Jak żyją esbecy i ich ofiary? - program Anity Gargas "Zadanie specjalne" - TV Republika, dzisiaj 22:30

  

Jak żyją esbecy i ich ofiary? Co w stanie wojennym robił Jerzy Dziewulski, późniejszy poseł SLD i ekspert tej partii od terroryzmu? Dlaczego Platforma Obywatelska nie pracuje nad ustawą o pomocy dla represjonowanych w PRL opozycjonistów? Jakie emerytury pobierają esbecy, a jakie osoby, które prześladowali?

W magazynie Anity Gargas "Zadanie specjalne" dyskutować będą wicemarszałek senatu Jan Wyrowiński (PO), historyk IPN Grzegorz Wołk oraz legenda podziemnej Solidarności Andrzej Rozpłochowski.     

"Zadanie specjalne" - premiera już dzisiaj o 22:30

OBEJRZYJ ZWIASTUN PROGRAMU
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Ważne słowa abp Skworca. „Działamy, aby już nigdy nie było dziecka skrzywdzonego”

/ archidiecezjakatowicka.pl

  

- Każdy pokrzywdzony może mieć pewność, że zostanie wysłuchany i ochroniony, a każdy przypadek jest i będzie moralnie i prawnie osądzony - zapewnił w Piekarach Śląskich metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, nawiązując do przypadków pedofilii w Kościele. Dzisiaj we wszystkich kościołach w Polsce będzie odczytany list biskupów skierowany do wiernych, w którym przyznają, że jako pasterze Kościoła nie uczynili wszystkiego, aby zapobiec skandalom seksualnym z udziałem duchownych i krzywdom doznanym przez ofiary tych przestępstw.

Witając tysiące pielgrzymów przybyłych dziś do Piekar z doroczną pielgrzymką do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej arcybiskup przypomniał, że w niedzielę w kościołach odczytywany jest list Episkopatu Polski "Wrażliwość i odpowiedzialność", poświęcony problemowi pedofilii. Zachęcał do przeczytania tego - jak mówił - "ważnego głosu pasterzy Kościoła".

Do tego głosu dodałbym, że od ubiegłego roku działa w archidiecezji (katowickiej) delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży. Działa też specjalny zespół reprezentujący wszystkie środowiska, które w archidiecezji zajmują się pracą z dziećmi i młodzieżą. Pracują razem z sojusznikami w instytucjach samorządowych i wszystkich instytucjach pomocowych dla właściwej i skutecznie ochrony dzieci i młodzieży (...). Każdy pokrzywdzony może mieć pewność, że zostanie wysłuchany i ochroniony, a każdy przypadek jest i będzie moralnie i prawnie osądzony, dlatego stosujemy się do obowiązującego prawa państwowego

 - powiedział abp Skworc.

Działamy zatem systemowo, zapobiegawczo, prewencyjnie, aby już nigdy nie było dziecka skrzywdzonego – ani w Kościele, ani w innym środowisku - to jest nasze wspólne zadanie

- zapewnił metropolita katowicki, co zgromadzeni nagrodzili brawami.

Hierarcha przywołał marcowy list społeczny episkopatu, poświęcony m.in. ósmemu bożemu przykazaniu "nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu".

Trzeba pamiętać, że drogę do prawdy i zgody zamykają m.in. takie słowa: wszyscy, zawsze, nigdy, a dialog kończy się wówczas, gdy język służy budowaniu jednostronnego i nieprawdziwego obrazu życia społecznego czy też stygmatyzowaniu. Krytyka grzechów, zaniechań i błędów – szczera i pełna troski, wypowiadana w dobrej wierze – powinna być oddzielona od takiego sposobu formułowania ocen poszczególnych osób czy środowisk, który może być krzywdzący, czy wręcz uwłaczający ich godności. Miarą szacunku jest także ograniczenie nadmiernych emocji i uproszczeń, które fałszują rzeczywistość

 - cytował w Piekarach metropolita katowicki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl