Tusk chce wyjaśnień ws. afery z wiceministrem zdrowia

Premier Donald Tusk poprosił ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza i wiceministra Sławomira Neumanna o wyjaśnienia w związku z ostatnimi publikacjami nt. Neumanna oraz p.o.

M. Śmiarowski / KPRM
Premier Donald Tusk poprosił ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza i wiceministra Sławomira Neumanna o wyjaśnienia w związku z ostatnimi publikacjami nt. Neumanna oraz p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego. Informacji Tuska w tej sprawie chcą PiS i Twój Ruch.

Chodzi o publikację "Wprost" z której wynika, że Neumann od kilku miesięcy "walczy o interesy" prywatnej klinki Sensor, zajmującej się leczeniem wzroku. Według tygodnika lecznica, co miały wykazać kontrole NFZ, naciągnęła swoich klientów na 1,5 mln zł, wbrew prawu miała m.in. pobierać dodatkowe opłaty za leczenie refundowane przez NFZ. "Wprost" donosi także, że p.o. prezes NFZ Marcin Pakulski, gdy pełnił funkcję wiceprezesa NFZ "wymógł na podwładnych, aby jego nazwisko zniknęło z protokołów CBA pokazujących skandaliczne nadużycia w śląskiej służbie zdrowia". Jak napisał tygodnik, nazwisko Pakulskiego pojawia się w protokole CBA "za każdym razem, gdy funkcjonariusze CBA wskazują na winnych zaniedbań".

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że premier Donald Tusk poprosił ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza oraz wiceministra Sławomira Neumanna o wyjaśnienia spraw opisanych w mediach. - Z tego co wiem, Neumann złożył dokładne wyjaśnienia, poza tym skierował sprawę do sądu przeciwko autorowi (tekstu we "Wprost"), a minister Arłukowicz skierował CBA do wyjaśnienia tej sprawy oraz zawiesił p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego - zaznaczyła. Kidawa-Błońska przypomniała, że premiera nie było dziś w Warszawie, dlatego - jak przewiduje - dopiero we wtorek rano "odbędą się rozmowy zainteresowanych stron na ten temat".

W reakcji na publikację PiS postuluje, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu (12-14 marca) premier przedstawił informację na temat sytuacji w NFZ. - W imieniu klubu PiS wystąpię o rozszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenie Sejmu o informację premiera w sprawie sytuacji w NFZ, w sprawie fikcyjnych kontroli przeprowadzonych w NFZ, nacisków ze strony wiceministra zdrowia wobec prezesa NFZ, który dotyczył kontraktów zawieranych przez prywatne podmioty; milionów złotych, które są wydawane w bardzo nieprzejrzysty sposób - poinformował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem "cała sprawa jest bulwersująca". - Wszystko wskazuje na nadużycie, złamanie prawa, że publiczne pieniądze są wydawane w niegospodarny sposób, z naruszeniem reguł, że forowane są interesy prywatnych podmiotów. To wszystko wymaga pilnych wyjaśnień ze strony premiera, nie ministra zdrowia - dodał szef klubu PiS. Parlamentarzyści śląskiego PiS - senator Bolesław Piecha oraz poseł Jerzy Polaczek - poinformowali w Katowicach, że składają zawiadomienie do prokuratury w związku z sytuacją w śląskim NFZ, z wnioskiem o podjęcie śledztwa ws. "prawdopodobieństwa sfałszowania dokumentacji pokontrolnej CBA". - Złożyliśmy doniesienie do prokuratury, ponieważ nie wiemy, co się dzieje i chcielibyśmy, by wreszcie ktoś kompetentnie i poważnie traktował, to co dzieje się z naszymi pieniędzmi - powiedział Piecha.

NFZ we wrześniu 2013 r. wymówił klinice Sensor kontrakt. Neumann, pisze "Wprost" powołując się na urzędnika NFZ, wydzwaniał do ówczesnej szefowej NFZ Agnieszki Pachciarz, dopytywał, co zamierza ona zrobić z zażaleniem, jakie złożył prywatny szpital. Neumann, według "Wprost", przysłał do centrali NFZ pismo, w którym domagał się wyjaśnień, na jakim etapie jest rozpatrywanie sprawy kliniki.

Arłukowicz zapowiedział, że zwróci się do Rady NFZ, aby odsunęła od pełnienia obowiązków Marcina Pakulskiego na czas wyjaśnienia sprawy dot. umowy NFZ z EuroMedic Medical Center w Katowicach. Poinformował ponadto na Twitterze, że wystąpi w trybie pilnym do szefa CBA o pełne zbadanie wszystkich okoliczności dotyczących raportu śląskiego CBA w sprawie umowy z tą placówką.

 

Źródło: PAP,niezalezna.pl

JW
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo