Kulisy moskiewskich rozmów. Oni najbardziej skorzystają na umowie Janukowycz-Putin!

  

Najskuteczniejszym straszakiem przeciwko podpisaniu umowy stowarzyszeniowej Ukraina-Rosja było gospodarcze uderzenie w ukraińską oligarchię. Od kilku miesięcy Moskwa skutecznie realizowała ten scenariusz. Umowy podpisane przez Wiktora Janukowycza i Władimira Putina sprawiają, że oligarchia znowu może czerpać zyski. Ukraińska telewizja espreso.tv publikuje listę osób, dla których "moskiewskie" dokumenty oznaczają kolosalne przychody. Jak piszą dziennikarze - to lista otwarta, ponieważ opinia publiczna nie poznała wszystkich elementów umów.
 
Siergiej Kurczenko
Jeszcze przed wizytą Janukowycza w Moskwie spekulowano nad możliwością zmiany pośrednika w dostawach gazu do Ukrainy. Mówiono, że w tandemie „Naftogaz Ukrainy” i grupy Dmytro Firtasza może pojawić się trzeci gracz – firma VETEK Sergieja Kurczenki. Według jednej z wersji Gazprom i VETEK podpisali w Moskwie umowę na dostawę 10 mld metrów sześciennych gazu ziemnego od 1 stycznia 2014 r. po cenie 210-230 dol. za tysiąc metrów sześciennych. To znacznie niższa cena do tej, którą rzekomo wynegocjowali Gazprom i Naftogaz Ukrainy - 268,5 dol. za tysiąc metrów sześciennych .
W marcu holding Kurczenki odkupił od rosyjskiego koncernu Łukoil rafinerię ropy naftowej w Odessie. Z kolei tuż przed wizytą Janukowycza w Moskwie rosyjskie media poinformowały, że Rosja po trzech latach przerwy ma zamiar zapełnić ropą rurociąg Odessa–Brody. Dostawy powinny ruszyć w pierwszym kwartale 2014 r. Harmonogram dostaw do rafinerii w Odessie przewiduje, że w pierwszym kwartale popłynie 750 tys. ton ropy naftowej o wartości 6 mln dol.
 
Wiktor Pinczuk
Wygranym jest też Wiktor Pinczuk, właściciel firmy Interpipe. Rosja zobowiązała się do zniesienia ograniczeń na import rur z Ukrainy. W kwietniu tego roku Moskwa sprzeciwiła się przedłużeniu bezcłowego kontyngentu na import rur stalowych pochodzących z Ukrainy. Krok Rosji był jedną z głównych przyczyn kłopotów finansowych firmy Pinczuka. Firma rozpoczęła rozmowy na temat restrukturyzacji zadłużenia. Jej długi sięgają 106 mln dol.

Siergiej Taruta
Zniesienie ograniczeń na import rur z Ukrainy dotyczy również Związku Przemysłowego Donbasu (ISD), którego współwłaścicielem jest Siergiej Taruta. Jego koncern kontroluje Dniepropietrowską Hutę, która w czerwcu zwolniła prawie połowę załogi. Następnie właściciele poinformowali, że zakład będzie zamknięty. Teraz Mychajło Korolenko – minister polityki przemysłowej - ogłosił, że huta wznawia pracę. Umowy podpisane w Moskwie dadzą spółkom z rodziny ISD przychód ok. 50-60 mln dol. rocznie.

Rinat Achmetow
W listopadzie Euroazjatycka Wspólnota Gospodarcza wszczęła kilka postępowań antydumpingowych przeciwko Ukrainie. Spowodowało to blokadę importu niektórych produktów z Ukrainy. Krok ten dotknął ukraińskie firmy zbrojeniowe należące do holdingu Metinvest. Jego współwłaścicielem jest Rinat Achmetow. W Moskwie padła obietnica zakończenia dochodzeń antydumpingowych. 
W sierpniu tego roku jeden z największych producentów stali na Ukrainie, kontrolowany przez Rinata Achmetowa kombinat Zaporiżstal, całkowicie wstrzymał dostawy swych wyrobów do Rosji, tłumacząc to "niejasną sytuacją" na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Chodziło o mozolne rosyjskie kontrole na granicy. Teraz się to zmieni. Kombinat należy do holdingu Metinvest, który zajmuje się całym procesem produkcji i sprzedaży stali (od wydobycia rudy żelaza i węgla koksowego po półprodukty i gotowe wyroby stalowe).
 
Wadym Nowinski
Do niedawna obywatel rosyjski, a obecnie Ukrainy. We wrześniu tego roku wstąpił do Partii Regionów prezydenta Janukowycza. Jest prezesem i właścicielem grupy finansowo-przemysłowej Smart Holding Group. Do holdingu należy stocznia w Chersoniu oraz Stocznia Czarnomorska w Mikołajowie (największa na Ukrainie). Po spotkaniu w Moskwie minister polityki przemysłowej ogłosił, że podpisano umowy z Rosją w zakresie współpracy przemysłu stoczniowego. Co ciekawe, cztery dni przed wizytą Janukowycza w Moskwie dyrektor generalny Smart Holding Aleks Pertin ogłosił, że obiecano mu zamówienia na budowę dla Rosji statków na 4 mld dol. do 2020 r.

Wiaczesław Bogusłajew
Bogusłajew to ukraiński deputowany oraz współwłaściciel i szef "Motor Sicz". Pakiet dokumentów podpisanych w czasie niedawnej wizyty Wiktora Janukowycza w Moskwie, określa wsparcie państwa w produkcji seryjnej samolotów silników. Silniki te są produkowane przez firmę Bogusłajewa.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: espreso.tv

Wczytuję komentarze...

To złamanie zasad! Szydło ostro skomentowała skandal z głosowaniem w Strasburgu

Beata Szydło / Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Była premier, europosłanka Beata Szydło (PiS) powiedziała po głosowaniu nad jej kandydaturą na szefową komisji zatrudnienia PE, że martwi ją, że wartości ważne dla Europejczyków i budujące wspólnotę są w taki sposób łamane.

W poniedziałek w tajnym głosowaniu Szydło ponownie nie została wybrana w Strasburgu na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE. Po tej decyzji komisja zdecydowała o odroczeniu posiedzenia.

[polecam:https://niezalezna.pl/280071-glosowanie-ws-szydlo-to-zemsta-za-timmermansa-mazurek-nie-ma-najmniejszych-watpliwosci]

Szydło, przemawiając na posiedzeniu po głosowaniu, nawiązała do słów jednego z europosłów innej frakcji, który wskazał, że chętnie poprze europosła na stanowisko szefa komisji, ale takiego, który będzie szanował wartości.

[polecam:https://niezalezna.pl/280067-lewica-chce-przejac-komisje-w-europarlamencie-stad-mobilizacja-przeciwko-szydlo]

„Jestem być może jedną z niewielu osób na tej sali, dla której wartości, te prawdziwe wartości europejskie, które tworzą naszą wspólnotę i z których nasza wspólnota wyrosła, są bardzo ważne. Zawsze w swojej pracy, czy to będąc premierem RP, czy pełniąc funkcję w lokalnych władzach w mojej gminie, czy będąc posłem na Sejm RP, czy też będąc tu w PE, kiedy miałam zaszczyt reprezentować w debacie mój kraj, Polskę, zawsze na sercu leżały mi te wartości”

– powiedziała.

Dlatego wyraziła zaniepokojenie, że wartości, które - jak podkreśliła - są ważne dla Europejczyków i budują wspólnotę - są w ten sposób łamane.

„Mówię swoim głosem, ale mówię przede wszystkim głosem obywateli mojego kraju i tych 0,5 mln, którzy na mnie zagłosowali w tych wyborach, i pozostałych, którzy docenili pracę rządu, którym miałam zaszczyt kierować, w którym pracowałam i który przez ostatnie lata zrobił tak dużo dla nich dobrego”

– powiedziała.

Jak dodała, po poniedziałkowym głosowaniu wielu z obecnych na sali powinno zastanowić się, dlaczego w UE dochodzi do kryzysów, „skoro z taką łatwością mówicie państwo o kimś, kogo nie znacie, że nie szanuje wartości”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl