Z OSTATNIEJ CHWILI

Annie Ernaux laureatką tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury • • •

Papież ogłosił świętym francuskiego jezuitę

W dniu swych 77. urodzin papież Franciszek ogłosił dziś świętym żyjącego w XVI wieku francuskiego jezuitę i teologa Pierre’a Favre (Piotra Fabera).

youtube.com (print screen)
W dniu swych 77. urodzin papież Franciszek ogłosił dziś świętym żyjącego w XVI wieku francuskiego jezuitę i teologa Pierre’a Favre (Piotra Fabera). W Watykanie wyjaśniono, że nowy biskup Rzymu uważa go za swój wzór. Franciszek uznał też heroiczność cnót Jerzego Ciesielskiego, przyjaciela Karola Wojtyły.

To była wyjątkowa kanonizacja - bez mszy i zwyczajowego ceremoniału. Franciszek postanowił rozszerzyć na cały Kościół kult błogosławionego Pierre’a Favre, wpisując go w poczet świętych. Był on współpracownikiem świętego Ignacego Loyoli, założyciela jezuitów.

W epoce rozszerzania się protestantyzmu aktywnie działał na rzecz reformy Kościoła katolickiego, przemierzył na piechotę wiele krajów Europy i uważany był za duchowego przewodnika biskupów. Został ogłoszony błogosławionym przez Piusa IX w 1872 roku.

Życzeniem papieża było to, by proces kanonizacyjny jezuity, który trwał bardzo długo, został zakończony - poinformowano.

Również dziś Franciszek uznał heroiczność cnót Jerzego Ciesielskiego (1929-1970), krakowskiego nauczyciela akademickiego i działacza społecznego, który przyjaźnił się z księdzem Karolem Wojtyłą. Ta decyzja papieża to ważny krok na drodze do jego beatyfikacji. Ciesielski, harcerz i doktor habilitowany inżynierii budowlanej, zginął wraz z dwojgiem swych dzieci w katastrofie statku rzecznego w Sudanie, gdzie pracował jako wykładowca.

 

 Źródło: PAP,niezalezna.pl

JW
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo