Kulisy moskiewskich rozmów. Oni najbardziej skorzystają na umowie Janukowycz-Putin!

  

Najskuteczniejszym straszakiem przeciwko podpisaniu umowy stowarzyszeniowej Ukraina-Rosja było gospodarcze uderzenie w ukraińską oligarchię. Od kilku miesięcy Moskwa skutecznie realizowała ten scenariusz. Umowy podpisane przez Wiktora Janukowycza i Władimira Putina sprawiają, że oligarchia znowu może czerpać zyski. Ukraińska telewizja espreso.tv publikuje listę osób, dla których "moskiewskie" dokumenty oznaczają kolosalne przychody. Jak piszą dziennikarze - to lista otwarta, ponieważ opinia publiczna nie poznała wszystkich elementów umów.
 
Siergiej Kurczenko
Jeszcze przed wizytą Janukowycza w Moskwie spekulowano nad możliwością zmiany pośrednika w dostawach gazu do Ukrainy. Mówiono, że w tandemie „Naftogaz Ukrainy” i grupy Dmytro Firtasza może pojawić się trzeci gracz – firma VETEK Sergieja Kurczenki. Według jednej z wersji Gazprom i VETEK podpisali w Moskwie umowę na dostawę 10 mld metrów sześciennych gazu ziemnego od 1 stycznia 2014 r. po cenie 210-230 dol. za tysiąc metrów sześciennych. To znacznie niższa cena do tej, którą rzekomo wynegocjowali Gazprom i Naftogaz Ukrainy - 268,5 dol. za tysiąc metrów sześciennych .
W marcu holding Kurczenki odkupił od rosyjskiego koncernu Łukoil rafinerię ropy naftowej w Odessie. Z kolei tuż przed wizytą Janukowycza w Moskwie rosyjskie media poinformowały, że Rosja po trzech latach przerwy ma zamiar zapełnić ropą rurociąg Odessa–Brody. Dostawy powinny ruszyć w pierwszym kwartale 2014 r. Harmonogram dostaw do rafinerii w Odessie przewiduje, że w pierwszym kwartale popłynie 750 tys. ton ropy naftowej o wartości 6 mln dol.
 
Wiktor Pinczuk
Wygranym jest też Wiktor Pinczuk, właściciel firmy Interpipe. Rosja zobowiązała się do zniesienia ograniczeń na import rur z Ukrainy. W kwietniu tego roku Moskwa sprzeciwiła się przedłużeniu bezcłowego kontyngentu na import rur stalowych pochodzących z Ukrainy. Krok Rosji był jedną z głównych przyczyn kłopotów finansowych firmy Pinczuka. Firma rozpoczęła rozmowy na temat restrukturyzacji zadłużenia. Jej długi sięgają 106 mln dol.

Siergiej Taruta
Zniesienie ograniczeń na import rur z Ukrainy dotyczy również Związku Przemysłowego Donbasu (ISD), którego współwłaścicielem jest Siergiej Taruta. Jego koncern kontroluje Dniepropietrowską Hutę, która w czerwcu zwolniła prawie połowę załogi. Następnie właściciele poinformowali, że zakład będzie zamknięty. Teraz Mychajło Korolenko – minister polityki przemysłowej - ogłosił, że huta wznawia pracę. Umowy podpisane w Moskwie dadzą spółkom z rodziny ISD przychód ok. 50-60 mln dol. rocznie.

Rinat Achmetow
W listopadzie Euroazjatycka Wspólnota Gospodarcza wszczęła kilka postępowań antydumpingowych przeciwko Ukrainie. Spowodowało to blokadę importu niektórych produktów z Ukrainy. Krok ten dotknął ukraińskie firmy zbrojeniowe należące do holdingu Metinvest. Jego współwłaścicielem jest Rinat Achmetow. W Moskwie padła obietnica zakończenia dochodzeń antydumpingowych. 
W sierpniu tego roku jeden z największych producentów stali na Ukrainie, kontrolowany przez Rinata Achmetowa kombinat Zaporiżstal, całkowicie wstrzymał dostawy swych wyrobów do Rosji, tłumacząc to "niejasną sytuacją" na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Chodziło o mozolne rosyjskie kontrole na granicy. Teraz się to zmieni. Kombinat należy do holdingu Metinvest, który zajmuje się całym procesem produkcji i sprzedaży stali (od wydobycia rudy żelaza i węgla koksowego po półprodukty i gotowe wyroby stalowe).
 
Wadym Nowinski
Do niedawna obywatel rosyjski, a obecnie Ukrainy. We wrześniu tego roku wstąpił do Partii Regionów prezydenta Janukowycza. Jest prezesem i właścicielem grupy finansowo-przemysłowej Smart Holding Group. Do holdingu należy stocznia w Chersoniu oraz Stocznia Czarnomorska w Mikołajowie (największa na Ukrainie). Po spotkaniu w Moskwie minister polityki przemysłowej ogłosił, że podpisano umowy z Rosją w zakresie współpracy przemysłu stoczniowego. Co ciekawe, cztery dni przed wizytą Janukowycza w Moskwie dyrektor generalny Smart Holding Aleks Pertin ogłosił, że obiecano mu zamówienia na budowę dla Rosji statków na 4 mld dol. do 2020 r.

Wiaczesław Bogusłajew
Bogusłajew to ukraiński deputowany oraz współwłaściciel i szef "Motor Sicz". Pakiet dokumentów podpisanych w czasie niedawnej wizyty Wiktora Janukowycza w Moskwie, określa wsparcie państwa w produkcji seryjnej samolotów silników. Silniki te są produkowane przez firmę Bogusłajewa.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: espreso.tv

Wczytuję komentarze...

Dorota Kania UJAWNIA: Na czym polega polityczna gra emerytowanych generałów?

zdjęcie ilustracyjne / Fot. por. Robert Suchy/CO MON

  

Na początku kwietnia Żandarmeria Wojskowa zatrzymała gen. Lecha M. – byłego dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych. M. usłyszał zarzut m.in. przywłaszczenia mienia znacznej wartości w związku z organizacją pokazów lotniczych Air Show w Radomiu. Niektórzy emerytowani generałowie postanowili „wziąć w obronę” Lecha M. O grach emerytowanych generałów Dorota Kania rozmawiała z byłym szefem SKW, Piotrem Bączkiem.

Były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego przybliżył mechanizm działania środowiska emerytowanych generałów.  

Gen. Różański na swoim Twitterze pół roku temu napisał, że utworzenie bazy amerykańskiej w Polsce stwarza potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa. (...) Było kilka spotkań czy konferencji organizowanych przez to środowisko. To środowisko stanowi zaplecze dla obecnej opozycji. Zaplecze w zakresie systemu bezpieczeństwa, obronności.
- mówił były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Bączek w programie „Koniec systemu” w Telewizji Republika.
 
W dalszej części programu Piotr Bączek zwrócił uwagę na kilka dziwnych „zbiegów okoliczności”.
 
Mieliśmy tego przykład na samym początku kadencji obecnego Sejmu, w Centrum Eksperckim Kontrwywiadu NATO. W tychże pomieszczeniach znaleziono interpelacje poselskie, które były m. in. w tym samym czasie wygłoszone przez posłów opozycji, posłów Platformy Obywatelskiej. (…) Poseł Brejza jest znany z tworzenia takich pytań, w różnym zakresie. Zapewne i w tej sprawie czuł się kompetentny.
- mówił były szef SKW.

W mundurach Bundeswehry

W „Raporcie z weryfikacji WSI” znalazł się opis operacji „Z”, którą rozpoczęto po sygnałach świadczących o założeniu rezydentury obcego wywiadu w Polsce. Chodziło o ustalenie charakteru nieformalnych kontaktów dowództwa jednej z jednostek wojskowych z A.B. – urodzonym w Polsce obywatelem RFN, który w przeszłości był najprawdopodobniej współpracownikiem Stasi. Był on często zapraszany na imprezy z udziałem oficerów. Jak czytamy w Raporcie, „na imprezie zorganizowanej przez płk. M.G. i mjr. M.R. [chodzi o gen. Mirosława Różańskiego] na terenie tzw. willi generalskich A.B. wraz ze swoją żoną F.Z. podczas – jak zanotowano w aktach – »zwykłej libacji alkoholowej« paradowali w mundurach Bundeswehry w obecności całkowicie pijanych oficerów Wojska Polskiego”.

Generał ze „złotego funduszu”

Na początku lat 80. gen Wojciech Jaruzelski powołał tzw. złoty fundusz, czyli Fundusz Przyspieszonego Rozwoju. Trafili do niego młodzi ludzie, wyselekcjonowani na początku lat 80. z kadry oficerskiej jako ci, którzy będą w przyszłości dowodzili polską armią. Wojsko miało czuwać nad ich rozwojem i przygotowaniem do roli dowódców. Ta grupa miała przywileje finansowe, zapewnioną możliwość szkoleń i drogę awansu. W wojskowych służbach specjalnych PRL nazywano ich „kadrą perspektywiczną”. Do tej kadry trafił właśnie Mirosław Różański. Został on powołany do wojska we wrześniu 1982 roku. Rozpoczął naukę w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu i wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w której był do czasu jej rozwiązania, czyli do 1990 roku.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl