Najskuteczniejszym straszakiem przeciwko podpisaniu umowy stowarzyszeniowej Ukraina-Rosja było gospodarcze uderzenie w ukraińską oligarchię. Od kilku miesięcy Moskwa skutecznie realizowała ten scenariusz. Umowy podpisane przez Wiktora Janukowycza i Władimira Putina sprawiają, że oligarchia znowu może czerpać zyski. Ukraińska telewizja espreso.tv publikuje listę osób, dla których "moskiewskie" dokumenty oznaczają kolosalne przychody. Jak piszą dziennikarze - to lista otwarta, ponieważ opinia publiczna nie poznała wszystkich elementów umów.
 
Siergiej Kurczenko
Jeszcze przed wizytą Janukowycza w Moskwie spekulowano nad możliwością zmiany pośrednika w dostawach gazu do Ukrainy. Mówiono, że w tandemie „Naftogaz Ukrainy” i grupy Dmytro Firtasza może pojawić się trzeci gracz – firma VETEK Sergieja Kurczenki. Według jednej z wersji Gazprom i VETEK podpisali w Moskwie umowę na dostawę 10 mld metrów sześciennych gazu ziemnego od 1 stycznia 2014 r. po cenie 210-230 dol. za tysiąc metrów sześciennych. To znacznie niższa cena do tej, którą rzekomo wynegocjowali Gazprom i Naftogaz Ukrainy - 268,5 dol. za tysiąc metrów sześciennych .
W marcu holding Kurczenki odkupił od rosyjskiego koncernu Łukoil rafinerię ropy naftowej w Odessie. Z kolei tuż przed wizytą Janukowycza w Moskwie rosyjskie media poinformowały, że Rosja po trzech latach przerwy ma zamiar zapełnić ropą rurociąg Odessa–Brody. Dostawy powinny ruszyć w pierwszym kwartale 2014 r. Harmonogram dostaw do rafinerii w Odessie przewiduje, że w pierwszym kwartale popłynie 750 tys. ton ropy naftowej o wartości 6 mln dol.
 
Wiktor Pinczuk
Wygranym jest też Wiktor Pinczuk, właściciel firmy Interpipe. Rosja zobowiązała się do zniesienia ograniczeń na import rur z Ukrainy. W kwietniu tego roku Moskwa sprzeciwiła się przedłużeniu bezcłowego kontyngentu na import rur stalowych pochodzących z Ukrainy. Krok Rosji był jedną z głównych przyczyn kłopotów finansowych firmy Pinczuka. Firma rozpoczęła rozmowy na temat restrukturyzacji zadłużenia. Jej długi sięgają 106 mln dol.

Siergiej Taruta
Zniesienie ograniczeń na import rur z Ukrainy dotyczy również Związku Przemysłowego Donbasu (ISD), którego współwłaścicielem jest Siergiej Taruta. Jego koncern kontroluje Dniepropietrowską Hutę, która w czerwcu zwolniła prawie połowę załogi. Następnie właściciele poinformowali, że zakład będzie zamknięty. Teraz Mychajło Korolenko – minister polityki przemysłowej - ogłosił, że huta wznawia pracę. Umowy podpisane w Moskwie dadzą spółkom z rodziny ISD przychód ok. 50-60 mln dol. rocznie.

Rinat Achmetow
W listopadzie Euroazjatycka Wspólnota Gospodarcza wszczęła kilka postępowań antydumpingowych przeciwko Ukrainie. Spowodowało to blokadę importu niektórych produktów z Ukrainy. Krok ten dotknął ukraińskie firmy zbrojeniowe należące do holdingu Metinvest. Jego współwłaścicielem jest Rinat Achmetow. W Moskwie padła obietnica zakończenia dochodzeń antydumpingowych. 
W sierpniu tego roku jeden z największych producentów stali na Ukrainie, kontrolowany przez Rinata Achmetowa kombinat Zaporiżstal, całkowicie wstrzymał dostawy swych wyrobów do Rosji, tłumacząc to "niejasną sytuacją" na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Chodziło o mozolne rosyjskie kontrole na granicy. Teraz się to zmieni. Kombinat należy do holdingu Metinvest, który zajmuje się całym procesem produkcji i sprzedaży stali (od wydobycia rudy żelaza i węgla koksowego po półprodukty i gotowe wyroby stalowe).
 
Wadym Nowinski
Do niedawna obywatel rosyjski, a obecnie Ukrainy. We wrześniu tego roku wstąpił do Partii Regionów prezydenta Janukowycza. Jest prezesem i właścicielem grupy finansowo-przemysłowej Smart Holding Group. Do holdingu należy stocznia w Chersoniu oraz Stocznia Czarnomorska w Mikołajowie (największa na Ukrainie). Po spotkaniu w Moskwie minister polityki przemysłowej ogłosił, że podpisano umowy z Rosją w zakresie współpracy przemysłu stoczniowego. Co ciekawe, cztery dni przed wizytą Janukowycza w Moskwie dyrektor generalny Smart Holding Aleks Pertin ogłosił, że obiecano mu zamówienia na budowę dla Rosji statków na 4 mld dol. do 2020 r.

Wiaczesław Bogusłajew
Bogusłajew to ukraiński deputowany oraz współwłaściciel i szef "Motor Sicz". Pakiet dokumentów podpisanych w czasie niedawnej wizyty Wiktora Janukowycza w Moskwie, określa wsparcie państwa w produkcji seryjnej samolotów silników. Silniki te są produkowane przez firmę Bogusłajewa.