UJAWNIAMY: Zapis rozmowy Tuska z Elbanowskimi. Premierowi puściły nerwy

  

Premier Donald Tusk spotkał 27 grudnia z Karoliną i Tomaszem Elbanowskimi, inicjatorami - odrzuconego przez Sejm - wniosku o referendum ws. obowiązku szkolnego sześciolatków. W Internecie można posłuchać całej ponad dwugodzinnej rozmowy, wynika z niej, że premier Tusk nie szczędził Elbanowskim złośliwości i wielokrotnie ich prowokował. Na spotkaniu obecna była również minister edukacji Joanna Kluzik- Rostkowska.

Gdy Karolina Elbanowska tłumaczyła jakim wyzwaniem dla sześciolatków jest konieczność pójścia do szkoły i wskazywała, że wiele dzieci moczy się w nocy, z powodu stresu, premier Tusk stracił cierpliwość i wyraźnie zirytowany powiedział:

- Chce Pani rozmawiać na poziomie, czy ja odpowiadam za moczenie się dzieci?! Chce Pani na tym poziomie dyskusję prowadzić?! - pytał poirytowany Tusk.

Jako pierwszy fragmenty rozmowy Elbanowskich z Donaldem Tuskiem opublikował portal wSumie.pl.
W dalszej części spotkania Tusk również często się denerwował. Gdy Elbanowscy pytali o powód uporu rządu przy reformie, Donald Tusk wpadł w furię.

- Zauważył pan jaki ja jestem cierpliwy, gdy ktoś przy tym stole mówi 26 minut?! Wytrzyma Pan jeszcze minutę?! (...) Mówiliśmy wiele razy... Nie... To jest dla mnie upokarzające ten sposób prowadzenia rozmów. Ja skończyłem osiemnaście lat wieki temu i proponowałbym... Jesteśmy przekonani, że nauczyciele i szkoły są tak samo dobrze przygotowane do kwestii edukacyjnych jak przedszkola - mówił Donald Tusk.

Fragment rozmowy u premiera Tuska:

Tusk: Ja rozumiem co pan do mnie mówi, ale nie podzielam pańskiego poglądu. (…)  Na pewno nie szukam tutaj żadnego swojego interesu przeprowadzając tę reformę. Tego chyba już się państwo dowiedzieli nie ode mnie, ale od wszystkich innych okoliczności. Ja bym w ogóle prosił, aby nie zakładać, że ja szukam rozwiązań, które wam pasują dlatego, aby budować jakiś interes polityczny. Czy wierzycie czy nie, ale kompletnie mnie to nie interesuje. Chciałbym, aby reforma do której mamy przekonanie, mniejsze czy większe  - ale to jest inna sprawa… kiedyś jak będę się żegnał z urzędem to będę pewnie otwarcie mógł mówić co się w moich działaniach mi bardziej się podobało, a co mniej podobało. Ale to jest… nie jestem entuzjastą rozwiązań jakie proponuje cała ekipa, z którą pracuję. Natomiast, wydaje się, że umówiliśmy się na pewien sposób naszego wspólnego funkcjonowania jeśli ono ma mieć sens. Jak państwo wiecie, nikt nikogo tutaj…Tu nie ma przymusu, w odróżnieniu od przymusu edukacyjnego, że po rozstrzygnięciu w parlamencie my nie będziemy udawali, że się tamto nie stało. O to mi tylko chodzi.
Ja nie namawiam was do tego, że byście powiedzieli: okej jak 6-latki do szkół – to się zgadzamy. Ja wiem, że się z tym nie zgadzacie. Ja się zgadzam – wy się nie zgadzacie. Pozostajemy przy swoich racjach.
Elbanowski: Pan premier mówi o realizacji planu politycznego, my mówimy o dzieciach. Patrzymy na dzieci.
Tusk: Nie, ja mówię o dzieciach, a wy mówicie o realizacji planu politycznego.
Elbanowska: Nie no, bez przesady. Panie premierze…
Tusk: A dlaczego ja nie mogę mówić takiej bzdury, jaką pan powiedział. Dlaczego ja nie mogę mówić takiej bzdury, jaką pan przed chwilą powiedział.
Elbanowski: Może źle to zrozumiano. Nie podejrzewam pana o złe intencje, natomiast patrzy pan od innej strony jednak, wiadomo, że…
Tusk: Ja wiem, mnie chodzi o politykę, czyli o brzydką rzecz, a panu chodzi o dzieci. Ta konkluzja moim zdaniem wystarczy, aby się przynajmniej na dzisiaj pożegnać, bo się pokłócimy.
Elbanowski: Nie chcemy się kłócić, panie premierze, szukamy dobrego rozwiązania. Dzisiaj pan ma władzę w ręku i stawia nas rodziców pod przymusem, pod ścianą. My możemy tylko popiskiwać i prosić o to, aby pan odrobinę ustąpił. A pan nadal się upiera, że…
Tusk: Jesteście ostatni, o których można powiedzieć, że popiskują. (...)

Inny fragment:

Elbanowska: Dotąd rodzice którzy posyłali 6-latki do pierwszej klasy, robili to na własną odpowiedzialność. To była ich decyzja i oni nie mogą mieć pretensji do ministerstwa i do rządu (...) Co mają w tej chwili zrobić ci rodzice, którzy zostaną zmuszeni do posłania 6-latka do szkoły i będą ponosili konsekwencje tej - nie ich - decyzji. Do kogo oni się mają zgłosić?
Tusk: Ten sam problem mieli, co rodzice 7-latków i 8-latków
Elbanowska: Tak, tylko 7-latek ma gotowość szkolną
Tusk: Ale ten problem rozstrzygnęliśmy w ten sposób że państwo pozostajecie przy swoim zdaniu, rzecznicy tego projektu przy swoim zdaniu. Ja chcę po prostu państwu czas oszczędzić. Jeśli to spotkanie ma być negocjacją na temat przymusu szkolnego, to ono będzie nieefektywne. Ja zakładałem, tak jak się umawialiśmy na ostatnim spotkaniu, ponieważ przewidywałem że rozstrzygnięcie w parlamencie będzie takie, jakie było, że albo jesteście gotowi do ewentualnej współpracy na rzecz ulżenia rodzicom w związku z takim a nie innym rozstrzygnięciem

Kliknij i odsłuchaj całość nagrania ze spotkania Karoliny i Tomasza Elbanowskich z premierem Donaldem Tuskiem:


Więcej o podsumowaniu spotkania: Elbanowski po spotkaniu z Tuskiem: Nie usłyszeliśmy nic konkretnego, co by nas podniosło na duchu
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,wsumie.pl,RatujMaluchyTV


Wczytuję komentarze...

Pijany wjechał w przystanek. Sąd nie złagodził kary

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Sąd Apelacyjny w Krakowie podtrzymał dziś wyrok 12 lat więzienia dla Roberta C., który pod wpływem alkoholu wjechał autem w przystanek autobusowy w Kielcach. Zginęła jedna osoba, a cztery trafiły do szpitala. Wyrok jest prawomocny.

Karę oskarżonemu na początku października wymierzył Sąd Okręgowy w Kielcach.

Do wypadku doszło w listopadzie 2017 r. Kierujący BMW 52-letni mieszkaniec Kielc zjechał w stronę zatoki autobusowej i uderzył w przystanek. W wypadku rannych zostało pięć osób. Jedna z nich, 77-letnia kobieta, w wyniku odniesionych obrażeń zmarła w szpitalu. Pierwsze badanie wykazało, że kierowca miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

Mężczyzna usłyszał zarzuty "sprowadzenia w stanie nietrzeźwości katastrofy w ruchu lądowym z następstwem w postaci śmierci jednej osoby i kierowania pojazdem mechanicznym w ruchu lądowym w stanie nietrzeźwości".

Wobec Roberta C. sąd orzekł także dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, zadośćuczynienie dla 10 poszkodowanych w kwocie od 2 do 10 tys. zł i wpłatę 5 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Apelację od wyroku złożył obrońca oskarżonego. W ocenie obrony okoliczności łagodzące nie zostały wystarczająco uwzględnione. Wskazywała ona również, że sąd pierwszej instancji nie uwzględnił w wystarczającym stopniu tego, że Robert C. nie był karany do momentu spowodowania wypadku, co w przypadku człowieka dojrzałego zasługuje na zauważenie.

Obrońca zwracał również uwagę na postawę oskarżonego po zdarzeniu – na to, że przepraszał on pokrzywdzonych i nie próbował zbiec z miejsca wypadku. Przypominał również o prywatnych problemach Roberta C. – rozwodzie i utracie pracy – które doprowadzić miały do depresji i uzależnienia od alkoholu. Oskarżony nadużywał także leków. W ocenie obrony, gdyby podjęta została terapia, do przestępstwa by nie doszło.

Reprezentujący oskarżonego podkreślał także, że wina Roberta C. nie budzi wątpliwości, jednak zasługuje on na łagodniejszą karę. Argumentował także, że jeśli trafi on do więzienia na długie lata, zapłacenie zadośćuczynienia poszkodowanym nie będzie możliwe. Przypomniał także, że jego klient opiekował się starszą, schorowaną matką, która poprosiła w liście o zmniejszenie synowi wymiaru kary.

Argumenty obrony jednoznacznie odparła prokuratura, uznając, że zarówno okoliczności obciążające oskarżonego, jak i działające na jego korzyść, zostały przez sąd pierwszej instancji dobrze wyważone. Choć prokuratura domagała się jeszcze wyżej kary, wyrok uznała za sprawiedliwy i odpowiedni.

"Codziennie i o każdej godzinie żałuję tego, co się stało" – powiedział Robert C., zabierając głos w sądzie. Przeprosił bliskich ofiar, a także swoją matkę i syna. Podkreślał, że żałuje tego, co zrobił, oraz że "nie poradził sobie z własnym życiem". Sąd poprosił z kolei o najłagodniejszy wymiar kary.

Ten z kolei nie przychylił się do prośby obrony oraz Roberta C. i podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji. Wskazywał przy tym na bardzo obciążające oskarżonego okoliczności. Przypomniał, że Robert C. wsiadł za kierownicę w stanie znacznej nietrzeźwości, a także prowadził w sposób bardzo niebezpieczny, jadąc bardzo szybko w terenie zabudowanym.

To, że nie było więcej ofiar tego zdarzenia – zdaniem sądu – nie jest zasługą oskarżonego, ale jedynie tego, że jego auto zatrzymało się na przystanku, na który wjechało. Ponadto oskarżony znał szkodliwe działanie leków, które przyjmował. Zdaniem sądu nie ma zatem podstaw do złagodzenia kary, mimo że jest ona surowa – jak podkreślono – zbliżona do kary za zabójstwo.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl