portal Niezależna.pl przez cały tydzień będą szczegółowo informować o programach uroczystości w całym kraju.

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie,niezalezna.pl

 

Katarzyna Pawlak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo