Obce służby na polskich ulicach. Sejm przegłosował ustawę o "bratniej pomocy"

wg

Kontakt z autorem

Wojciech Mucha

Dziennikarz, reporter i publicysta mediów związanych ze Strefą Wolnego Słowa (od 2011 r.).

Kontakt z autorem

  

Niemiecka policja na ulicach Warszawy, obce służby na meczach piłkarskiej ekstraklasy, szpiedzy ze Wschodu swobodnie przechodzący przez polskie granice. Tak będzie mogła wyglądać wkrótce polska rzeczywistość, bo Sejm przegłosował dziś ustawę o udziale zagranicznych funkcjonariuszy w operacjach na terenie Polski.

W głosowaniu ustawę poparło 286 posłów z PO, Twojego Ruchu, PSL i SLD. Przeciw było 140 z PiS i Solidarnej Polski. Jeden poseł się wstrzymał. Chwilę wcześniej większości nie uzyskał złożony przez PiS wniosek o odrzucenie projektu. Poparło go 138 posłów, podczas gdy 273 było przeciw.

Przypomnijmy, że kontrowersyjna ustawa dotyczy interwencji w wypadku zagrożenia bezpieczeństwa publicznego oraz porządku publicznego. Obce służby przybyłyby do Polski na wniosek komendanta głównego policji, straży granicznej, pożarnej, jeśli okres ich pobytu nie przekraczałby 90 dni, a ich liczba funkcjonariuszy 200 osób. Jeśliby mieli zostać dłużej, wówczas kierują wniosek do ministra spraw wewnętrznych. Decyzję o pozwoleniu na taki pobyt podejmowałaby Rada Ministrów. Z ustawy wykreślono Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, co budzi zdziwienie, jeśłi wziąc pod uwagę, że inicjatorzy ustawy wiele mówili o zwalczaniu terroryzmu.

Posłowie partii rządzącej nie mają sobie nic do zarzucenia w sprawie tej ustawy. Jak mówił w Sejmie Piotr van der Coghen (PO): „Nowe regulacje przydadzą się np. w razie pościgu transgranicznego, ratowania ofiar lawin w górach czy np. imprez masowych, w których licznie biorą udział obywatele państw sąsiednich”.

Tuż przed głosowaniem Jarosław Zieliński (PiS) apelował o odrzucenie ustawy. Pytał, po co jest "ustawa o bratniej pomocy" i "do czego potrzebne są rządowi uzbrojone posiłki z obcych państw". "Rząd wyraźnie boi się imprez masowych i demokratycznych zgromadzeń publicznych. Boi się Polaków i gotowy jest dla utrzymania się przy władzy sprowadzać do Polski obce siły i rezygnować z suwerenności państwa" - ocenił.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl,Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Rząd ma nowy projekt dla Zambii. Do Afryki trafi 22 tony sprzętu medycznego

Dzieci w Zambii; zdjęcie ilustracyjne / By Chulu sakaz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76377548

  

Nowy projekt pomocowy rządu, w którego ramach przekazane zostaną 22 tony sprzętu medycznego potrzebującym w Zambii przedstawił w poniedziałek minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś.

19 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Ustanowiło go Zgromadzenie Ogólne ONZ w grudniu 2008 r., aby zwrócić uwagę na potrzeby ludzi dotkniętych konfliktami zbrojnymi na świecie.

Przy tej okazji minister Woś przedstawił nowy projekt pomocowy polskiego rządu, w którego ramach do potrzebujących w Zambii trafią 22 tony sprzętu medycznego z Agencji Rezerw Materiałowych. Woś określił ten projekt jako największy w historii polskiego rządu.

- 22 tony sprzętu medycznego będą wkrótce lub zostały już wysłane do 18 placówek medycznych w Zambii. Cieszę się, że możemy to ogłosić właśnie dzisiaj, w Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej

 – powiedział. Dodał, że wsparcie tego typu przekazane zostało już do Papui-Nowej Gwinei i do irackiego Kurdystanu.

Zdaniem Wosia "to forma pomocy, w której niekoniecznie przekazujemy pieniądze, tylko przy koordynacji bliskiej współpracy strony rządowej z organizacjami pozarządowymi" skutecznie niesiona jest pomoc na miejscu.

Podkreślił, że w projekt ten zaangażowanych jest bardzo dużo polskich misjonarzy, m.in. blisko 300 osób, m.in. z Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio", a także szereg jednostek państwowych, takich jak m.in. Agencja Rezerw Materiałowych lub Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Minister przypomniał również, że "w 2012 roku bezpośrednia pomoc humanitarna była potrzebna 62 mln osób; w 2019 r. już mamy 132 mln osób, które potrzebują natychmiastowej pomocy w 42 krajach świata".

- Polska w tę pomoc się angażuje

 – wskazał.

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Janusz Turek podkreślił, że Agencja dotychczas przekazała w ramach pomocy humanitarnej ponad 16 ton towarów, m.in. wyrobów higienicznych, piżam, koców, fartuchów, ręczników oraz sprzętu medycznego, m.in. wózków do przewożenia chorych, statywów do kroplówek i narzędzi chirurgicznych. Teraz – podkreślił – Agencja Rezerw Materiałowych uczestniczy w procesie przygotowywania pomocy humanitarnej dla Zambii. W jej ramach przekazane zostanie "ponad 20 ton towaru służącego ochronie życia i zdrowia ludności".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl