Nadal będzie trudno o posadę

Ekonomiści spodziewają się, że na koniec tego roku bezrobocie spadnie z obecnych 13,7 proc. do 13,1–13,4 proc. W praktyce więc nic się nie zmieni na rynku pracy.

Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Ekonomiści spodziewają się, że na koniec tego roku bezrobocie spadnie z obecnych 13,7 proc. do 13,1–13,4 proc. W praktyce więc nic się nie zmieni na rynku pracy. Zwiastunem poprawy ma być powolne otwieranie się pracodawców na podwyżki płac, a dopiero potem na tworzenie nowych miejsc pracy - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Ekonomiści, którzy karmią nas informacjami o rychłej poprawie na rynku pracy, swoje oceny opierają na prognozach wzrostu gospodarczego. Szacują, że w 2014 r. PKB wyniesie 3 proc., zatem stopa bezrobocia może spaść nawet do 13,1 proc. Tymczasem aby zaczęły powstawać miejsca pracy, gospodarka musi się rozwijać w tempie 5 proc. Zatem 3-procentowy PKB to co najwyżej zapowiedź, że gorzej na rynku pracy może nie będzie. Wciąż jednak nie wiadomo, w jakim stanie są finanse publiczne i czy nie pojawią jakieś niespodzianki, które przełożą się na stan rynku pracy. Budżet państwa dawno popękał w szwach, także samorządy są ponad miarę pozadłużane, więc albo grożą nam cięcia w finansach publicznych, albo dalsze podwyższanie podatków, co nie jest obojętne dla kondycji firm.

Na razie przedsiębiorcy przyjmują postawę zachowawczą. Pozostawienie zatrudnienia na obecnym poziomie planuje 6 na 10 firm – wynika z badania „Plany pracodawców” zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z TNS Polska. Niepokojące jest, że plany redukcji bierze pod uwagę niemal 17 proc. przebadanych firm, podczas gdy w sierpniu ub.r. taką chęć zgłaszało 9 proc. Jest to prawie dwukrotny wzrost. Największymi optymistami są przedstawiciele firm zatrudniających ponad 250 osób. Im mniejsza firma, tym prognozy przedsiębiorców są gorsze.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Dorota Skrobisz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo