Mazowsze mówi: Sprawdzam! Wybory 2014

Kilkadziesiąt Klubów Gazety Polskiej z woj. mazowieckiego spotkało się dzisiaj w Warszawie inaugurując społeczną akcję monitorowania wyborów.

Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
Kilkadziesiąt Klubów Gazety Polskiej z woj. mazowieckiego spotkało się dzisiaj w Warszawie inaugurując społeczną akcję monitorowania wyborów.

Miejsce nie było przypadkowe. - Spotkaliśmy się w  Domu Pielgrzyma „Amicus” przy parafii św. Stanisława Kostki, miejscu, które Polacy utożsamiają z troską o naszą Ojczyznę. Spotkanie rozpoczęliśmy wspólną modlitwą podczas Mszy św. prosząc za wstawiennictwem bł. Ks. Jerzego Popiełuszki o wsparcie dla naszych działań – mówi Cezary Jurkiewicz, szef klubu „Gazety Polskiej” w Wawrze.

- Spotkaliśmy się w gronie mazowieckich Klubów Gazety Polskiej, aby podzielić się zadaniami i skoordynować akcję obywatelskiego monitorowania przebiegu wyborów w naszym województwie. Naszym celem jest pozyskanie jak największej liczby mężów zaufania do obwodowych komisji wyborczych. Zdajemy sobie sprawę, że jest to trudne zadanie i mamy pokorę wobec skali tego przedsięwzięcia. Liczymy na zaangażowanie Polaków i uczestnictwo w akcji, która jest realizacją naszych  konstytucyjnych praw. Wybory muszą być przejrzyste i nie mogą budzić wątpliwości – to jest standard państw demokratycznych. Jesteśmy też zaniepokojeni liczbą głosów nieważnych i w naszej akcji będziemy zwracać uwagę opinii publicznej na skalę tego zjawiska podkreśla Anita Czerwińska, szefowa warszawskiego Klubu „GP” .

- W ostatnich wyborach parlamentarnych, samorządowych, i prezydenckich wzrosła zdecydowanie liczba głosów nieważnych. Jest to bardzo poważny sygnał, że wybory w Polsce nie spełniają standardów wyborów demokratycznych. Zwłaszcza na Mazowszu w wyborach samorządowych do województwa liczba głosów nieważnych wynosiła ponad 200 tys. Organizowana przez Kluby Gazety Polskiej akcja ma za zadanie wyjaśnić przyczyny tego zjawiska. Mazowsze mówi: sprawdzam! – mówi Teresa Wargocka, szefowa Klubu Gazety Polskiej w Mińsku Maz.


Uczestnicy spotkania. Fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

– Każdy kto chce, aby wybory były uczciwe, może przyłączyć się do naszej inicjatywy. Zaczynamy od Mazowsza i chcielibyśmy, aby przystąpili do nas mieszkańcy innych regionów Polski. Musimy się dobrze przygotować i powołaliśmy już koordynatorów okręgowych i powiatowych naszych działań. Zgłoszonych zostało również wiele wniosków, które będziemy jeszcze zbierać, aby przekazać je w całości do Państwowej Komisji Wyborczej. Bardzo liczymy, że przyczynią się do całkowitej przejrzystości najbliższych wyborów, ich bezpieczeństwa i uczciwości - dodaje Anita Czerwińska.

Rozmowa z Tomaszem Sakiewiczem, redaktorem naczelnym "Gazety Polskiej" o konieczności społecznej kontroli wyborów - WYSŁUCHAJ Chętni do udziału w komisjach wyborczych w roli mężów zaufania w woj. mazowieckim proszeni są o kontakt: mazowsze2014@gmail.com

 

Źródło: niezalezna.pl

JW
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo