Grupa ORLEN buduje bezpieczeństwo gazowe Polski. Konsolidacja aktywów na norweskim szelfie

Grupa ORLEN poinformowała, że w czerwcu taryfa na gaz dla biznesu znowu zostanie obniżona – przedsiębiorcy po raz pierwszy od miesięcy zapłacą poniżej 300 zł/MWh. To niejedyne dobre informacje z tego sektora. Polski czempion gospodarczy konsoliduje także norweskie aktywa, co znacznie wzmocni pozycję na tamtejszym rynku , a przede wszystkim zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Foto: PGNiG
PGNiG Grupa ORLEN

Napaść Rosji na Ukrainę, ale też wcześniejsza polityka Kremla doprowadziły do poważnego kryzysu na unijnym rynku energetycznym. Rekordowo wysokie i zmienne ceny gazu oraz nerwowość wszystkich podmiotów rynkowych miały wpływ na niemal wszystkie gałęzie gospodarki. 
Wiele krajów UE dopiero po lutym 2022 r. zdecydowało się (lub było zmuszone) reformować swoją politykę energetyczną w taki sposób, by zminimalizować zależność od rosyjskich surowców. Polska, m.in. dzięki decyzjom zarządu PKN ORLEN, ten proces rozpoczęła już kilka lat wcześniej. Dziś to działanie przynosi wymierne efekty.

Grupa ORLEN coraz mocniejsza na rynku norweskim

Spółka PGNiG jeszcze przed 2020 r. zaczęła mocno inwestować w aktywa na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Przypomnijmy, że dwa lata później doszło do fuzji PKN ORLEN z PGNiG i Lotosem, w wyniku czego powstał duży koncern multienergetyczny. Kolejnym krokiem była właśnie  integracja aktywów wydobywczych w Norwegii.
1 maja br. PGNiG Upstream Norway przejął aktywa wydobywcze LOTOS Exploration and Production Norge, drugiej norweskiej spółki Grupy ORLEN. Pod względem zasobów i produkcji węglowodorów skonsolidowany podmiot znajduje się w pierwszej dziesiątce firm działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i odpowiada za połowę wydobycia koncernu. Integracja działalności poszukiwawczo-wydobywczej ułatwi inwestycje, czego efektem będzie wzrost produkcji węglowodorów, co przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Już teraz, dzięki konsolidacji, Grupa ORLEN jest w gronie najważniejszych firm wydobywczych na tym rynku, a w ciągu kilku lat, w efekcie kolejnych inwestycji, polski koncern będzie w stanie znacząco zwiększyć ilość gazu wydobywanego w Norwegii.
Warto zaznaczyć, że po połączeniu PGNiG Upstream Norway dysponuje udziałami w 98 koncesjach – to piąte miejsce jeśli chodzi o stan posiadania  na norweskim szelfie. Duże portfolio koncesji wpisuje się w plany strategiczne Grupy ORLEN, która do końca 2030 r. chce zwiększyć wolumen wydobycia gazu ziemnego do 12 mld m sześc. rocznie, a więc o ok. 50 proc. w stosunku do aktualnej produkcji.

Konsekwentne zwiększanie wydobycia

W kwietniu br. Grupa ORLEN poinformowała, że w 2022 r. koncern zwiększył produkcję gazu ziemnego do poziomu 7,7 mld m sześc. Warto zaznaczyć, że według danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska zużycie gazu ziemnego w Polsce w 2022 r. ukształtowało się na poziomie 16,62 mld m sześc. Oznacza to, że łączny wolumen produkcji gazu przez spółki wchodzące w skład Grupy ORLEN może  pokryć aż 45 proc. krajowego zapotrzebowania na ten surowiec.
Co ciekawe, spółki z Grupy ORLEN prowadzą obecnie poszukiwania i wydobycie węglowodorów, w tym gazu ziemnego, w Polsce, Norwegii, Kanadzie, Pakistanie oraz na Litwie.
Nie można też nie wspomnieć o dostawach surowca LNG, które są możliwe do realizacji dzięki flocie gazowców Grupy ORLEN oraz gazoportowi im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. W samym tylko roku 2022 ilość dostarczonego LNG wzrosła o ponad 50 proc. w stosunku do ubiegłego. W szczególności zwiększony został wolumen importu LNG ze Stanów Zjednoczonych, skąd do Polski trafiło w ubiegłym roku ok. 3,4 mld m sześc. surowca (po regazyfikacji).

Dobre prognozy dla przedsiębiorców

Działania koncernu oraz sytuacja na światowych rynkach sprawiły, że w czerwcu nastąpi kolejna obniżka ceny gazu w cenniku dla klientów biznesowych PGNiG Obrót Detaliczny, spółki z Grupy ORLEN. Od nowego miesiąca cena wyniesie 293,43 zł/MWh (netto, bez akcyzy), co oznacza, że będzie niższa o 8,29 zł/MWh niż w maju (301,72 zł/MWh) i o 60,16 zł/MWh niż w kwietniu (353,59 zł/MWh). To już czwarty z kolei spadek ceny w tym roku, który oznacza, że przedsiębiorcy będą płacili aż o 63 proc. mniej niż na początku stycznia. Kolejny niższy poziom cenowy jest potwierdzeniem słuszności wprowadzenia nowego sposobu kalkulacji cennika.  Było to możliwe m.in. dzięki sile i stabilności koncernu multienergetycznego.
Zgodnie z nowym sposobem kształtowania cennika cena jest aktualizowana co miesiąc, a jej wysokość podawana z miesięcznym wyprzedzeniem. Szczegóły dotyczące sposobu obliczania cen w cenniku Gaz dla Biznesu PGNiG Obrót Detaliczny znajdują się na stronie: https://pgnig.pl/dla-firmy/cennik-gazu 


 

 

 Źródło: redakcja

 

Jan Przemyłski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo