Bezkarność za „polskie obozy śmierci”

Wczoraj Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa odroczył procedowanie w sprawie znieważenia Polski przez „Rheinische Post”.

angelo celedon AKA lito sheppard; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/deed.en
Wczoraj Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa odroczył procedowanie w sprawie znieważenia Polski przez „Rheinische Post”. Na przeszkodzie stanęły względy formalne - pisze "Gazeta Polska Codziennie". Niemiecki dziennik, który posługiwał się obraźliwym określeniem „polskie obozy koncentracyjne”, od kilku miesięcy umyka naszemu wymiarowi sprawiedliwości, a w tym czasie podobne sformułowania pojawiają się w kolejnych obcojęzycznych publikacjach.

Związek Polaków w Niemczech „Rodło” nie może wyegzekwować ukarania niemieckich mediów za posługiwanie się takimi określeniami, jak „polskie obozy koncentracyjne” czy „polskie getta”. Wczoraj ze względów formalnych sprawa została odroczona o kolejny miesiąc.

– Jeżeli nie będziemy radykalnie się przeciwstawiać, te określenia wejdą do użytku na stałe – mówiła obecna na rozprawie posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk. Jak mówi „Codziennej”, „skuteczna walka z tym niedopuszczalnym zjawiskiem musi mieć wsparcie państwa”. – To przecież państwo polskie, które jest bierne wobec szkalowania Polski, powinno wytaczać procesy za użycie tych oszczerczych sformułowań – podkreśla Arciszewska-Mielewczyk.

Na razie z „polskimi obozami” walczy Polonia. Jak dotąd bezskutecznie. Najpierw Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów stwierdziła, że nie ma sprawy, uznając, że brak jest podstaw do wszczęcia postępowania. Śledczy nie dopatrzyli się niestosowności w tym, że niemieckie media posługują się sformułowaniami fałszującymi historię. Prokuratorzy uznali to po prostu za „niefortunność”. Oburzony tą argumentacją i pobłażaniem Związek Polaków w Niemczech „Rodło” złożył zażalenie na decyzję śledczych do sądu. W uzasadnieniu przedstawiciele Polonii wskazywali m.in. że część z wymienionych przez niemieckie media miejsc zagłady określanych jako „polskie obozy” nawet nie znajdowało się na terenie naszego kraju.

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

Maciej Marosz,Katarzyna Pawlak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo