Zdaj Maturę Orła Białego, prawdziwy egzamin z historii Polski

– Już w III RP wyrosło pokolenie niemające pojęcia co działo się w Polsce za życia ich poprzedników.

Filip Błażejowski
– Już w III RP wyrosło pokolenie niemające pojęcia co działo się w Polsce za życia ich poprzedników. Trzeba to zmienić – mówi Jan Pietrzak, inicjator Matury Orła Białego czyli prawdziwej matury z historii Polski. Pierwsza edycja konkursu organizowanego przez Towarzystwo Patriotyczne ma szanse odbyć się jeszcze w tym roku.
 
Jan Pietrzak opowiadając o tym skąd wziął się pomysł zorganizowania Prawdziwej Matury  wyjaśnia, że genezy należy szukać w „skandalicznie niskim poziomie wiedzy historycznej wśród młodych pokoleń”. – Szkoła i media jakby celowo ograniczają polską pamięć. Powstają filmy, książki, sztuki wręcz fałszujące najważniejsze wydarzenia, jak np. II wojnę światową – mówi ze smutkiem satyryk. Dlatego powołał fundację Towarzystwo Patriotyczne, skrzyknął grupę historyków i zaczął działać.

– Jednym z pierwszych, ważniejszych projektów Towarzystwa jest właśnie przeprowadzenie rzetelnej matury z prawdziwej historii Polski. Czy nasza akcja się powiedzie, zależy od tego czy znajdzie się w Polsce młodzież licealna i studencka, która chce znać niesamowitą, heroiczną, barwną historię swego kraju – wyjaśnia.

Wczoraj, w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich odbyła się konferencja prasowa podczas, której przedstawiono szczegóły projektu. „Matura”, która ma szansę ruszyć jeszcze w tym roku, odbędzie się w dwóch kategoriach wiekowych. Będą mogli do niej przystąpić  uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli. Jedyny warunek: nie można być studentem historii, bądź zajmować się nią zawodowo.

Wiedzę „maturzystów” oceni jury, w skład którego zgodzili się wejść wybitni historycy: Marek Barański, Edward Opaliński, Jan Dzięgielewski, Zofia Zielińska, Andrzej Nowak, Janusz Odziemkowski, Wiesław J. Wysocki, Tadeusz R. Rutkowski, Tadeusz Wolsza, Jan Żaryn.

Kompletna jest już także bibliografia, z którą powinni zapoznać się chętni do przystąpienia do egzaminu. Materiały wybrał dla nich prof. Andrzej Nowak. To między innymi: „Historia Polski średniowiecznej” Marka Barańskiego, „Dzieje Polski nowożytnej” (ost. wydanie z 1986r.) Władysława Konopczyńskiego, „Dzieje Polski porozbiorowe” Mariana Kukiela, „Najnowsza historia Polski 1914-2011” Wojciecha Roszkowskiego.

Jan Pietrzak jednak nadal apeluje do środowisk „rozumiejących wagę przeszłości dla teraźniejszości”. – Zwracam się z prośbą o pomoc: merytoryczną i organizacyjną. Nauczycieli historii proszę o przysyłanie propozycji zasobu programowego matury,  a organizacje społeczne, pozarządowe proszę o zgłoszenie chęci współpracy – mówi Pietrzak.

Szczegóły znajdą państwo na stronie: www.towarzystwopatriotyczne.org lub www.matura-z-historii-polski.pl.

 Źródło: niezalezna.pl

 

Katarzyna Pawlak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo