Pomoc dla firm skupujących zboże i owoce. Będą kredyty z dopłatą państwa. Minister ujawnia szczegóły

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, ogłosił, że trwają intensywne prace nad projektem rozporządzenia dotyczącego kredytów obrotowych dla firm skupujących zboże i owoce miękkie od polskich rolników. Według wstępnych planów, firmy te będą mogły otrzymać kredyt w wysokości do 40 milionów złotych na okres 18 miesięcy, z oprocentowaniem 2%. Pozostałą część kredytu ma pokryć państwo.

Minister Telus: Pracujemy nad rozporządzeniem ws. kredytów obrotowych dla firm skupujących zboże i owoce miękkie od polskich rolników
Fot.Tomasz Jędrzejowski/ Gazeta Polska
Małe firmy, które skupowały od polskiego rolnika, (...) są zasypane. Dlatego chcemy pomóc małym firmom, które kupują od polskiego rolnika, żeby miały środki na zakup od rolnika w nowej (...) żniwnej, zbożowej perspektywie. Dlatego nowy kredyt dla firm skupujących - do 40 mln zł na 18 miesięcy. To jest nowość. Pracujemy nad rozporządzeniem ws. kredytów obrotowych dla firm skupujących zboże i owoce miękkie od polskich rolników: do 40 mln zł na 2% na 18 miesięcy; resztę dopłaci państwo.

– poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Minister Telus wyjaśnił, że warunkiem skorzystania z takiego kredytu będzie konieczność zakupu zboża i owoców miękkich od polskich rolników i sadowników. Celem tego działania jest wsparcie małych firm, które obecnie mają trudności finansowe związane z zakupem od polskich producentów. Nowe kredyty mają zapewnić tym firmom środki na zakup produktów rolnych w nowym sezonie zbiorów.

Minister Telus podkreślił, że ta inicjatywa ma charakter nowości i jest skierowana do firm skupujących produkty rolnicze. Planowane rozporządzenie musi jeszcze zostać notyfikowane przez Unię Europejską, aby wejść w życie. Polska już uruchomiła 10 miliardów złotych pomocy dla sektora zbożowego i teraz skupia się na obszarze owoców miękkich. Decyzje dotyczące tego rodzaju pomocy muszą być zatwierdzone przez Unię Europejską.

Minister Telus zapewnił, że utrzymuje stały kontakt z komisarzem ds. rolnictwa Unii Europejskiej, a kolejne spotkanie jest zaplanowane na piątek o godzinie 16:00.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo