Ukraińcy protestujący we Lwowie przeciw rządowi oraz prezydentowi Janukowyczowi ogłosili bojkot rosyjskich banków. Niezalezna.pl i "Gazeta Polska" zachęcają, by Polacy przyłączyli się do tej inicjatywy i bojkotowali rosyjskie produkty.

Pomysł bojkotu rosyjskich banków został entuzjastycznie przyjęty we Lwowie.

- Warto poprzeć tę inicjatywę w Polsce. W ramach solidarności z Ukraińcami zachęcam do bojkotowania rosyjskich produktów - mówi portalowi niezalezna.pl Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej". Chodzi m.in. o stacje benzynowe i produkty spożywcze.

Skandaliczne naciski Rosji na Ukrainę, a także inne państwa chcące stowarzyszyć się z Unią Europejską (Gruzja, Mołdawia), są dramatyczną próbą uratowania planów odbudowy rosyjskiego imperium. Presję tę odnotowali powściągliwi zazwyczaj w krytyce Moskwy oficjele unijni. Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie powiedział: "Przy wielu okazjach powtarzaliśmy, że działania Rosji są nie do pogodzenia z tym, jak powinny wyglądać relacje międzynarodowe na naszym kontynencie w XXI w. Unia będzie stać na stanowisku, że każde działanie Rosji, mające na celu wywarcie wpływu na kraje Partnerstwa Wschodniego UE, są złamaniem helsińskich zasad OBWE, które nakazują szanować prawo innych krajów do kształtowania swoich relacji międzynarodowych".