Dziś w Kijowie zamordowanych zostało już ponad 100 osób, m.in. 22-letni dziennikarz. Unia Europejska podjęła decyzję o sankcjach wobec Ukrainy. Na ulicach Kijowa panuje chaos.

21:43
Premier Donald Tusk rozmawiał o sytuacji na Ukrainie z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem - poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. "Premier Donald Tusk poinformował premiera Camerona o negocjacjach, jakie minister Radosław Sikorski prowadzi w Kijowie z prezydentem Wiktorem Janukowyczem i z przedstawicielami opozycji. Obaj premierzy rozmawiali na temat możliwych rozwiązań na Ukrainie" - powiedziała rzeczniczka rządu.

21:37
To już pewne: ukraiński parlament przyjął uchwałę zakazującą prowadzenia na terytorium państwa operacji terrorystycznej. Nakazał wstrzymanie ognia i powrót do koszar sił MSW. Uchwałę poparło 236 deputowanych w 450-osobowej Izbie.

21:32
Parlament zakazał prowadzenia na Ukrainie operacji antyterrorystycznej - podała agencja Interfax-Ukraina.

Jeszcze informacja z USA: Amerykański specjalista ds. Ukrainy Adrian Karatnycky z Atlantic Council of the United States uważa, że sankcje Unii Europejskiej przeciw reżimowi ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza są mocno spóźnione, i obawia się dalszego rozlewu krwi. Ekspert liczy jednak, że Janukowycz ustąpi pod naciskiem oligarchów i części własnych zwolenników przechodzących na stronę opozycji.

21:19
Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem o sytuacji na Ukrainie. "Putin wyraził głębokie zaniepokojenie wybuchem przemocy" w Kijowie - poinformował Kreml. I najlepsze: "Władimir Putin podkreślił, że konieczne jest natychmiastowe przerwanie rozlewu krwi. Należy też podjąć stosowne kroki, by ustabilizować sytuację oraz powstrzymać terrorystyczne ataki ekstremistów" - głosi komunikat Kremla zamieszczony na jego stronach internetowych.

21:17
Z walczącymi Ukraińcami solidaryzują się także paryżanie:21:15

Architektem konfliktu na Ukrainie jest prezydent Rosji Władimir Putin, który chce, by pozostała ona w strefie wpływów Kremla; może sięgnąć po bardziej drastyczne środki nacisku na Kijów. Zachód musi ukarać Putina za ukartowanie konfliktu - pisze "The Economist". Odpowiedzialność za to, że Kijów zamienił się w strefę działań wojennych, ponosi prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. "Ale ostateczny architekt rezyduje na Kremlu: to Władimir Putin" - pisze brytyjski tygodnik.

21:04
Prezydent USA Barack Obama rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na temat sytuacji na Ukrainie. Biały Dom poinformował, że przywódcy uzgodnili, że USA, UE i Niemcy muszą pozostać w kontakcie, by znaleźć rozwiązanie tego konfliktu. "Jest absolutnie konieczne, aby USA, Niemcy i Unia Europejska pozostały w najbliższych dniach w stałym kontakcie, zanim podejmą jakieś kroki, by położyć kres przemocy i wypracować polityczne rozwiązanie konfliktu, które będzie służyć interesom ludu Ukrainy" - głosi komunikat Białego Domu.

21:02
"Bądźmy Solidarni z Ukrainą” – pod takim hasłem na placu pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku odbył się wiec, w którym uczestniczyło kilkaset osób, m.in. przedstawiciele władz samorządowych Trójmiasta i województwa. Spotkanie rozpoczęło odśpiewanie hymnu Ukrainy. Marta Kowal ze Związku Ukraińców w Polsce powiedziała, że "dziś stało się jasne, że na Ukrainie toczy się wojna domowa, wojna wytoczona przez władze przeciwko narodowi ukraińskiemu, który walczy o lepsze życie dla siebie i swoich dzieci". Poinformowała, że według lekarzy w starciach na ulicach Kijowa zginęło od 70 do 100 osób. "Ile jeszcze powinno zginąć, żeby w kraju zapanował spokój?" - pytała. Podziękowała Polakom za udzielane wsparcie i za to, że "czytacie o Ukrainie, że wiecie o Ukrainie". "Ukraina potrzebuje waszego wsparcia, dobrych i ciepłych słów" - dodała.

20:53
Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski potwierdził na Twitterze, że po rozmowach z ukraińską opozycją w Kijowie wraz z szefami dyplomacji Niemiec i Francji udaje się na ponowne spotkanie z prezydentem Wiktorem Janukowyczem. "Jest postęp, ale wciąż są ważne różnice zdań" - napisał.

20:42
Poruszające zdjęcie. Były ukraiński policjant trzyma hełm należący do jego 19-letniego syna, który zginął od kuli snajpera:O Ukraińcach pamięta Polska. Około 200 osób wzięło udział w demonstracji przed ambasadą Ukrainy w Warszawie. Wśród zgromadzonych byli zarówno Ukraińcy, jak i Polacy popierający działania protestacyjne na Ukrainie. Zabrzmiał hymn Ukrainy, minutą ciszy uczczono zabitych. Przy wejściu do ambasady demonstrujący złożyli kwiaty i zapalili kilkadziesiąt zniczy. Między nimi umieszczono karty z hasłami „Zbrodniczy reżim Janukowycza, tak jak wcześniej komunistyczny reżim Jaruzelskiego, morduje własny naród!” oraz „Powstrzymajcie bratobójczą walkę!”, znajdował się tam także wiersz Adama Mickiewicza „Reduta Ordona” oraz tom poezji ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki. Drzewa demonstranci obwiązali workami pomalowanymi czerwoną farbą. Na ścianie ambasady umieścili także cztery tablice upamiętniające poległych na Majdanie, m.in. porwanego i torturowanego Jurija Werbyckiego oraz dwudziestoletniego Serhija Nigojana.

20:41
Prawosławne kościoły na Ukrainie potępiły Wiktora Janukowycza.

20:40
W porcie lotniczym Kijów-Boryspol ludzie zablokowali dostęp do lotniska. Chcą powstrzymać posłów i oligarchów przed wylotem.20:38
Niepotwierdzona informacja: samolot należący do rodziny Wiktora Janukowycza właśnie wylądował na londyńskim lotnisku Heathrow.

20:37

W soborze św. Michała Archanioła, w którym działa służba zdrowia Majdanu, przeprowadzono dziś około 50 operacji.

20:25
Żadne ustalenia w sprawie rozwiązania kryzysu politycznego na Ukrainie na razie nie zapadły - oświadczył po spotkaniu z szefami dyplomacji Polski, Francji i Niemiec, jeden z liderów ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko. "Jeśli będą jakieś rezultaty rozmów, to o nich poinformujemy. Na razie nie mamy żadnych rezultatów" - powiedział.

20:23
Najnowsze doniesienia: "tituszki" demolują samochody i mienie mieszkańców Kijowa.

20:21

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec zakończyli rozmowy z ukraińską opozycją i ponownie udali się na spotkanie z prezydentem Wiktorem Janukowyczem - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa od źródeł dyplomatycznych. Ministrowie Radosław Sikorski, Laurent Fabius i Frank-Walter Steinmeier po rozmowach z przywódcami ukraińskiej opozycji około godz. 20 czasu polskiego przybyli do administracji prezydenckiej i najprawdopodobniej rozmawiają już z Janukowyczem.

20:14
MSW Ukrainy oficjalnie przyznało, że funkcjonariusze użyli dziś broni palnej.

20:13
Spływają kolejne fotografie kolejnych ofiar snajperów. To naprawdę dzieje się w stolicy sąsiadującego z Polską państwa:

20:11

Ulice Kijowa zasłane są ciałami ofiar reżimu:20:10

Przed hotelem "Ukraina", w którym znajduje się prowizoryczny szpital, słychać strzały. Dwie godziny temu śmiertelnie zostal tam postrzelony mężczyzna.

20:09
Ranny żołnierz Berkutu zidentyfikowany został w szpitalu po tatuażu jako członek rosyjskich sił zbrojnych.

19:48
Donald Tusk oświadczył, że ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec ustalili dziś z prezydentem Ukrainy "gotowość do wcześniejszych wyborów prezydenckich i parlamentarnych, które miałyby się odbyć jeszcze w tym roku". Propozycje te w tej chwili analizuje ukraińska opozycja. Jak dodał Tusk, ustalono też "gotowość do tworzenia rządu jedności narodowej w ciągu najbliższych 10 dni i do zmiany konstytucji do lata tego roku". Premier zastrzegł jednak, że trudno te ustalenia z Janukowyczem traktować jako poważne. "Doświadczenie mówi nam, że zobowiązania zaciągane przez administrację ukraińską rzadko są realizowane" - powiedział.

19:41
Tusk poinformował, że od piątku w Brukseli będą konkretyzowane sankcje wobec ukraińskich władz odpowiedzialnych za przelew krwi w tym kraju.

19:33
Premier Donald Tusk ocenił, że "bardzo realny" jest scenariusz wojny domowej na Ukrainie. 

19:32
Prezydent USA Barack Obama wezwał prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza do wycofania sił rządowych z ulic Kijowa i zaapelował do ukraińskiej armii, by nie angażowała się w konflikt. Oświadczył też, że jest wstrząśnięty aktami przemocy w Kijowie. Obama, który w środę ostrzegł władze Ukrainy przed użyciem siły przeciw uczestnikom protestów, ponownie wezwał do zaprzestania przemocy i wypracowania pokojowego rozwiązania konfliktu.

19:01
Recepcja hotelu "Ukraina" przekształcona w szpital:18:57

W wielu ukraińskich miastach pojawiły się olbrzymie kolejki pragnących podjąć pieniądze z bankomatów i banków, tworzą się też kolejki w sklepach z artykułami pierwszej potrzeby - piszą korespondenci Interfax-Ukraina. W Kirowogradzie problemy z bankomatami zaczęły się po południu, w Charkowie kolejki chętnych do pobrania pieniędzy tworzyły się i w centrum, i w dzielnicach mieszkaniowych na obrzeżach miasta. W Dniepropietrowsku przed bankomatami gromadziły się kolejki liczące do 20 osób. W niektórych miejscach zabrakło gotówki i ludzie udali się do banku.

18:55
Nie tylko Achmetow wylatuje z kraju. Ukrainę opuszczają prywatnymi samolotami także inni oligarchowie, głównie z Kijowa i Charkowa.18:50

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zaapelował do zaprzestania rozlewu krwi na Ukrainie.

18:44
Jako "kaczkę" określił sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow informacje, jakoby prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zwrócił się o azyl polityczny w Rosji. "To kaczka, informacyjna partyzantka, informacyjna wojna" - oświadczył Pieskow, cytowany przez niezależną telewizję Dożd.

18:43
UE postanowiła nałożyć sankcje wizowe i finansowe na osoby odpowiedzialne za eskalację przemocy na Ukrainie oraz objąć ten kraj embargiem na dostawy sprzętu, który może zostać wykorzystany do represji
- poinformowały unijne źródła dyplomatyczne. Decyzję podjęli szefowie dyplomacji państw UE na nadzwyczajnej naradzie w Brukseli.

18:41
Jeszcze raz przypominamy szokującą statystykę dzisiejszego dnia: ponad 100 osób zabitych i 500 rannych.18:36
TVP INFO: Władze Krymu nie wykluczają odłączenia się od Ukrainy. Taka decyzja może być podjęta w związku z „destabilizacją sytuacji" w kraju.

18:29

Rinat Achmetow, najbogatszy ukraiński oligarcha, opuścił Ukrainę prywatnym samolotem. Prawdopodobnie udaje się do Londynu.18:22
Na Majdanie znajduje się obecnie ok. 30 tys. ludzi.

18:10
PILNE! Miasto Lwów wypowiedziało polityczną podległość Wiktorowi Janukowyczowi i rządowi centralnemu.

18:09
Włoska minister spraw zagranicznych Emma Bonino poinformowała, że szefowie dyplomacji państw UE porozumieli się w sprawie wprowadzenia sankcji wobec osób odpowiedzialnych za przemoc na Ukrainie. Chodzi o sankcje wizowe i zamrożenie aktywów. 
Bonino powiedziała w Brukseli, gdzie obradują unijni ministrowie spraw zagranicznych, że stanowisko w sprawie wprowadzenia sankcji zostało uzgodnione z szefami dyplomacji Polski, Francji i Niemiec, którzy kontynuują w Kijowie rozmowy z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem i przywódcami ukraińskiej opozycji.

17:59
Pożar lub palenie jakichś rzeczy w ukraińskim MSW:
17:53
Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zażądała od ukraińskiej opozycji, by ta nie prowadziła już żadnych rozmów z prezydentem Wiktorem Janukowyczem. List Tymoszenko w tej sprawie odczytał w parlamencie deputowany jej partii Batkiwszczyna Ołeksandr Kużel. "Żądam od opozycji, by już nigdy więcej nie siadała z Janukowyczem za stołem rokowań" - napisała b. premier.

17:52
Szefowa włoskiego MSZ: UE podjęła decyzję o sankcjach wobec Ukrainy.

17:51
Biały Dom wzywa ukraińskie wojsko, by nie angażowało się w konflikt.

17:47

Zobacz, jak powstają nowe barykady:17:44
Wysłannikiem Putina do Kijowa, mającym mediować między reżimem a opozycją, jest Władimir Łukin - rosyjski komisarz ds. praw człowieka.

17:42
Według agencji AFP ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski - Laurent Fabius, Frank-Walter Steinmeier i Radosław Sikorski - pozostaną w Kijowie do piątku, by prowadzić negocjacje. AFP powołuje się na niemieckie źródła.

17:41
Potwierdzają się nasze wcześniejsze doniesienia: działacze lokalnego Euromajdanu i mieszkańcy Dniepropietrowska zablokowali wyjazd do Kijowa 500 żołnierzy 25. Dniepropietrowskiej brygady powietrznodesantowej - informuje Interfax-Ukraina, powołując się na koordynatora antyrządowych protestów. Koordynator dniepropietrowskiego Euromajdanu Wiktor Romanenko powiedział, że około 400 aktywistów uniemożliwiło wyjazd do Kijowa żołnierzom wojsk powietrznodesantowych.

17:40
Na dziedzińcu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy od dwóch godzin palone są jakieś rzeczy.17:38
Wśród dzisiejszych ofiar śmiertelnych na Majdanie w Kijowie jest 22-letni dziennikarz, student geografii Ihor Kostenko - poinformował zatrudniający go ukraiński portal Sportanalytic.com. Redakcja przekazała wyrazy ubolewania bliskim dziennikarza, podkreślając, że "bohatersko zginął za wolność i sprawiedliwość".17:16

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec: Radosław Sikorski, Laurent Fabius i Frank-Walter Steinmeier prowadzą w Kijowie rozmowy z przedstawicielami opozycji - poinformował wiceprzewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Koszulinski. Agencja dpa informuje, powołując się na informacje uzyskane po rozmowach tych unijnych ministrów z prezydentem Wiktorem Janukowyczem, że zaproponowali oni mapę drogową politycznego rozwiązania dla Ukrainy: utworzenie rządu przejściowego, rozpoczęcie reformy konstytucji oraz przeprowadzenie wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

17:12
Rozpoczęło się spotkanie premiera Donalda Tuska m.in. z b. prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, b. premierem Włodzimierzem Cimoszewiczem, liderami partii opozycyjnych i europosłami w sprawie wydarzeń na Ukrainie. Ok. godz. 18:30 planowany jest briefing prasowy premiera po spotkaniu.

16:47
Wiceprzewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Koszulinski otworzył posiedzenie Rady Najwyższej. Natychmiast po otwarciu ogłosił godzinną przerwę, by na posiedzenie mogli dojechać wszyscy chętni - pisze agencja Interfax-Ukraina. Według najnowszych danych w parlamencie jest kworum - 227 deputowanych.

16:40

A tak wyglądaja półki sklepowe w Kijowie:16:39

Po wycofaniu się sił policyjnych protestujący odbudowują barykady:I ciekawe wiadomości gospodarcze:
Złoty przez sytuację na Ukrainie jest najbardziej narażony na spadek kursu, wśród walut regionu – ocenili analitycy Danske Bank. Dotąd nasza waluta jednak nie traci na wartości, za to rosyjski rubel osiąga pięcioletnie minima.

16:35
Nowe nagranie [18+] autorstwa dziennikarza "Gazety Polskiej Codziennie":
16:33
Szefowie dyplomacji Polski i Francji, Radosław Sikorski i Laurent Fabius, poinformowali na Twitterze, że wraz z szefem MSZ Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem po rozmowach z prezydentem Wiktorem Janukowyczem spotkają się z przedstawicielami opozycji. "Spotkamy się ponownie z trzema liderami opozycji" - napisał Fabius. Sikorski poinformował, że spotkanie ma się odbyć w przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Kijowie.

16:30
Metro w Kijowie zaczęło działać, ale wszystkie stacje w centrum wciąż są zamknięte.

16:27

Senator amerykański John McCain: "W obliczu pogłębiania się kryzysu na Ukrainie Stany Zjednoczone i wszystkie narody muszą wspierać terytorialną integralność państwa ukraińskiego, włączając w to Krym".

16:10
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec z prezydentem Ukrainy zakończyło się po niemal sześciu godzinach. Po wyjściu z rozmów ministrowie nie chcieli rozmawiać z prasą. Agencja Interfax-Ukraina pisze, że szefowie dyplomacji Polski, Francji i Niemiec - Radosław Sikorski, Laurent Fabius, Frank-Walter Steinmeier wyszli z administracji prezydenta Wiktora Janukowycza z niezadowolonymi minami.

16:09
CNN, powołując się na źródła z ukraińskiej opozycji, podaje statystyki dzisiejszej rzezi: 100 osób zabitych i 500 rannych.

16:01

Koniec rozmów ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec z prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Ministrowie udają się do Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Kijowie. 

16:00
Mieszkańcy Dniepropietrowska zatrzymali pociąg z wojskiem zmierzający do Kijowa.15:58

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej rozpoczęli w Brukseli nadzwyczajną naradę na temat sytuacji na Ukrainie. Rozmawiają o nałożeniu sankcji na winnych przemocy oraz embarga na dostawy broni i sprzętu, który może zostać użyty do represji. Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton poinformowała przed spotkaniem, że dwukrotnie rozmawiała telefonicznie z przebywającymi w jej imieniu w Kijowie ministrami Polski Radosławem Sikorskim Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem i Francji Laurentem Fabiusem.

15:57
Anatolij Hrycenko, były minister obrony Ukrainy: najbardziej prawdopodobny scenariusz to rezygnacja Janukowycza i przedterminowe wybory.

15:52
A w Kijowie obserwować można poruszające sceny:15:45
Wysłannik prezydenta Rosji Władimira Putina pojedzie do Kijowa. Będzie pośredniczył w negocjacjach władz z opozycją - poinformował sekretarz prasowy rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow. O wysłanie mediatora do Kijowa zwrócił się do Putina w rozmowie telefonicznej prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

15:42

Na Majdanie co chwila wyczytywane są nazwiska zaginionych osób.

15:36
Rzecznik Kremla: wysłannik Putina pojedzie do Kijowa.

15:29
Z Kijowa nadchodzą różne informacje o liczbie zabitych podczas dzisiejszych starć antyrządowych demonstrantów z milicją. Liczby sięgają nawet ponad 60 ofiar śmiertelnych. Ukraińskie ministerstwo zdrowia informuje o... siedmiu ofiarach śmiertelnych dzisiejszych starć w Kijowie. Według resortu od wtorku, kiedy zaczęła się nowa fala zamieszek, śmierć w stolicy Ukrainy poniosło 35 osób.

15:02

MSZ Wielkiej Brytanii wezwał ambasadora Ukrainy Wołodymyra Chandogija, by przekazać mu, że brytyjskie władze uznają atak sił rządowych "na pokojowych manifestantów w Kijowie za niedopuszczalny" - poinformowało w komunikacie brytyjskie ministerstwo. "Sekretarz stanu Wielkiej Brytanii ds. Europy David Lidington poinformował o swym głębokim zaniepokojeniu wobec informacji o atakach przemocy oraz ofiarach śmiertelnych i oświadczył, że wszelkie interwencje przeciw pokojowym manifestacjom na Majdanie Niepodległości są niedopuszczalne" - głosi komunikat ministerstwa.

14:57
Jest szansa na kompromis między władzami Ukrainy a opozycją na rzecz rozwiązania głębokiego kryzysu w tym państwie - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa ze źródeł zbliżonych do trwających w Kijowie rozmów trzech ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej z Wiktorem Janukowyczem. "Rysują się szanse na kompromis wokół skrócenia kadencji prezydenta i parlamentu, opracowania nowej konstytucji w ciągu kilku miesięcy i ukonstytuowania nowego rządu Ukrainy w ciągu kilku dni" - powiedział rozmówca PAP. 

14:55
Ukraińskiej milicji wydano broń z ostrą amunicją. Będzie ona stosowana zgodnie z ustawą o milicji - poinformował p.o. szefa ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Witalij Zacharczenko. W ramach działań centrum antyterrorystycznego podpisujemy odpowiednie rozkazy - milicji wydano broń z ostrą amunicją, będzie ona stosowana zgodnie z ustawą "O Milicji" - czytamy w oświadczeniu Zacharczenki, skierowanym do mieszkańców Ukrainy.

14:50

Urząd ds. Cudzoziemców zapewnia, że urzędy wojewódzkie będę starały się pomóc obywatelom Ukrainy, którym kończą się wizy i którzy powinni wrócić do swojego kraju, a obawiają się tego z powodu zamieszek. Każdy taki przypadek ma być rozpatrywany indywidualnie. "Przekazaliśmy wojewodom ogólną interpretację przepisów; określiliśmy ramy. Generalnie w każdym przypadku urzędy będą indywidualnie szukać rozwiązań. Będą starały się tym ludziom pomóc tak jak to jest możliwe. Są instrumenty, są takie możliwości" - powiedziała rzeczniczka Urzędu Ewa Piechota.

14:31
Wbrew wcześniejszym informacjom. Na szczęście 31-letnia Olesia Żukowska żyje. Przeszła operacje. O 10:44 napisała na twiterze: "Umieram"14:37
- Polityka sankcji wobec Ukrainy powinna być tak finezyjna, żeby nie zamknąć możliwości dialogu i osiągnięcia pokojowych rozwiązań – mówił w Krakowie wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, poseł do Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz–Wolski. Zdaniem Saryusza–Wolskiego w obecnej sytuacji pora na zarządzanie kryzysowe, które wymaga zimnej analizy. „Sankcje to nie jest narzędzie zemsty ani karania. To jest instrument polityki. (…) Czegokolwiek nie podpowiadałyby nam emocje, do samego końca potrzebny jest dialog. Polityka sankcji powinna być tak finezyjna, żeby do ostatniego momentu nie zamknąć możliwości dialogu, po to żeby więcej żyć ludzkich uratować” – powiedział Saryusz–Wolski.

14:28
Co najmniej 60 milicjantów jest przetrzymywanych przez antyrządowych demonstrantów w budynku państwowej firmy energetycznej obok ratusza w centrum Kijowa - poinformowały ukraińskie media. Niektórzy zostali pojmani, gdy spali w znajdującym się na Placu Europejskim Ukraińskim Domu, który rano został odbity przez protestujących z rąk sił specjalnych milicji Berkut, a innych schwytano podczas starć obok Pałacu Październikowego w pobliżu Majdanu Niepodległości - pisze tygodnik "Kyiv Post" na swej stronie internetowej.

14:24
W rozmowach Wiktora Janukowycza z ministrami spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski ogłoszono przerwę. Prezydent Ukrainy dzwoni do prezydenta Rosji Władimira Putina - dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych. "Janukowycz dzwoni teraz do Putina. Ministrowie namawiają go, by skrócił swą kadencję do końca bieżącego roku" - powiedział wiarygodny rozmówca PAP.

14:16
Reporterzy "Gazety Polskiej Codziennie" cały czas informują, co się dzieje na Majdanie w Kijowie. Wojciech Mucha nakręcił film. Zobacz. Uwaga drastyczne sceny.14:00
Ukraińscy deputowani zbierają się w Parlamencie. Wcześniej jeden z liderów ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko wezwał deputowanych do stawienia się w parlamencie Ukrainy w czwartek o godz. 15. (godz. 14. czasu polskiego), by podjąć decyzje w sprawie wyjścia z kryzysu. Przywódca partii UDAR zaapelował też do prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza o rozpisanie przedterminowych wyborów prezydenckich.


13:30
We wszystkich sklepach na terenie Kijowa gromadzą się długie kolejki. Towary znikają z półek. Mieszkańcy miasta za wszelką cenę próbują zaopatrywać się w zapasy. Na terenie Kijowa występują poważne problemy z wypłacaniem pieniędzy z bankomatów. Większość bankomatów w okolicach centrum Kijowa jest zniszczona.

Wielu mieszkańców Kijowa próbuje przedostać się na drugą stronę Dniepru. Na mostach tworzą się korki.

13:20
Zobacz jak media w rosji przedstawiają wydarzenia na Ukrainie KLIKNIJ I CZYTAJ WIĘCEJ

13.15
Ukraińskie władze nakazały przebranie się Tituszkom w stroje przypominające te, noszone przez protestujących na Majdanie. Demonstranci obawiają się kolejnych prowokacji i tego, że Tituszkom uda się przedostać na Majdan - podaje na Twitterze Euromajdan

13:13
W Dniepropietrowsku na torach kolejowych położyła się grupa osób blokując w ten sposób pociąg załadowany bronią i wyposażeniem dla sił bezpieczeństwa oraz żołnierzami z 25 dywizji powietrznodesantowej. Pociąg miał dotrzeć do Kijowa.

13:00
- Wydarzenia na Ukrainie tworzą nowe zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji, co wymaga pilnego wzmocnienia Floty Czarnomorskiej i zachodnich kierunków strategicznych - uważa były szef sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych, generał Jurij Bałujewski.

12:50
Berkut atakuje żołnierzy, którzy odmówili wsparcia milicji i pacyfikacji protestujacych.

12:45
Z nieoficjalnych informacji, które wyciekły od wysoko postawionych oficerów Berkutu wynika, że stan wyjątkowy na Ukrainie ma zostać wprowadzony o godzinie 14.30 (13.30 czasu polskiego). W ciągu najbliższych godzin odcięte mają zostać wszystkie mosty w Kijowie. Teraz zamykane są wszystkie stacje benzynowe w mieście, aby uniemożliwić protestującym uzupełnianie zapasów koktajli Mołotowa.

12:37
Mamy rozstrzygający dowód na to, że milicja i Berkut w Kijowie strzelają do protestujących z karabinów AK-47. Na opublikowanym przez Radio Svoboda filmie widać też strzelającego do Ukraińców snajpera. ZOBACZ FILM:


12:25
Szef administracji publicznej miasta Kijowa Vladimir Makeenko zrezygnował z członkostwa w Partii Regionów i obiecał otworzyć metro dla mieszkańców miasta.

12:20
- Mamy wiarygodne informacje, że Wiktor Janukowycz chce wprowadzić w najbliższym czasie STAN WYJĄTKOWY na Ukrainie – oświadczyli ze sceny na Majdanie protestujący.
Protestujący apelują do dziennikarzy na całym świecie o przekazywanie informacji o wydarzeniach na Ukrainie, ponieważ groźba wprowadzenia stanu wyjątkowego oznacza całkowitą blokadę telewizji, radia, internetu i sieci telefonicznej.

12:15
- Rozkaz strzelania do narodu to zbrodnia. Przechodźcie na stronę narodu. Otrzymacie ochronę – apelował ze sceny na Majdanie do wojska oraz funkcjonariuszy milicji i Berkutu jeden z przedstawicieli opozycji

12:09
Grupa protestujących ostrzelana przez siły milicji i Berkutu. ZOBACZ FILM:


11:55
Siły wojskowe we Lwowie przeszły na stronę protestujących. Z kolei w Użohorodzie milicja i funkcjonariusze Berkutu porzucili swoje posterunki i również dołączyli do demonstrantów. - Spotkałem się z opinią, że jedynym ratunkiem dla Majdanu jest przybycie dwóch dywizji, które przeszły na stronę demonstrantów. Ludzie mają nadzieje, że przyjadą one z zachodniej Ukrainy do Kijowa - mówi z Majdanu Dawid Wildstein.

11:40
Protestujący na majdanie informują, że funkcjonariusze milicji i Berkutu używają amunicji penetrującej, która przebija kamizelki kuloodporne i rozrywa się na mniejsze części czyniąc spustoszenie w ciałach rannych.


11:30


11:04
Śmiertelny nabój – kolejny dowód na to, że Berkut strzela ostrą amunicją. Ze sceny na Majdanie protestujący poinformowali, że znaleźli wojskowy granat.10:45
35 zabitych w Kijowie podają - dziennikarze KYIV Post. Z kolei protestujący informują, że Jeden z wysokich oficerów milicji przeszedł na stronę demonstrujących.

10:40
Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin poinformował, że odłożył wizytę w Kijowie ze względu na sytuację na Ukrainie - podała agencja Interfax. Rogozin dodał, że zostało to uzgodnione z władzami ukraińskimi.
"O godzinie 15 (godz. 12 czasu polskiego) planowaliśmy dziś lecieć do Kijowa, żeby przeprowadzić posiedzenie grupy przemysłowej wysokiego szczebla, ale z uwagi na sytuację w stolicy Ukrainy i po uzgodnieniu ze stroną ukraińską zdecydowaliśmy się odłożyć o kilka dni ten wyjazd" - powiedział Rogozin na posiedzeniu rosyjskiego rządu

10:26
W Rejonie Peczerskim w Kijowie wyładowywane są skrzynie z bronią i amunicją dla milicji i Berkutu. Ze sceny na Majdanie podano, że przy wjeździe do Kijowa protestujący zatrzymali kilka autokarów z ubranymi w cywilne ubrania żołnierzami.
(fot. @focusua)

10:20
Fotoreporter agencji Reutera widział w czwartek 15 ciał przykrytych kocami i leżących na Majdanie Niepodległości w Kijowie. Wszyscy zabici to cywile.
Fotoreporter powiedział, że widział sześć ciał w północno-zachodniej części Majdanu. Po chwili zobaczył on cztery kolejne ciała około 100 metrów dalej, w innej części placu.
Kolejnych pięć ciał fotoreporter Reutera zobaczył przed hotelem "Ukraina", który znajduje się powyżej Majdanu Niepodległości

10:18
- Krótki, nieprzyjemny świst. I już. Człowiek obok mnie się osuwa bez przytomności, może bez życia, nie wiem. Nie rusza się. Snajperzy nie celują w pierwszą linię frontu. Strzelają żeby terroryzować. W drugą, trzecią linie, w służby pomocnicze. Wtedy w dziennikarzy nie strzelali. Miałem szczęście relacjonuje z Kijowa Dawid Wildstein.


10:13
Jeden z liderów ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko powiedział w czwartek, że władze złamały zawarty dzień wcześniej rozejm między antyrządowymi demonstrantami i siłami MSW.
"Był ogłoszony rozejm. Naruszył go Berkut (siły specjalne milicji), który próbował podpalić budynek konserwatorium (na Majdanie). Po tym rozejm się skończył" - zacytowała przywódcę partii UDAR jego rzeczniczka Oksana Zinowiewa.Kliczko dodał, że demonstranci "pokojowo spędzili noc, ale ich oszukano"

10:11
Ambasada Francji w Kijowie: spotkanie ministrów z Janukowyczem odwołane. Szefowie dyplomacji Polski, Francji i Niemiec - Radosław Sikorski, Laurent Fabius i Frank-Walter Steinmeier - spotkali się w czwartek z przywódcami ukraińskiej opozycji Witalijem Kliczką, Arsenijem Jaceniukiem i Ołehem Tiahnybokiem.

10:10


10:04
Kolejne oddziały MSW odmawiają wykonywania rozkazów i negocjują warunki pacyfikacji. Część funkcjonariuszy przechodzi na stronę protestujących. Z kolei wzięci do niewoli funkcjonariusze potrzebujący pomocy medycznej prowadzeni są do punktów medycznych.


9:55
Protestujący informują, że ulicą Hruszewskiego w kierunku dzielnicy rządowej jadą wojskowe ciężarówki.


(fot. @DworzyskiTomasz)

9:50
Są dowody na to, że milicja i Berkut używa ostrej amunicji przeciwko protestującym. W Kijowie giną ludzie. Na Majdanie zginęło dziś już 10 osób.
(fot. facebook.com/EuroMaydan)
(fot. facebook.com/EuroMaydan)

9:40
Ze sceny na Majdanie odczytywany jest komunikat wzywający do nie opuszczanie terenu w okolicach pl. Europejskiego i ul. Instytuckiej.

- Milicyjni snajperzy strzelają do WSZYSTKICH – głosi komunikat.

Funkcjonariusze milicji i tituszki strzelają do wszystkich, którzy nadchodzą od strony Majdanu.

9:30
W okolicach Majdanu powstają nowe barykady:9:26
Część sportowców z Ukrainy postanowiła opuścić Soczi, gdzie trwają zimowe igrzyska i wrócić do ojczyzny - poinformował Międzynarodowy Komitet Olimpijski. W komunikacie MKOl nie podano, ilu sportowców postanowiło wrócić na Ukrainę. Reprezentacja tego kraju w Soczi liczyła 43 zawodników.

9:20
Wzięci do niewoli milicjanci ze sceny na Majdanie informują, że zostali porzuceni w centrum Kijowa przez swoich oficerów. Większością oddziałów w okolicy Majdanu nikt nie dowodzi.

9:14
Tituszki w okolicach parku Maryńskiego zaczynają panikować, ponieważ opuścili ich zapewniający im wsparcie funkcjonariusze milicji – relacjonują protestujący w Kijowie.
Żołnierze z oddziałów wojsk wewnętrznych relacjonują, że zostali porzuceni przez swoich dowódców i oficerów. Część oddziałów wewnętrznych zaczyna poddawać się protestującym.

9:00
- Berkut próbuje wystrzelać wszystkich ludzi – relacjonuje szef obrony Majdanu.
Demonstranci w Kijowie wyparli rano z części Majdanu Niepodległości siły ukraińskiego MSW, które wcześniej zajmowały duży fragment tego głównego placu w centrum Kijowa.
Według agencji Interfax-Ukraina na miejscu jest wielu rannych. Są to głównie uczestnicy protestów.
- Protestujący masowo biorą do niewoli żołnierzy wojsk MSW – relacjonują media.
(fot. hromadske.tv)

8:58
Początkowo Berkut wycofywał się, a protestujący zajmowali kolejne punkty oporu. Z najnowszych informacji przekazywanych przez opozycję na Majdanie wynika, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 30 osób. Świadkowie donoszą, że rozpoczął się kolejny szturm na Majdan. Milicyjni snajperzy rozstawieni na dachach budynków strzelają do ludzi.

8:53
Z nową siłą wybuchły w czwartek rano walki między przeciwnikami władz Ukrainy a siłami MSW na Majdanie Niepodległości w Kijowie. Po obu stronach są ranni. Z relacji korespondenta „GPC” w Kijowie Dawida Wildsteina wynika, że po stronie protestujących są ofiary śmiertelne.
Protestujący rzucają w milicję kostką brukową i puszczają w ich stronę fajerwerki. Milicjanci odpowiadają granatami hukowymi. Na placu słychać strzały. W relacji Espreso TV pokazywano nawet łuski z karabinów kałasznikowa. Przeciwnicy władz noszą w stronę barykad i podpalają stare opony. Gęsty dym i ogień z płonących barykad chroni demonstrantów przed atakiem milicji.

8:49
W parlamencie Ukrainy ogłoszono rano ewakuację - poinformował dziennikarzy niezależny deputowany Wołodymyr Łytwyn, opuszczając gmach Rady Najwyższej w Kijowie. Przyczyny ewakuacji nie są znane. Teren wokół Rady Najwyższej znajduje się pod kontrolą sił MSW. Przeciwnicy rządu zostali stamtąd wyparci jeszcze we wtorek.


8:43
Transmisja na żywo z centrum Kijowa - OGLĄDAJ TUTAJ


8:40
Opozycja na Ukrainie domaga się wprowadzenia międzynarodowych sankcji. W sugestywnej grafice zamieszczonej na oficjalnym profilu Euromajdanu na Facebooku opozycja przekonuje, że każda chwila wahania przed wprowadzeniem sankcji kosztuje ludzkie życie.

Tymczasem jak informuje „Rzeczpospolita” coraz więcej deputowanych z Partii Regionów składa legitymację partyjną w ramach protestu przeciwko brutalności w tłumieniu demonstracji na Ukrainie.

(fot. facebook.com/euromaidanpr)

8:23
MSW Ukrainy poinformowało, że snajper otworzył ogień w Kijowie do funkcjonariuszy MSW. 23 funkcjonariuszy zostało rannych. Liderzy opozycji wzywają, aby nie ulegać prowokacjom. Opozycja dementuje informacje strony rządowe o snajperze strzelającym do funkcjonariuszy milicji. Protestujący podkreślają, że jest to prowokacja.

8:00
Prezydent USA Barack Obama podkreślił, że potępia przemoc, która doprowadziła w Kijowie do 28 ofiar śmiertelnych.
- Mam nadzieję, że tym momencie rozejm da się utrzymać, ale (...) ostatecznie to władza jest odpowiedzialna za pewność, że dążymy do pewnego rodzaju rządu jedności, nawet tymczasowego, który pozwoli nam przejść do sprawiedliwych i wolnych wyborów, w których wola obywateli Ukrainy będzie mogła być właściwie wyrażona bez tego rodzaju chaosu, jaki widzieliśmy na ulicach - powiedział przywódca Stanów Zjednoczonych.

7:48
Ambasada Wielkiej Brytanii w Kijowie jest czasowo zamknięta ze względu na sytuację na Ukrainie - poinformowała brytyjska placówka na swym profilu na Facebooku.
"Z powodu trudnej w obecnej chwili sytuacji na Ukrainie ambasada Wielkiej Brytanii została czasowo zamknięta dla petentów. Jeśli macie państwo jakąś pilną sprawę, należy skorzystać z poczty elektronicznej ambasady" - głosi komunikat.

7:30
W rezultacie starć antyrządowych demonstrantów z siłami MSW Ukrainy zginęło w Kijowie od wtorku 28 osób
- poinformowało ukraińskie Ministerstwo Zdrowia. Jest to stan na godz. 6 rano (godz. 5 czasu polskiego). Wcześniej informowano o 26 zabitych.
Liczba rannych wynosi 445, spośród których 287 osób hospitalizowano. Służba prasowa resortu zdrowia podała, że w szpitalach znajduje się 88 funkcjonariuszy MSW, sześciu dziennikarzy, jeden deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy, cztery osoby niepełnoletnie (poniżej 18 lat) i dwóch cudzoziemców. W komunikacie ministerstwa nie ma informacji o liczbie rannych demonstrantów

7:15
- Oddziały rosyjskie w Kijowie. O tym dawno było wiadomo. Teraz są argumenty – napisał na Facebooku działacz ukraińskiej opozycji Jan Matkowski.

Jak relacjonowała telewizja Espreso TV w czasie szturmu na Majdan jednemu z oficerów oderwano z munduru naszywki. Znajduje się na nich dwugłowy orzeł, rosyjskie barwy oraz napis: „Rosja” oraz „MSW”. Opozycja żąda wyjaśnień i szuka kolejnych dowodów na to, że rosyjskie siły bezpieczeństwa były zaangażowane w pacyfikację Majdanu.

- To jest prawdziwy dowód i to widział cały świat – mówił jeden z przedstawicieli ukraińskiej opozycji podając komunikat o rosyjskiej naszywce w języku ukraińskim, rosyjskim i polskim.
(fot. espresoTV)

(fot. espresoTV)

Tymczasem noc w Kijowie przebiegała względnie spokojnie. Opustoszałe ulice i puste budynki otaczające plac Niepodległości w Kijowie wyraźnie kontrastowały w nocy z tym, co działo się w mieście w środę ciągu dnia. Ostatnią redutą jest Majdan, gdzie demonstranci trwają na pozycjach, odcięci od świata kordonem milicji.

Hiszpańska agencja EFE napisała, że obraz stolicy Ukrainy po zamieszkach, w których zginęło 26 osób a 241 zostało rannych, jest „apokaliptyczny”: protestujących od służb porządkowych dzieli kilkumetrowa ściana ognia z płonących opon, tymczasem tuż za milicyjnym kordonem „miasto mogłoby być doskonałą scenerią filmu o zagładzie ludzkości”.

Z kolei według agencji AFP, choć nie użyto tego sformułowania, w mieście obowiązuje stan wyjątkowy - zamknięte jest metro, pilnowane są rogatki miejskie.