Były metropolita krakowski, kard. Franciszek Macharski przebywa w jednym z krakowskich szpitali, gdzie przeszedł operację po złamaniu kości udowej. O modlitwę w intencji szybkiego powrotu do zdrowia kard. Macharskiego apeluje kardynał Stanisław Dziwisz.

- Kardynał Macharski przewrócił się w swoim mieszkaniu i złamał kość udową. Konieczne było przeprowadzenie zabiegu operacyjnego – oświadczył rzecznik archidiecezji krakowskiej ks. Robert Nęcek.

Według lekarzy operacja przebiegła na tyle dobrze, że na święta kardynał ma wrócić do domu.

Kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, zwraca się do wszystkich mieszkańców Krakowa i całej archidiecezji, z chrześcijańską prośbą o modlitwę w intencji szybkiego powrotu do zdrowia dla kard. Franciszka Macharskiego.

Kard. Franciszek Macharski był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Sakrę biskupią otrzymał w styczniu 1979 r.; w tym samym roku otrzymał godność kardynalską. Jego kościół tytularny to bazylika św. Jana przy Bramie Łacińskiej w Rzymie.
3 czerwca 2005 r. papież Benedykt XVI przyjął rezygnację kard. Macharskiego z obowiązków metropolity krakowskiego. Jego następcą został abp Stanisław Dziwisz. Po przejściu na emeryturę kard. Macharski zamieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie