Z WĘGIER DLA NIEZALEZNA.PL! Człowiek Roku 2013 "Gazety Polskiej" Viktor Orban - lider z krwi i kości

Wojciech Mucha

Dziennikarz, reporter i publicysta mediów związanych ze Strefą Wolnego Słowa (od 2011 r.).

Kontakt z autorem

  

- Orban od 25 lat aktywności politycznej reprezentuje wciąż te same wartości. Wciąż z tą samą pasją, entuzjazmem i wytrwałością. Pokazują to wszystkie decyzje, które podejmuje, oraz wszystkie polityczne cele które zakłada – pisze w komentarzu dla portalu niezalezna.pl dr Rétvári Bence, politolog i sekretarz stanu w  węgierskim Ministerstwie Administracji Publicznej i Sprawiedliwości.

Tekst dr. Rétvári Bence jest pierwszym, który publikujemy w związku z przyznaniem przez „Gazetę Polską” tytułu „Człowieka Roku 2013” Viktorowi Orbanowi. W kolejnych dniach przedstawimy następne opinie.

Podczas, gdy większość z węgierskich premierów (m.in. Gyula Horn, Péter Medgyessy , Ferenc Gyurcsány i Gordon Bajnai) po transformacji ustrojowej dostało się na fotel premiera bez podejmowania trudu zmiany systemu politycznego, Viktor Orbán zdobył swoją pozycję poprzez walkę o wolność na Węgrzech.

Fakt, że Orban był w stanie wrócić na fotel premiera po ośmiu latach przebywania w opozycji, i zdobywając aż dwie trzecie głosów w wyborach, pokazuje charakter jego, ale i skalę tego wyjątkowego sukcesu.

Jeśli spojrzymy na politykę europejską, z trudem odnajdziemy kraje, w których rządzący mają konstytucyjną większość, gdzie potrafią za jej pomocą przeprowadzać systemowe zmiany. To za każdym razem wymaga tego niesamowitego osiągnięcia, które udało się Orbanowi w ostatnich wyborach. Ale stało się tak dlatego, że dzisiejsza polityka wydaje się być oparta o osobowości przywódców partyjnych. Orban jest taką osobowością. Sukces jaki osiągnął, pokazuje jego polityczną ale i przecież i osobista wielkość.

Bo Orban od 25 lat reprezentuje wciąż te same wartości. Wciąż z tą samą pasją, entuzjazmem i wytrwałością. Pokazują to wszystkie decyzje, które podejmuje oraz wszystkie polityczne cele, które zakłada - krótkoterminowe, średnioterminowe i długoterminowe.

Ci, którzy czekali na upadek modelu gospodarczego i społecznego zaproponowanego przez Orbána, zawiedli się. Obecnie Węgry stoją twardo na własnych nogach, kraj działa sprawnie i skutecznie. Te prawie cztery lata rządów zwykłych obywateli, bo tak trzeba określać okres wspólnych rządów Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludową, pokazały że zwykli ludzie potrafią lepiej poradzić sobie z kryzysem niż „elity”. I to jest lekcja dla narodów Europy Środkowej, które mają w tym wyjątkową rolę do odegrania. To zadanie na miarę XXI wieku.

Może się z polityką Viktora Orbana zgadzać lub nie zgadzać, ale jedno trzeba przyznać. Orbán jest prawdziwym "politic-makerem". Gdziekolwiek się nie pojawi, definiuje politykę tak, jak tego chce. Jest prawdziwym liderem.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Tak się zdenerwował, że odreagowywał... na drzwiach

zdjęcie ilustracyjne / lubelska.policja.gov.pl

  

Policjanci zatrzymali 21-latka, który uszkodził elewację budynku świetlicy na terenie gminy Zamość. Straty oszacowano wstępnie na kwotę prawie 2 tys. zł. Sprawca tłumaczył policjantom, że był nietrzeźwy i zdenerwowany i w ten sposób chciał wyładować swoją złość.

Sołtys wsi, w której doszło do incydentu poinformował, że do uszkodzenia doszło w nocy, a sprawca poza elewacją uszkodził także drzwi wejściowe oraz obudowę instalacji odgromowej.
 
Przedstawiciel właściciela uszkodzonego budynku, wartość poniesionych strat wycenił wstępnie na kwotę prawie 2 tys. zł.
 
Policjanci pracujący nad sprawą jeszcze w poniedziałek zatrzymali 21-letniego mieszkańca gm. Zamość, podejrzanego o dokonanie tego przestępstwa. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.
- informuje policja.
 
Jak się dowiedzieliśmy, usłyszał już zarzuty uszkodzenia elementów budynku świetlicy należącej do Gminy Zamość. Tłumaczył, że był nietrzeźwy i zdenerwowany, a swoją złość postanowił wyładował na budynku świetlicy. Kodeks karny za tego typu przestępstwa przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, lubelska.policja.gov.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl