Telewizja Republika skończyła 10 lat! "Póki jest Republika, w Polsce będzie można mówić prawdę"

"Telewizja Republika była odpowiedzią na brak wolności słowa i dalej jest tą odpowiedzią" - powiedział prezes Telewizji Republika, Tomasz Sakiewicz, podczas gali z okazji 10-lecia stacji. Jak dodała Katarzyna Gójska, Republika to pierwsza telewizja informacyjna, która nie wywodzi się ze środowisk postkomunistycznych.

Tomasz Sakiewicz i Katarzyna Gójska
fot. Telewizja Republika

Tomasz Sakiewicz podkreślił, że założyciele Telewizji Republika wyłożyli po 10 tysięcy złotych i tak powstała telewizja, którą obecnie oglądają miliony Polaków. - Była potrzeba. W 2012 i 2013 roku była ściana medialna. Po tej stronie była Telewizja Trwam, ale to była telewizja religijna - mówił Sakiewicz, wskazując, że ta telewizja miała ograniczenia co do swobodnej debaty politycznej. Widzowie byli więc skazani na jeden przekaz, od pierwszej i ostatniej strony "Gazety Wyborczej" czy na to, co przekaże TVN 24. 

- Ludzie widzieli w tym nadzieję swobodnej debaty (...) Telewizja Republika była odpowiedzią na brak wolności słowa i dalej jest tą odpowiedzią. Jeśli gdzieś zabraknie debaty, to my mamy odwagę poruszać te tematy - powiedział Sakiewicz. 

Prezes TV Republika wymieniał dziennikarzy, którzy zaczynali swoją pracę w mediach w tej telewizji, wskazując, że to "trzecie pokolenie", które obecnie pracuje w mediach. Sakiewicz wskazywał również na premiera Mateusza Morawieckiego, który w czasie, gdy powstała telewizja, był prezesem dużego banku i... wykupił reklamę w Republice. 

- To był akt odwagi - mówił z wdzięcznością Sakiewicz. 

"Jestem przekonany, że bylibyśmy w innej sytuacji medialnej, społecznej i politycznej, gdyby nie Telewizja Republika" - mówił Sakiewicz, dziękując wszystkim, którzy tworzyli tę telewizję w 10-leciu. Dziękował też widzom, którzy "nie opuszczają nas nigdy", a w dodatku ich przybywa! Sakiewicz dodał, że obecnie kontakt co najmniej raz w miesiącu z Telewizją Republika ma 8 milionów osób. - To jest siła, proszę państwa, też o tym pamiętajcie.

Póki jest Republika, w Polsce będzie można mówić prawdę, nic złego się z Polską nie stanie. Zaufajcie nam!

– zakończył Tomasz Sakiewicz.

Jedna z współzałożycielek stacji, Katarzyna Gójska, podkreśliła, że nazwę "Telewizja Republika" wymyślił Cezary Gmyz. Mówiła też, że Republika jest pierwszą telewizją informacyjną, która nie wywodzi się ze środowisk postkomunistycznych. - 10 lat temu powstała, wszystko co było wcześniej, było skażone tym systemem zniewolenia - powiedziała.

Katarzyna Gójska wskazywała, że Telewizja Republika transmitowała jako jedyna przesłuchanie przed sądem ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego - pozostałe obecne w sali sądowej media... wyłączyły wtedy kamery. Taka jest Republika: odważna i zawsze dążąca do prawdy!

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Telewizja Republika

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo