"Krew na fotelach tupolewa". Wiersz Rymkiewicza na mszy w intencji ofiar Smoleńska

  

Wygłaszając homilię podczas mszy w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, ks. Waldemar Chrostowski wyrecytował fragment wiersza Jarosława Marka Rymkiewicza pt. "Krew". Utwór ten został po raz pierwszy opublikowany w tygodniku "Gazeta Polska".

Krew na fotelach tupolewa
Zmywana szlauchem o świtaniu
Jeszcze wam ona pieśń zaśpiewa
To będzie pieśń o zmartwychwstaniu


Ostatnia strofa wiersza Rymkiewicza zakończyła kazanie ks. Waldemara Chrostowskiego podczas mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Wcześniej duchowny mówił o skarleniu elit, które od trzech lat próbują zbanalizować i wyszydzić katastrofę smoleńską:

Nasza obecność potrzebna jest po to, by stawiać kres tej fali obłudy i zła, która gromadzi się i narasta wokół dramatu sprzed prawie 4 lat. Mnożą się rozmaite interpretacje i nadinterpretacje. Odwołam się do jednego przykładu. Oto profesor socjologii, honorowy rektor jednej z uczelni powiedział: "Część Polaków nie potrafi przyjąć do wiadomości, że prezydent RP i elita władzy zginęli w banalnym wypadku lotniczym". [...] Tę część Polaków, która nie chce przyjąć do wiadomości, że "prezydent RP i elita władzy zginęli w banalnym wypadku lotniczym", profesor określa mianem "sekty smoleńskiej". To język ulicy, i to tej nienajlepszej. To język publicystów, i to tych stojących na usługach władzy. Ale to nie jest język nauki, uniwersytetu, akademii, profesora.

Ks. Chrostowski głosił też: Jak godnie żyć - to jest prawda każdego chrześcijanina. Dlatego wołamy o prawdę pełną, bez montaży, kombinacji, dodatków i ujęć, i bez szkodliwego PR-u. Sugeruje się nam, by w tym roku obchodzić uroczyście ćwierćwiecze częściowo wolnych wyborów. Nie możemy ulec sugestiom, abyśmy poprzestali na częściowej prawdzie o Smoleńsku. Jesteśmy strażnikami pamięci - tylko wtedy jesteśmy wierni pełnej prawdzie.

W nabożeństwie uczestniczyło kilkaset osób, m.in. rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej (m.in. Jarosław Kaczyński i Andrzej Melak), politycy PiS (m.in. Anna Fotyga, Adam Kwiatkowski), znani artyści (m.in. reżyser Antoni Krauze).

Eucharystii przewodził ks. prałat Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry św. Jana.fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polskafot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska. Na zdjęciu: ks. Waldemar Chrostowski
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Premier i szefowa You Tube to rodzina!

/ Facebook/ Mateusz Morawiecki

  

- Polaków można spotkać wszędzie - napisał premier Mateusz Morawiecki na swoim profilu na Facebooku. Pochwalił się też swoją kuzynką Suzanne Wójcicki, szefową You Tuba.

Na pewno Was zaskoczę, ale Suzanne jest moją daleką kuzynką z serca Świętokrzyskiego – jej rodzina mieszkała w Piotrowicach a moja rodzina w Nawarzycach i znały się świetnie

- napisał premier Mateusz Morawiecki.

Te relacje potwierdziliśmy już na wielu przykładach. Spotkaliśmy się właśnie w Davos. I wszystkich serdecznie pozdrawiamy

- dodał.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts