UKRAINA: Opozycja zablokowała parlament. W stronę Majdanu ruszyły oddziały Berkutu

  

Berkut przypuścił atak na Euromajdan. Geoffrey Pyatt ambasador USA w Kijowie powiedział, że od tej chwili Stany Zjednoczone uważają, że za wszelkie wydarzenia na Ukrainie odpowiada Janukowycz. Jest już 11 ofiar szturmu. Łącznie zginęło dziś co najmniej 20 protestujących. Z kolei ukraińskie MSW informuje o ośmiu zmarłych milicjantach.

01:50
Korespondent "Codziennej" Dawid Wildstein cały czas jest w Kijowie:
Prospiłki, czyli sztab cywilny Majdanu, w którym znajdowało się między innymi nasze centrum prasowe, płonie. Już wcześniej byliśmy świadkami strzelaniny w jego wnętrzu. Teraz zostało zajęte przez Berkut. Na dachu widzieliśmy snajpera. Nie wszyscy zdołali się ewakuować.

Około jedna trzecia Majdanu zajęta przez siły Janukowycza. Protestujący znów zdołali wyhamować atak Berkutu poprzez ogień. Cały Majdan płonie.

Spłonęła duża część namiotów sektora mieszkalnego. Główny atak jest prowadzony z dwóch stron (Instytucka i Hreszczatyk od Hruszewskiego), zdarzają się też starcia na Kościelnej -
pisze Wildstein z Kijowa.

01:20

Już po spotkaniu Janukowycza z liderami opozycji. Prezydent Ukrainy nie zgadza się na dalsze rozmowy z opozycją, jeżeli ludzie nie rozejdą się z Majdanu. - Janukowycz nieadekwatnie ocenia sytuacje i uważa, że Majdan powinien zakończyć protesty i rozejść się do domów - podała rzecznika Witalija Kliczki.

01:10
We Lwowie protestujący szturmują kolejne budynki. Zajęta jest prokuratura, przejęto arsenał broni kontrolowany przez wojska wewnętrzne. Funkcjonariusze nie stawiali oporu. W Równem aktywiści zablokowali drogę wyjazdową z miasta, którędy miał jechać do Kijowa oddział wojsk wewnętrznych.

Równe: milicjanci oddali broń i wyszli z budynku
01:03
Mer Charkowa w rosyjskiej telewizji oświadczył, że czas skończyć z ekstremizmem w centrum Kijowa.

00:50
W środę planowana jest w Warszawie wielka demonstracja w geście solidarności z Ukrainą –
dowiedział się portal niezalezna.pl. Pikieta rozpocznie o godzinie 19 przed ambasadą Niemiec. Następnie planowane jest przejście pod KPRM. Demonstracja zakończy się pod ambasadą Federacji Rosyjskiej. (Dowiedź się więcej)

00:45

Ponad 30 tysięcy ludzi jest teraz na Majdanie. Są otoczeni przez około 10 tysięcy milicjantów i żołnierzy wojsk wewnętrznych - podaje opozycja.

00:15
W płonącym budynku związków zawodowych, na 9 piętrze zostali uwięzieni ludzie.

00:06
Opozycja podaje, że w kijowskich szpitalach jest już około tysiąca osób rannych.

23:52

Aktywiści odpowiadają na strzały milicji, wiatrówkami.23:50
Wszystko dobrze ze mną -
napisał na twitterze deputowany Aleksander Turchynov z partii Swoboda. Tym samym zdementował informacje, że został ranny.

23:35
Walki rozlały się na Ukrainę.
Zwolennicy Majdanu szturmują koszary Berkutu w Równem. Demonstranci zajęli siedzibę lokalnych struktur MSW w Iwano-Frankowsku. Milicja bez żadnego oporu opuściła budynek - donosi "Ukraińska Prawda". Demonstranci często bez walki, przy akceptacji wojskowych dowódców zajmują koszary. Do Kijowa (głównie z zachodniej Ukrainy) jadą protestujący. Jednak na wjeździe do Kijowa zablokowano pociąg z Lwowa. Jechali w nim zwolennicy opozycji.

23:29
Deputowany Aleksander Turchynov z partii Swoboda został ranny.
Jak piszą aktywiści na twiterze został trafiony strzałem kiedy był na scenie Majdanu. Jest pod opieką lekarzy.

23:20
Służby prasowe partii Udar przekazały, że Witalij Kliczko i Arsenij Jaceniuk czekają już godzinę na spotkanie z prezydentem Janukowyczem.

23:15
Berkut testuje Samoobronę Majdanu. Oddziały milicji przeprowadziły szturm na Majdan od strony ulicy Instytuckiej. Atak został odparty i milicja się wycofała.23:08
Niemiecki rząd potwierdza: Kanclerz Merkel próbowała kilka razy rozmawiać telefonicznie z prezydentem Janukowyczem. Bez skutku.

23:06
Na Majdanie oraz placach Sofijskim i Michajłowskim okalających Majdan zgasły latarnie uliczne. Demonstranci piszą na Twitterze, że na dachu budynku Związków Zawodowych pojawili się uzbrojone osoby.

22:58
Jeszcze dziś prezydent Wiktor Janukowycz wystąpi z orędziem.
Taką informację przekazała deputowana Partii Regionów Anna Herman. Orędzie ma nastąpić po spotkaniu z liderami opozycji.

22:52
Na Majdanie został odśpiewany ukraiński hymn. Przytaczamy fragment hymnu:


Nie umarła jeszcze Ukraina ani chwała, ani wolność,
Jeszcze do nas, bracia Ukraińcy, uśmiechnie się los.
Zginą wrogowie nasi jak rosa na słońcu,
Zapanujemy i my bracia, w naszym kraju.

Duszę, ciało poświęcimy dla naszej wolności,
Pokażemy, żeśmy bracia, z kozackiego rodu.


22:40
Na spotkaniu z prezydentem Ukrainy jest Arsenij Jaceniuk -
potwierdziła agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródło w opozycji. Wcześniej powiadomiono o przybyciu do prezydenta Janukowycza innego lidera opozycji Witalija Kliczki. Rzeczniczka Ołeha Tiahnyboka, opozycjonisty z partii Swoboda, powiedziała, że polityk na spotkanie z prezydentem nie pojechał i znajduje się na Majdanie.

22:35
Zobacz jak demonstranci powstrzymują atak transportera opancerzonego.
22:10
Geoffrey Pyatt ambasador USA w Kijowie powiedział, że
od tej chwili USA uważa, że za wszelkie wydarzenia na Ukrainie odpowiada Janukowycz - pisze ukraiński portal zn.ua. Ambasador USA w Warszawie napisał na portalu społecznościowym: VP Biden dziś wieczór zadzwonił do Prez. Yanukovycha i domagał natychmiastowy stop przemocy. Rozważamy kolejne sankcje na odpowiedzialnych.

22:05
Demonstranci rozbroili oddział Berkutu w Iwano-Frankowsku.22:00
Witalij Kliczko przybył do siedziby prezydenta Janukowycza na rozmowy.

21:54
Wbrew doniesieniom ukraińskich mediów dwa lotniska w Kijowie nie przerwały pracy i przyjmują oraz odprawiają przylatujące oraz odlatujące stąd samoloty. Informacje takie przekazało zarówno lotnisko w Boryspolu pod stolicą Ukrainy, jak i lotnisko „Kijów”. Od północy ograniczony będzie jedynie wjazd samochodów do stolicy Ukrainy. W odległości 30 km od granic miasta ustawiły się już patrole milicji drogowej.

21:50
Portal insider.com.ua informuje, że w stronę Majdanu zmierzają "tituszki". Ok. 300 dresiarzy wyszło z budynku Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. 

21:45
Bernard-Henri Lévy, francuski intelektualista, stwierdził, że kraje Unii Europejskiej powinny natychmiast wycofać swoich sportowców z igrzysk w Soczi. Oczywiście w związku z masakrą na Ukrainie.

21:41
Uczestnicy szturmu na siedzibę głównego zarządu MSW obwodu lwowskiego wyważyli jedne z bocznych drzwi budynku i zaczęli z niego wynosić dziesiątki tarcz milicyjnych, a także inny sprzęt - pisze ze Lwowa agencja Interfax-Ukraina. Z budynku unosi się dym.

21:37
Dowódca samoobrony Majdanu Andrij Parubij jest w szpitalu. Prawdopodobnie jednak nie w wyniku ataku serca ani udaru, jak wcześniej twierdzono.

21:35
Są potwierdzone doniesienia o użyciu na Majdanie broni palnej. Jest wielu rannych.

21:34
Espreso TV: pociągi z Lwowa do Kijowa zostały zatrzymane.

21:30
Siedziba władz w Tarnopolu stanęła w ogniu.

21:29

Aby podtrzymać ogień oddzielający ich do Berkutu, demonstrujący podpalają namioty znajdujące się na Majdanie. Sytuacja jest dramatyczna.

21:28
Siły reżimu zajęły częściowo Majdan.

21:27 

Demonstranci na Majdanie apelują o dostarczanie opon. Ich podpalanie to jedyna szansa na powstrzymanie napierających sił Berkutu.

21:26
Wiktor Janukowycz rozmawiał podobno z wiceprezydentem USA Joe Bidenem. 

21:24
W Iwano-Frankiwsku ludzie szturmują siedzibę służb bezpieczeństwa. 

Na Majdanie w Kijowie sytuacja bez zmian:21:21
Paweł Bobołowicz ujawnia w TV Republika, że deputowani z Ukrainy byli zadziwieni słowami Donalda Tuska, który stwierdził, że odpowiedzialność za dzisiejsze wydarzenia "rozkłada się po obu stronach". Według ukraińskiej opozycji Tusk okazał się politykiem prorosyjskim i proputinowskim.

Tymczasem na Majdanie:21:19
Szturm Berkutu na Majdan od strony Placu Europejskiego został powstrzymany. Demonstranci obrzucili funkcjonariuszy koktajlami Mołotowa.21:15

Biały Dom wezwał po raz drugi prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza do "położenia kresu eskalacji morderczej przemocy" w Kijowie, żądając by nawiązał dialog z opozycją jeszcze "dzisiaj" - poinformował rzecznik Białego Domu Jay Carney. "Wzywamy prezydenta do natychmiastowego powstrzymania eskalacji przemocy i zakończenia konfrontacji z protestującymi. Nalegamy, aby dzisiaj podjął ponownie dialog z opozycją" - powiedział Carney.

21:02
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapewnił, że polskie władze - w tym MSZ - na bieżąco monitorują sytuację na Ukrainie, a on jest w kontakcie z politykami zarówno w Kijowie, jak i w Unii Europejskiej. Wierzymy...

21:01
Paweł Graś informuje: "W związku z sytuacją na Ukrainie w KPRM trwa spotkanie premiera z MSZ i MSW. Premier jest w kontakcie z Prezydentem i Marszałkiem Sejmu". Jutro o godz. 9 w Sejmie na rozpocząć się wystąpienie Donalda Tuska poświęcone wydarzeniom na Ukrainie. Znów usłyszymy, że odpowiedzialność za tragiczne wydarzenia "rozkłada się po obu stronach"?

20:52
Zwolennicy Euromajdanu w Odessie próbują powstrzymać reżimowe siły specjalne wyruszające do Kijowa.

20:51

Berkut podejmuje próby ataku od strony Placu Europejskiego.20:46
Prorosyjski poseł Partii Regionów Oleg Cariow w telewizji Russia24 obiecuje: "Rozgonimy Majdan w ciągu godziny".

20:45
Zastępca szefa obrony Majdanu w TVP Info: jest już około 15 ofiar starć na Majdanie.

20:44
Budynek rządowy we Lwowie ponownie został zajęty przez kilkuset zwolenników Euromajdanu.

20:42
Port lotniczy Kijów-Żuliany został zamknięty.

20:37

Dziennikarze donoszą, powołując się na własne źródła, że Janukowycz nie odebrał telefonu od wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.

20:36
Wszystkie stacje metra nadal są zamknięte. Na Majdanie ściany ognia:20:30
Jedyna niezależna stacja telewizyjna na Ukrainie - 5 Kanał - została wyłączona na terenie całego kraju.
 
20:29
Najnowsze doniesienia: w dzisiejszych starciach rannych zostało 19 dziennikarzy. Oprócz tego - jak informowaliśmy - przynajmniej 9 osób poniosło śmierć, a kilkaset zostało rannych.

TO DZISIEJSZE OFIARY KRWAWEGO REŻIMU JANUKOWYCZA:20:28

Paweł Bobołowicz (Radio Wnet) z Kijowa: "Poza Majdanem w podwórkach jest odciętych dziesiątki rewolucjonistów".

20:26
W Tarnopolu zwolennicy Majdanu zaatakowali budynek regionalnej administracji, obrzucając go kamieniami.

20:20
Demonstranci na Majdanie apelują do mieszkańców Kijowa o dostarczanie im opon, a także wody i mleka.

20:15
Komendant samoobrony Majdanu Andrij Parubik miał atak serca - to niepotwierdzona informacja.

20:14

Do Janukowycza bezskutecznie próbują dodzwonić się Angela Merkel i Jose Emanuel Barroso.

20:13
Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wezwał strony konfliktu na Ukrainie do zademonstrowania powściągliwości i "ponownego podjęcia prawdziwego dialogu" - poinformował rzecznik ONZ Martin Nesirky. Sekretarz generalny ONZ jest "głęboko zaniepokojony" ponownymi konfrontacjami na ulicach Kijowa i "ponawia apel do wszystkich, których to dotyczy, by działali z rozwagą, tak aby uniknąć nowych aktów przemocy" - dodał Nesirky.

20:09
Jedna osoba zginęła podczas szturmu oddziałów MSW na przeciwników rządu zgromadzonych za barykadami na Placu Niepodległości – podała prywatna agencja informacyjna Unian (wcześniej, o czym donosiliśmy, taką wiadomość podał dziennikarz portalu lb.ua). „Przed chwilą obok dziennikarzy przeniesiono ciało pierwszej ofiary szturmu milicji na Majdan” – poinformowano.
Zgromadzeni na Majdanie ludzie od ponad godziny odpierają atak milicji, która ogłosiła, że prowadzi operację antyterrorystyczną. W stronę ludzi lecą granaty hukowe. Milicja polewa ludzi wodą. Demonstranci odpowiadają jej koktajlami Mołotowa.

20:07
Protestujący podpalają opony, by pod osłoną gęstego dymu ponownie zebrać rozproszone siły i postawić barykady zniszczone przez Berkut.

19:57

BBC podaje, że Janukowycz zadzwonił do Kliczko i poprosił o rozmowy.

19:54
Policja apeluje, by dzieci i kobiety opuściły Majdan, bo będzie przeprowadzała "akcję antyterrorystyczną".

Tak wygląda obecnie Majdan:19:53
Według portalu lb.ua na Majdanie znaleziono już ciało pierwszej ofiary szturmu.

19:50

Nie odejdziemy z Majdanu! – ogłosił inny lider opozycji Witalij Kliczko, przemawiając ze sceny Majdanu Niepodległości w Kijowie. Majdan szturmowany jest przez siły ukraińskiego MSW. Kliczko oświadczył, że milicja nie miała żadnych podstaw do ataku na uczestników protestów, którzy nie podejmowali żadnych agresywnych działań wobec milicjantów. Polityk zaapelował także do przywódców demokratycznych państw, by podjęli interwencję w celu zaprzestania przemocy na Ukrainie.

19:49
Jeden z przywódców ukraińskiej opozycji, Arsenij Jaceniuk, zaapelował do reżimu o wycofanie sił Berkutu z Majdanu. Zaproponował też "zawieszenie broni" do jutrzejszego poranka.

19:48

Radosław Sikorski na Twitterze: "Decydując się na siłową likwidację Majdanu, władze ukraińskie odpowiadają za brzemienne skutki, tak na Ukrainie jak i w stosunkach z UE". Premier Donald Tusk milczy.

19:45

Aspiracje Ukraińców zbyt długo były ignorowane - powiedział unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele. Tym samym - dodał - przyczyniamy się do radykalizacji postaw na ulicy. Słysząc wiadomości o zabitych i rannych, cały się trzęsę. Przyszłość Ukrainy jest zagrożona - powiedział unijny komisarz.

19:41
Zaraz po ataku w kościołach całego Kijowa zaczęto bić dzwony w ramach solidarności z Majdanem.

19:40
Według dyplomatycznych źródeł, Wiktor Janukowycz nie odbiera telefonów od przywódców innych państw.

19:39
Były premier Litwy, konserwatysta Andrius Kubilius: "Po brutalnym rozlewie krwi na Majdanie Janukowycz powinien zostać osądzony przed międzynarodowym trybunałem".

19:36

Prowizoryczny kościół na Majdanie został zniszczony przez siły Berkutu. Wśród ogłuszających huków słychać sygnały karetek pogotowia.

19:30
Ciekawe informacje dochodzą z Równego: zwolennicy Majdanu zablokowali tam główne ulice, by uniemożliwić siłom specjalnym opuszczenie miasta i wsparcie reżimu w Kijowie.

19:29
Na Majdanie Niepodległości w Kijowie znajduje się ok. 15 tys. demonstrantów. Płoną namioty i słychać eksplozje granatów hukowych. Plac rozświetlony jest ogniem i zasnuty dymem.

19:26

Najnowsze wieści z Iwano-Frankiwska: zwolennicy Majdanu opanowali siedzibę regionalnej administracji.
Są też wiadomości z Niemiec, które w przeciwieństwie do władz Polski nie boją się nazywać rzeczy po imieniu. Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier zagroził sankcjami politykom odpowiedzialnym za rozlew krwi na Ukrainie. Niemieckie władze dotychczas nie wykluczały sankcji, zastrzegając, że nie nadszedł jeszcze czas na ich zastosowanie. "Ten, kto odpowiada za decyzje, które prowadzą do rozlewu krwi w centrum Kijowa i innych częściach Ukrainy, musi liczyć się z tym, że Europa będzie musiała przemyśleć swoją dotychczasową wstrzemięźliwość w stosowaniu sankcji wobec osób" - oświadczył Steinmeier. Czy teraz Tusk ośmieli się nazwać wydarzenia w Kijowie inaczej niż "negatywnym przyspieszeniem"?

19:23
Wśród huków eksplozji, wystrzałów i krzyków rozbrzmiewa hymn ukraiński. Protestujący dzielnie radzą sobie z napierającymi oddziałami Berkutu. Już teraz jednak widać, że po ataku będzie przynajmniej kilkudziesiąt rannych. Na razie nie ma informacji o ofiarach.

19:20
Na demonstrantów ruszył transporter opancerzony, jednak został on podpalony przez demonstrantów. Milicja polewa ludzi armatkami wodnymi, a Berkut stara się zniszczyć okalające Majdan barykady. 

19:17 
Na Hreszczatyku od Placu Europejskiego funkcjonariusze Berkutu rozpylili gaz. Na Majdanie słychać przejmujące okrzyki. "Nie zabijajcie własnego narodu, nie zabijajcie Ukraińców" - krzyczą atakowani brutalnie demonstranci.

19:07
Milicja atakuje protestujących granatami ogłuszającymi i armatkami wodnymi.

19:03
W KIJOWIE OGŁOSZONO STAN WYJĄTKOWY! Od północy 19 kutego pojazdy nie będą mogły zbliżać się do Kijowa na odległość mniejszą niż 30 km.

18:57

"Potępiam nawrót przemocy w Kijowie i bezkrytyczne użycie siły" - powiedział minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius, wzywając też strony konfliktu na Ukrainie do ponownego podjęcia dialogu. "Wzywam wszystkie strony do wykazania się większą powściągliwością i powrotu na drogę dialogu. To jedyny sposób na wypracowanie takiego politycznego rozwiązania, które będzie odpowiadało aspiracjom narodu ukraińskiego" - dodał Fabius.

18:56
Berkut ruszył do ataku na Majdan. Słychać wystrzały i eksplozje. Rozlegają się dramatyczne okrzyki.

18:54

O północy wszystkie drogi dojazdowe do Kijowa mają zostać decyzją ukraińskiego rządu zablokowane. 

18:50 
Na godz. 23 czasu lokalnego opozycja została zaproszona do rozmów z władzą - podał były szef MSW w rządzie Julii Tymoszenko Jurij Łucenko.

18:48
Na Chreszczatyku niedaleko Placu Europejskiego trwa starcie demonstrantów z siłami reżimu.
Tymczasem sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen wzywa "wszystkie strony konfliktu na Ukrainie do powstrzymania się od przemocy i do podjęcia dialogu". Szefowie frakcji socjalistów i liberałów w Parlamencie Europejskim także potępili eskalację przemocy na Ukrainie. Szef socjalistów w Parlamencie Europejskim Hannes Swoboda powiedział, że prezydent Wiktor Janukowycz "musi wreszcie zdać sobie sprawę, że znalazł się w położeniu, które nie może już trwać dłużej, i że musi się wycofać, aby można było powołać rząd pojednania narodowego" na Ukrainie.

18:36
Jeden z liderów ukraińskiej opozycji Arsenij Jaceniuk zaapelował do Ukraińców, by się nie bali przyjść na Majdan. "Zostajemy tu, bronimy swego Majdanu, bronimy swej Ukrainy, bronimy swej przyszłości" - oświadczył. "Widzimy, że ten reżim nie jest gotów do żadnych ustępstw. Widzimy, że ten reżim znów zaczął strzelać do ludzi. Chcą utopić Ukrainę we krwi. Nie ulegniemy ich prowokacji, lecz z Majdanu nie odejdziemy nawet na krok, nie mamy dokąd odejść" - powiedział na Majdanie Niepodległości szef frakcji parlamentarnej partii Batkiwszczyna Arsenij Jaceniuk.

18:32
Jedna z ranionych przez milicję osób umarła w szpitalu. To prawdopodobnie 11. ofiara władzy w dzisiejszym dniu.

18:28

Siły reżimu blokują wszystkie drogi prowadzące do Majdanu. Korespondenci Telewizji Republika są już w Kijowie. Próbują przedostać się do centrum miasta. Komunikacja jest sparaliżowana.

18:24
W rękach funkcjonariuszy Berkutu naładowane kałasznikowy.18:20

Autostrada Kijów-Odessa zablokowana.
Siły reżimu otaczają tłum demonstrantów na Majdanie.

18:18

Na Majdan zmierzają zwolennicy opozycji z regionów Równego i Iwano-Frankiwska.

18:03
Na Majdanie znajduje się obecnie 20 tys. demonstrantów.

17:55
Biały Dom wezwał prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza do "położenia kresu eskalacji morderczej przemocy" w Kijowie, ostrzegając, że kryzysu na Ukrainie nie da się rozwiązać przy użyciu siły. "Jesteśmy bardzo zaniepokojeni aktami przemocy, do których dochodzi w centrum Kijowa" - powiedziała w rozmowie z AFP rzeczniczka doradzającej prezydentowi USA Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) Laura Lucas Magnuson.

17:47
Najnowsze informacje: metro w Kijowie zostało zamknięte dla mieszkańców, bo przemieszczały się nim do centrum miasta oddziały Berkutu.

A co dzieje się w Polsce? "Sytuacja na Ukrainie jest naprawdę bardzo groźna. Apelujemy jeszcze raz do wszystkich stron konfliktu na Ukrainie o dialog, porozumienie i powrót do stołu rozmów" - powiedział rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Dziś po południu do MSZ wezwany został zastępca ambasadora Ukrainy w Polsce. Sam ambasador Markijan Malski przebywa obecnie w swym kraju.

17:45
Jeden z liderów ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko zaapelował do prezydenta Wiktora Janukowycza, by nie wysyłał milicji do tłumienia pokojowego protestu na Majdanie Niepodległości. Zachęcał jednak kobiety i dzieci do opuszczenia placu. "Nie możemy wykluczyć użycia siły i szturmu na Majdan" - powiedział.

17:37
Ogromne siły wojska przemieszczają się w stronę Majdanu od ulicy Hruszewskiego.17:35
Ważne oświadczenie prezesa PiS. Jarosław Kaczyński wzywa polskie władze do odważnych działań w sprawie Ukrainy.

17:22
Zastępca szefa ochrony Majdanu przekazał dziennikarzowi „Codziennej”, że zginęło co najmniej 10 osób.


17:11
Z Placu Moskiewskiego w kierunku Majdanu z ogromną prędkością ruszyły dwa transportery opancerzone - informują ukraińscy blogerzy.

17:02
Na scenie głównej na Majdanie przemawiają liderzy opozycji. Arsenij Jaceniuk powiedział: Reżim znów strzela do ludzi. Nie poddamy się prokacjom. Z Majdanu nie pójdziemy na krok. Za nami Ukraina i Bóg. Sława Ukrainie. Politycy wzywają żeby kobiety, dzieci opuścili Majdan.

16:48
W kierunku Majdanu poszli milicjanci uzbrojeni w karabiny Kałasznikow.16:39
Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton potępiła eskalację przemocy na Ukrainie. Zapewniła, że UE nadal jest gotowa wspierać Ukrainę w rozwiązaniu kryzysu politycznego. "Jestem głęboko zmartwiona poważną eskalacją sytuacji w Kijowie i doniesieniami o ofiarach. Potępiam wszelką przemoc, w tym także ataki na budynki publiczne i partyjne" - oświadczyła Ashton.

16:24
Internauta publikuje zdjęcie ofiar, które zginęły przy ulicy Instytuckiej. Zaczyna swój wpis od pytania: Europo gdzie są wasze sankcje?


@EuromaidanPR

16:17
Milicja nie wpuszcza samochodów do Kijowa. Na obrzeżach miasta tworzą się gigantyczne korki.15:51
MSW Ukrainy potwierdza: Pięciu cywilów zginęło w zamieszkach antyrządowych w Kijowie.15:50
Berkut w gotowości do ataku.
15:40
Coraz więcej ofiar śmiertelnych walk w Kijowie. W parku Maryńskim nieopodal siedziby Rady Najwyższej Ukrainy odnaleziono ciało kobiety i mężczyzny.

15:30

Władze postawiły ultimatum demonstrantom. SBU i MSW dają protestującym w Kijowie czas do godz. 17.00 (polskiego czasu) na opuszczenie ulic.

15:19

Na Majdanie protestujący czekają na atak Berkutu. Ewakuowano centrum prasowe. Samoobrona Majdanu ogłosiła mobilizację. Położone wokół placu stacje metra zostały zamknięte.

15:10
Oddziały Berkutu zmierzają w kierunku Majdanu. Funkcjonariusze przeszli przez barykadę na ulicy Hruszewskiego. Jak informuje korespondent "Codziennej" Dawid Wildstein, Berkut zatrzymał się 20 metrów od Majdanu. Milicja nie atakuje, ale strzela do ludzi.

ZOBACZ RELACJE NA ŻYWO14:58
Ukraińskie ministerstwo obrony zaapelowało do antyrządowych manifestantów w Kijowie o niezwłoczne opuszczenie zajętego przez nich Domu Oficerów i oświadczyło, że ich działania „prowokują odpowiednią reakcję” ze strony resortu.

14:50
Podczas konferencji prasowej członek służby medycznej Majdanu przekazał że podczas starć 150 osób zostało rannych w większości pokojowych obywateli, 30 ciężko rannych. Lekarze dokonali jednej amputacji.

14:28
MSZ Rosji wezwało we wtorek opozycję ukraińską, by powstrzymała się od gróźb i by podjęła dialog z władzami. Eskalacja napięcia to efekt "pobłażliwości" polityków zachodnich, którzy "przymykają oczy" na działania sił radykalnych na Ukrainie - ocenia MSZ Rosji.

14.17
Trzech manifestantów zginęło od kul w trakcie trwających we wtorek w Kijowie zamieszek antyrządowych – poinformowała opozycyjna deputowana do parlamentu Łesia Orobec.
Siedem osób w stanie krytycznym znajduje się w punkcie ochrony medycznej Majdanu – podała."Trzy ciała znajdują się (w zajętym przez demonstrantów) Domu Oficerów. Siedem osób jest umierających. Nie puszczają do nas karetek!!!" – napisała deputowana na swoim Facebooku.
(fot TT Radio Svoboda)

14.10
Radio Svoboda informuje, że prezydent Ukrainy opuścił kraj. Airbus z prezydentem Janukowyczem na pokładzie miał wystartować o 11.25 czasu lokalnego.

14.00
Mamy nagranie ukazujące zamaskowanych funkcjonariuszy milicji strzelających do protestujących w Kijowie:13.50
Telewizja Espreso.TV podała informację, że funkcjonariusze Berkutu zabili jednego z protestujących.
Wiele osób biorących idział w starciach z milicją jest wyciąganych z tłumu i przewożonych nieoznakowanymi samochodami (bez żadnych tablic rejestracyjnych) w nieznanym kierunku.

(fot. twitter.com/EuromaidanPR)

Zobacz PIERWSZE NAGRANIA ze starć demonstrantów z milicją


13.30
Trwają walki w dzielnicy rządowej. W tym momencie nastąpił szturm oddziałów Berkutu. Demonstranci zostali brutalnie wypchnięci. Liczba rannych, których widziałem jest przerażająca. Niektórzy ranni są w stanie krytycznym. Wcześniej Samoobrona Majdanu zdołała wyprzeć funkcjonariuszy milicji z niektórych dachów, z których strzelano do protestujących. Podpalono siedzibę Partii Regionów. Jednak widać brak koordynacji w działaniach  protestujących. Tymczasem Bekrut poodcinał sztaby  Samoobrony. Berkut współpracuje z bandami tituszek - relacjonuje w rozmowie z portalem niezalezna.pl Dawid Wildstein.

Kijów znowu płonie ZOBACZ FILM:
(fot. twitter.com/EuromaidanPR)

12.30
Przewodniczący parlamentu Ukrainy Wołodymyr Rybak zasłabł podczas rozmów z opozycją o uregulowaniu konfliktu w kraju.
Do polityka wezwano karetkę pogotowia – poinformowali obecni na miejscu posłowie.
 
Negocjacje z opozycją dotyczą wprowadzenia do porządku dziennego obrad głosowania nad zmianami konstytucji, które ograniczyłyby uprawnienia prezydenta Wiktora Janukowycza. 68-letni Rybak nie zgadza się na zarejestrowanie niezbędnych dla głosowania dokumentów.
 
Przed gmachem parlamentu i na ulicach, które do niego prowadzą, trwają od godzin porannych starcia przeciwników rządu z milicją.

Takiej amunicji używa milicja:
(fot. twitter.com/EuromaidanPR)

11.30
Opozycja ukraińska gotowa jest uczestniczyć w formowaniu rządu, jeśli prezydent Wiktor Janukowycz nakaże swej partii, by głosowała nad zmianami w konstytucji, które ograniczą jego uprawnienia oraz zgodzi się na wcześniejsze wybory parlamentarne i prezydenckie.
- Parlament powinien powołać nowy rząd i my, jako opozycja, gotowi jesteśmy wziąć za to odpowiedzialność. Prezydent powinien ogłosić wcześniejsze wybory prezydenta i parlamentu. Niech pan podejmie tę męską decyzję – mówił jeden z liderów opozycji Witalij Kliczko.

11.20
Według portalu Liga.net większość rannych odniosła obrażenia głowy. Jedna osoba ma urwaną dłoń. Jest to najprawdopodobniej efekt eksplozji używanych przez milicję granatów hukowych.
Znajdujące się na miejscu ekipy karetek pogotowia nie udzielają pomocy demonstrantom. Do szpitali odwożą ich samochody tzw. Automajdanu - ruchu kierowców, który uczestniczy w protestach po stronie przeciwników rządu.
(fot. twitter.com/EuromaidanPR) 
Antyrządowi demonstranci przerwali rano jedną z blokad milicyjnych na drodze do parlamentu Ukrainy w Kijowie. Doszło do krótkiego starcia ze znajdującymi się za blokadą żołnierzami wojsk wewnętrznych MSW. Z kolei deputowani ukraińskiej opozycji zablokowali w godzinach rannych trybunę parlamentu, domagając się włączenia do porządku obrad głosowania nad przywróceniem konstytucji z 2004 roku, która ograniczyłaby uprawnienia prezydenta Wiktora Janukowycza.

(fot. twitter.com/EuromaidanPR)

Wokół trybuny zebrało się ok. 50 posłów opozycyjnych partii Barkiwszczyna, Udar i Swoboda.

Wcześniej przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyr Rybak nie zgodził się na zarejestrowanie dokumentów, które umożliwiłyby przywrócenie ustawy zasadniczej do kształtu z 2004 roku, co oznaczałoby wprowadzenie na Ukrainie systemu parlamentarno-prezydenckiego.

W tym czasie zebrani na Majdanie protestujący przedarli się najpierw przez utworzoną z ciężarowych samochodów milicyjnych blokadę, po czym usunęli jeden z pojazdów, oczyszczając ulicę dla przejścia. W kierunku kolumny ludzi, którzy kroczą do parlamentu z Majdanu Niepodległości, ruszyły milicyjne oddziały specjalne Berkut.

Jak piszę oficjalny profil protestujących Euromaidan snajperzy Berkutu zajmują pozycje na dachach.Przed dłuższy czas zarówno siły MSW, jak i demonstranci stali naprzeciwko siebie, nie podejmując walki. Ostatecznie jednak doszło do starć. Demonstranci rzucali w kierunku oddziałów milicji wyrywaną z chodników kostką brukową, natomiast oddziały milicji, strzegące dojazdu do parlamentu Ukrainy w Kijowie odpowiedziały granatami hukowymi i gazem łzawiącym.Dwie kobiety zostały ranione gumowymi kulami podczas trwających w Kijowie we wtorek starć przeciwników władz Ukrainy z milicją, do których doszło na ulicach dojazdowych do siedziby parlamentu – podała gazeta internetowa "Ukrainska Prawda". Jedna z kobiet została trafiona pociskiem w klatkę piersiową, zaś druga w twarz.ZOBACZ TRANSMISJE NA ŻYWO Z KIJOWA

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Dorota Kania UJAWNIA: Jak miliony trafiły do podmiotów wspierających LGBT i gender?

zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W najnowszym programie „Koniec Systemu” Dorota Kania ujawniła, w jaki sposób miliony złotych z Funduszu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem i Pomocy Postpenitencjarnej trafiły w czasie rządów PO-PSL do fundacji i stowarzyszeń zajmujących się m.in. wspieraniem aborcji, LGBT i gender. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa związanego z przyznawaniem dotacji śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Poznaniu.

Według założeń, środki finansowe z Funduszu POPPiPP otrzymywały organizacje podejmujące działania antyprzemocowe, pomagające pokrzywdzonym i ofiarom przestępstw. Najwięcej jednak pieniędzy otrzymały stowarzyszenia i fundacje, które oprócz działań antyprzemocowych intensywnie zajmują się promocją feminizmu, aborcji, LGBT oraz ideologii gender.
Na liście beneficjentów funduszu znalazły się między innymi Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet BABA oraz Fundacja Centrum Praw Kobiet. Pierwsze z nich, od grudnia 2012 do grudnia 2015 roku, otrzymało blisko 1,5 mln złotych, zaś drugie – od marca 2013 do grudnia 2015 – ponad 2 miliony 166 tysięcy złotych. Co ważne, Centrum Praw Kobiet otrzymało jedne z najwyższych dotacji, które zostały przyznane w czasie działalności Funduszu POPPiPP. Ostatnio, posługując się satanistyczną symboliką, na swojej stronie internetowej fundacja zachęca do odwiedzania jej namiotu na festiwalu Poland Rock.

O kulisy całej sprawy Dorota Kania pytała Jana Kanthaka, rzecznika ministerstwa sprawiedliwości.
 
Warto przypomnieć, że poprzednim ministrem sprawiedliwości był pan Krzysztof Kwiatkowski, który obecnie jest szefem NIK-u. Być może to tłumaczy jego bierność. Kiedy Zbigniew Ziobro został ministrem sprawiedliwości przyjrzeliśmy się dokładnie funkcjonowaniu Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Kiedy zobaczyliśmy wszelkie pieniądze, które były przekazywane, to byliśmy w szoku – to była istna stajnia Augiasza. Osobą, która odpowiadała bezpośrednio za fundusz była słynna Marzena K..
- tłumaczył na antenie Telewizji Republika Kanthak.  
 
To jeszcze nie wszystko. Rzecznik resortu sprawiedliwości rzuca nowe światło na przepływ gotówki do podmiotów wspierających środowiska LGBT.

Z dokumentacji wynika, że gabinet polityczny podejmował decyzje na kilka dni przed wyborami. To były polityczne decyzje, widoczne było kupowanie poparcie wśród organizacji jasno opowiadających się po stronie wartości LGBT, konwencji stambulskiej. To jest środowisko obecnego RPO Adama Bodnara czy jego ówczesnej zastępcy Sylwii Spurek. W wyniku przeprowadzonego audytu zostało skierowane zawiadomienie do prokuratury w Poznaniu. My całkowicie odwróciliśmy sens funkcjonowania Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – jego nazwa została przekształcona na Fundusz Sprawiedliwości. My chcemy, żeby on pomagał pokrzywdzonym przestępstwem, a to jest bardzo duża skala, jeśli chodzi o liczby.
- mówił Jan Kanthak.
 
W dalszej części programu rzecznik ministerstwa sprawiedliwości odniósł się do krytyki pod adresem Funduszu Sprawiedliwości. Wskazał również, na rolę, jaką w całym procesie odgrywa były minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL Krzysztof Kwiatkowski.

Autorem tych zarzutów, z którymi się zupełnie nie zgadzamy jest NIK – poprzedni minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, który teraz pełni tam funkcję zaczyna pewnego rodzaju kampanię wyborczą. Jestem przekonany, że będzie startował do Senatu w nadchodzących wyborach. Co więcej przejął konto twitterowe NIK-u. Warto również pamiętać, że Krzysztof Kwiatkowski ma postawione zarzuty przez prokuraturę. Stąd właśnie wszelkie zarzuty do Funduszu Sprawiedliwości i nie tylko! Nagminnie jesteśmy kontrolowani i badani. To jest wendetta i rozpoczęcie kampanii wyborczej.
- mówił Jan Kanthak.  

Więcej na ten temat w artykule Doroty Kani „Jak miliony dla ofiar przestępstw trafiły do zwolenników LGBT. Śledztwo prokuratury w sprawie dotacji” na łamach najnowszego numeru tygodnika „Gazeta Polska”.
[polecam:https://niezalezna.pl/281129-w-najnowszym-numerze-gp-totalne-mordobicie-co-nas-czeka-w-kampanii-wyborczej]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl