Sytuacja kobiet w Polsce. Nowacka opowiada o "piekle", minister "dla odmiany przywołała fakty". WIDEO
Zatrudnienie wśród kobiet czy luka płacowa - jak wskaźniki wyglądają dziś, na tle tych sprzed kilku lat? Liczby nie pozostawiają wątpliwości, choć to sytuacją kobiet w Polsce Koalicja Obywatelska zaatakowała dziś rządzących. Z wystąpieniem Barbary Nowackiej skonfrontowała się wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Barbara Socha. - Dla odmiany, przytoczę trochę faktów - rozpoczęła.


Na wniosek Koalicji Obywatelskiej odbyła się dziś dyskusja w sprawie „nieprawdziwej narracji premiera o sytuacji kobiet w Polsce w czasach rządów PiS, czyli o złej opiece lekarskiej, braku pomocy państwa w opiece nad osobami zależnymi, ograniczeniu praw reprodukcyjnych i braku refundacji in vitro, braku ustawy o równych zarobkach i głodowych emeryturach”. Głos jako pierwsza zabrała Barbara Nowacka.
Zaczęła wymieniać: „kiedy Polki myślą o tym, żeby mieć dzieci, coraz częściej się boją. Rządy PiS-u doprowadziły do ograniczenia dostępu do lekarzy ginekologów, sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna. Lekarze boją się udzielać porad. Polki boją się rodzić dzieci”.
Dalej mówiła: „kobiety przechodzą dramaty. Sprawa pani Izabeli z Pszczyny to najgłośniejszy taki dramat. I to na waszych sumieniach spoczywa odpowiedzialność za sytuację również dzieci pani Izabeli, które zostały same, bo wprowadziliście zwyczaj zastraszania lekarzy”.
Więcej o tym, w jaki sposób manipulowano w sprawie Izabeli z Pszczyny, pisaliśmy TUTAJ.
Nowacka manipulowała też słowami ministra edukacji i nauki. - Wasz minister Czarnek powiedział po pandemii, że to dziewczynki powinny zająć się odchudzaniem. Minister Czarnek – zapamiętajcie to sobie dobrze! – przekonywała.
Przypomnijmy więc: „aferę” rozkręciła dziennikarka Onet.pl, która wypaczyła słowa szefa MEiN nt. zajęć wychowania fizycznego. Więcej TUTAJ.
„Dla odmiany trochę faktów…”
Po liderce Inicjatywy Polskiej głos zabrała wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Barbara Socha. Porównała dane Eurostatu z 2015 i 2022 roku.
Wymieniała:
„wskaźnik zatrudnienia kobiet w Polsce- 56 proc. w 2015 roku, 65 proc. w 2022 roku;
współczynnik aktywności zawodowej kobiet – 60 proc. w 2015 roku, 66 proc. w 2022 roku;
stopa bezrobocia wśród kobiet – 9,7 proc. w 2015 roku, 3,4 proc. w 2022 roku;
udział kobiet w stanowiskach kierowniczych – dziś to 43 proc. co daje nam drugie miejsce w Unii Europejskiej;
udział kobiet na najwyższych stanowiskach – 15 proc. w 2015 roku, 24 proc. w 2022 roku;
luka płacowa – 7,3 proc. w 2015 roku, 4,5 proc. w 2022 roku, co daje nam czwarte miejsce w Unii Europejskiej”.
ZOBACZ WIDEO:
Źródło: niezalezna.pl

