​Znikające pieniądze dla Polonii. Sąd wszczyna postępowanie ws. dotacji MSZ

Maciej Marosz

Dziennikarz \"Gazety Polskiej\" i \"Gazety Polskiej Codziennie\".

Kontakt z autorem

  

Sąd nakazał wszczęcie postępowania w sprawie przyznanych przez MSZ Związkowi Polaków w Niemczech pieniędzy, których organizacja ta nigdy nie otrzymała. Wcześniej prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie.
 
Związek Polaków w Niemczech zgłosił w marcu polskiej prokuraturze sprawę zniknięcia pieniędzy, które MSZ przyznało tej organizacji w lipcu 2012 r. Miały one pomóc w organizacji przez związek obchodów okrągłej, 90-tej rocznicy jego powstania. Związek dysponuje pismem MSZ informującym o przekazaniu jemu 7600 euro dotacji. Żadne pieniądze z tej puli nie dotarły jednak na konto związku. W maju Prokuratura Rejonowa dla Warszawy-Mokotowa odmówiła wszczęcia śledztwa. W poniedziałek Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa uwzględnił zażalenie związku i nakazał prokuraturze wszczęcie postępowania.

Władze związku otrzymały w maju 2012 r. oficjalne pismo Ambasady RP w Berlinie informujące o przyznaniu wsparcia finansowego obchodów rocznicowych ZPwN. Związek tych pieniędzy jednak nigdy nie otrzymał, wobec czego w grudniu 2012 r. imprezę w Berlinie zorganizowano z prywatnych pieniędzy działaczy polonijnych. Postanowili oni jednak zgłosić do prokuratury sprawę zniknięcia dotacji. O możliwym jej losie dowiedzieli się tylko nieformalnie, po czasie. W 2013 r. zakomunikował im to w kuluarowej rozmowie w berlińskiej ambasadzie RP ówczesny konsul generalny w Berlinie Mariusz Skórko.

- Konsul stwierdził, iż pieniądze przeznaczone wcześniej na obchody rocznicowe rozdysponował na inne cele - mówi Józef Galiński reprezentujący ZPwN przed sądem. - Sprawa musi zostać wyjaśniona. Pieniądze albo powinny trafić ostatecznie do związku, albo zostać zwrócone Skarbowi Państwa - podkreślał Galiński. 

Zobacz, co o znikających pieniądzach powiedział Józef Galiński:

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Biedroń przeciw małżeństwom jednopłciowym i aborcji? Chce bronić konstytucji „do ostatniego artykułu”

Robert Biedroń / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Kandydat Lewicy na urząd prezydenta RP Robert Biedroń zadeklarował podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że zamierza "bronić od pierwszego do ostatniego artykułu" zapisów konstytucji. Jego wypowiedź dotyczyła głównie reformy sądownictwa i wydaje się, że deklaracja Biedronia w sprawie obrony konstytucji nie uwzględnia jednak kwestii ochrony życia i małżeństwa. Progresywny kandydat wielokrotnie wypowiadał się za usankcjonowaniem małżeństw jednopłciowych, a także aborcji.

Art. 18 Konstytucji RP z 1997 r., mówi, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, znajdujący się, podobnie jak rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo, pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei art. 30 i art. 38, obejmuje ochroną również istotę ludzką w prenatalnej fazie jej rozwoju.

Z zapisów Konstytucji wynika więc jasno, że postulaty głoszone dotychczas przez Biedronia, dot. małżeństw jednopłciowych i aborcji "na życzenie" są nie do zrealizowania. Tymczasem dziś w Gorzowie Wielkopolskim, Robert Biedroń zadeklarował obronę wszystkich artykułów ustawy zasadniczej.

[polecamhttps://niezalezna.pl/264220-minister-mucha-stopuje-zapedy-biedronia-przypomnial-mu-o-tym-co-mowi-konstytucja]

"Konstytucji trzeba bronić od pierwszego do ostatniego artykułu i nie tylko jeśli chodzi o wymiar sądownictwa, ale we wszystkich artykułach. I tych dotyczących mieszkań i tego dotyczącego edukacji, i służby zdrowia, i równości kobiet i mężczyzn, i rozdziału państwa od kościoła, bo my tacy jesteśmy i nie boimy się tego powiedzieć"

– mówił Biedroń.

Dodał, że Lewica - jak to określił "przeszła czyściec" i było jej ciężko, ale dzisiaj "zabiera wszystkich do nieba".

"Zabieramy tam, gdzie jest miejsce godne dla Polek i Polaków, czyli do nowoczesnego, europejskiego państwa dobrobytu. Takiego państwa chcemy. Państwa, w którym nam się wszystkim dobrze żyje"

- przekonywał.

[polecamhttps://niezalezna.pl/299406-mocne-slowa-pod-adresem-biedronia-jest-zalosnym-hipokryta-udaje-przesladowana-mniejszosc]

Według Biedronia, Lewica udowodniła, że potrafi podejmować odważne decyzja. Wyliczał, że to prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał Konstytucję stworzoną przez Lewicę, że za czasów Lewicy Polska weszła do NATO i Unii Europejskiej. Ocenił, że najważniejsze momenty III Rzeczypospolitej od 1989 r. dała Polsce Lewica.

"I trzeba to kontynuować. I obiecuję, że jako prezydent będę kontynuował tę drogę" – zadeklarował Biedroń.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts